Ameryka dyscyplinuje Polskę w sprawie „mienia żydowskiego”

Opublikowano: 05.11.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1819

Podczas odbywającego się w Czechach spotkania państw-sygnatariuszy tak zwanej „Deklaracji terezińskiej” powrócił temat zwrotu „mienia żydowskiego”. Amerykański sekretarz stanu Antoni Blinken stwierdził, że Polska wraz z Węgrami i Chorwacją ma w tej kwestii wiele do zrobienia. Powołał się przy tym na zaawansowany wiek osób, które miały przeżyć Holokaust i nie doczekały się wciąż odszkodowań.

„Deklaracja terezińska” w sprawie mienia okresu Holokaustu i związanych z tym zagadnień została podpisana w czerwcu 2009 roku. Do jej sygnatariuszy należy 45 państw, zgadzających się tym samym chociażby na prawne uregulowanie kwestii zwrotu „mienia żydowskiego”. Pod tym pojęciem rozumiane są nieruchomości i inne środki utracone przez Żydów w wyniku II wojny światowej.

W czeskim Terezinie właśnie odbywa się kolejna konferencja w tej sprawie. Wydarzeniu największy rozgłos nadało wystąpienie amerykańskiego sekretarza stanu, które zostało zamieszczone między innymi na jego koncie w mediach społecznościowych. Blinken wyraźnie nawiązał do kwestii grabieży dokonanych na ludności żydowskiej, jakich mieli dopuścić się „naziści” oraz sąsiedzi Żydów zamieszkujących Europę.

Zdaniem szefa amerykańskiego rządu, „potrzeba oddania jakiejś sprawiedliwości ocalałym, jest pilniejsza niż kiedykolwiek”, ponieważ osoby ocalone z Holokaustu znajdują się w podeszłym wieku i żyją w biedzie. Na dodatek miały one zawieść się na społeczności międzynarodowej.

Blinken stwierdza wprost, że uregulowanie kwestii zwrotu „mienia żydowskiego” przebiega nierównomiernie. Najwięcej do zrobienia w tej sprawie mają mieć zaś Polska, Chorwacja i Węgry. Zarzucił więc wszystkim trzem państwom ograniczenie możliwości ubiegania się o odszkodowania oraz wprowadzenie skomplikowanych procedur w tej sprawie.

Na przeciwległym biegunie mają z kolei znajdować się Szwajcaria, Austria i Niemcy. Te trzy kraje zawarły bowiem korzystne dla Żydów układy finansowe, dlatego powinny być wzorem do naśladowania.

Na podstawie: DoRzeczy.pl, Tysol.pl
Źródło: Autonom.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Ukraińcy mordowali Żydów w czasie II wojny światowej, brali czynny udział w Holokauście i nie wypłacili Żydom żadnych odszkodowań, ani nie wspomina się o mieniu pożydowskim. Żydzi żadnych roszczeń wobec Ukrainy nie wysuwają. Cisza. Za to o Polsce bardzo głośno, choć była państwem okupowanym, a zabici Żydzi jej obywatelami.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Adalb 06.11.2022 06:51

  Chcieli reparacji od Niemiec , będą musieli wypłacić reparacje Żydom bo tak chce hegemon za oceanem. Tak wygląda PiS-lamska diplomatołszczyzna.

 2. pikpok 06.11.2022 08:11
 3. Tallis Keeton 07.11.2022 22:59

  Polska zwróci mienie pożydowskie, gdy tylko ameryka zwróci mienie indianskie 😀

 4. kufel10 08.11.2022 04:03

  @ Tallis Keeton
  Najlepsza wypowiedź w tym temacie, jaką widziałem 🙂

 5. Doctor Who 15.11.2022 21:32

  To już oddaliśmy. Antoni nie zna prawa i błądzi w ciemnościach. https://pl.wikipedia.org/wiki/Umowy_indemnizacyjne

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.