Amerykanie ciągle próbują dopaść Assange’a

Opublikowano: 27.10.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1204

Dzisiaj w Londynie angielski wymiar sprawiedliwości, prowadzący farsowy proces ekstradycyjny dziennikarza Juliana Assange’a, zacznie rozpatrywanie amerykańskiego odwołania od styczniowego wyroku sędzi Vanessy Baraitser, która na ekstradycję się nie zgodziła. Jej zdaniem, Assange nie byłby bezpieczny w amerykańskim więzieniu, groziłoby mu tam samobójstwo. Stany Zjednoczone chcą go ukarać 175 latami więzienia za ujawnienie zbrodni wojsk USA w Afganistanie i Iraku.

Amerykańska obława na australijskiego założyciela WikiLeaks trwa już ponad 10 lat, z czego 9 Assange spędził w izolacji, najpierw w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, teraz w więzieniu specjalnym Belmarsh na wschód od miasta. Prawnicy amerykańscy będą jutro atakować wiarygodność jednego z biegłych psychiatrów – Michaela Kopelmana, który świadczył na rzecz dziennikarza. Lecz nawet jeśli udowodnią, że biegły coś ukrył, nie znaczy, że mają wygraną w kieszeni. Jeśli przegrają, pozostanie im już tylko brytyjski Sąd Najwyższy.

Dla obrońców dziennikarza wszystko to jest dość groteskowe, bo już dwa miesiące minęły, jak główny świadek amerykańskiego oskarżenia o „szpiegostwo”, Islandczyk Sigurdur Thordarson, przyznał w mediach, że kłamał na polecenie FBI i CIA. Thordarson, skazany wcześniej za pedofilię, został we wrześniu aresztowany przez islandzką policję za seryjne przestępstwa. Nie chronił go już immunitet FBI zaoferowany w zamian za fałszywe świadectwo przeciw Assange’owi. Proces Assange’a powinien skończyć się, bo zawaliło się całe oskarżenie, a nie ze względu na prawdopodobieństwo śmierci w więzieniu.

W minioną sobotę 50-letniego Assange’a widziała jego partnerka i matka jego dzieci Stella Moris: „Julian nie przeżyłby ekstradycji. Źle z nim”. Pod siedzibą londyńskiego sądu manifestanci trzymali kartony: „Dziennikarstwo to nie zbrodnia”, „10 lat wystarczy, uwolnić Assange’a!”. Przeciw ekstradycji do USA i za „natychmiastowym” uwolnieniem dziennikarza opowiadają się największe organizacje praw człowieka i dziennikarskie, jak Amnesty International, Human Rights Watch czy Reporterzy bez Granic. Tydzień temu 24 organizacje obrony wolności słowa i wolności obywatelskich napisały wspólnie do departamentu sprawiedliwości USA, by zrezygnował ze ścigania Assange’a.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.