Ameryka blokuje chińską inwestycję na Litwie

Opublikowano: 03.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2076

Litewski minister obrony narodowej Raimundas Karoblis sprzeciwia się nowej inwestycji w Porcie Kłajpeda, polegającej na przejęciu większościowego pakietu akcji przez Chińską Republikę Ludową. Przedstawiciel tamtejszego rządu nie ukrywa przy tym, że jego stanowisko związane jest z zastrzeżeniami Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Inwestycja w najważniejszym litewskim porcie ma mieć priorytetowy charakter dla chińskich władz, dlatego w negocjacje ma być zaangażowany sam Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Chińczycy zamierzają dokonać inwestycji tylko w przypadku, gdy ich kapitał przejmie większościowe udziały w Porcie Kłajpeda kluczowym dla litewskiego, ale i białoruskiego eksportu.

Możliwość eksportowania towarów z Białorusi jest niezwykle ważna dla Chin, bo posiadają one swoje poważne aktywa na terytorium tego kraju. Tym samym ich inwestycja byłaby korzystna dla Litwinów, bo byliby oni portem cargo dla chińskiego parku przemysłowego „Great Stone”, który znajduje się pod Mińskiem. Jednocześnie Wilno może być zaniepokojone groźbami Pekinu, ponieważ w razie fiaska rozmów może on wybrać inny port do eksportu.

Karoblis jest jednak przeciwny realizacji inwestycji w Kłajpedzie. Nie ukrywa on, że przez cały rok sprawą tą interesowało się NATO, a także USA ostrzegające przed włamaniem się Chińczyków do systemów informacyjnych Sojuszu. Dodatkowo obecność chińskiego kapitału w kłajpedzkim porcie może spowodować utrudnienia w wojskowych dostawach w razie pojawienia się kryzysu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na podstawie: RynekInfrastruktury.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.