Ameryka wezwała Turcję do poszanowania wolności prasy

Opublikowano: 12.02.2022 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1013

Stany Zjednoczone po raz kolejny wezwały Turcję do poszanowania wolności słowa i ochrony wolności prasy. To reakcja na ostrzeżenie ze strony tureckiego urzędu regulującego działanie mediów. Zagroził on trzem zagranicznym stacjom zablokowanie prawa do działalności, o ile nie otrzymają one odpowiedniej licencji.

Najwyższa Rada Radia i Telewizji (RTÜK) zakomunikowała zagranicznym agencjom informacyjnym, że dalsze publikowanie przez nich treści będzie uzależnione od spełnienia wymogów licencyjnych. W przeciwnym razie dostęp do nich w Turcji będzie zablokowany. İlhan Taşçı, członek RTÜK, dał im więc 72 godziny na złożenie odpowiednich wniosków.

Pod lupą tureckiego regulatora znalazły się strony internetowe w języku tureckim, prowadzone przez publicznych nadawców z innych krajów. Chodzi tym samym o niemieckie Deutsche Welle, amerykańskie Voice of America oraz założoną we Francji stację Euronews.

Uprawnienia RTÜK w zakresie licencji dla zagranicznych serwisów informacyjnych zostały przyznane instytucji na mocy ustawy z 2019 roku. Daje ona Radzie uprawnienia dotyczące regulacji platform internetowych działających na terenie Turcji. Od czasu jej uchwalenia duże firmy pokroju Netflixa zostały zmuszone do założenia swojego oddziału w Turcji i płacenia w niej podatków.

Zapowiedzi tureckiej instytucji nie spodobały się Amerykanom. Stany Zjednoczone w odpowiedzi podkreśliły, że Turcja powinna szanować wolność słowa i chronić wolność prasy. Departament Stanu USA twierdzi, iż jego obawy „opierają się na szczegółowych dowodach”.

Na podstawie: Ahvalnews.com, Amerikaninsesi.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Piron 12.02.2022 14:26

    “Przyganiał kocioł garnkowi”, “jedyna ostoja światowej prawdy” (czytaj propagandy) grozi paluszkiem chwiejącej się dyktaturze, (czytaj zamordyzmowi) aby ta nie łamała wolności słowa?. Absurd, głupota i szczyt hipokryzji w jednym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.