Ameryka blokuje chińską inwestycję na Litwie

Opublikowano: 03.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1110

Litewski minister obrony narodowej Raimundas Karoblis sprzeciwia się nowej inwestycji w Porcie Kłajpeda, polegającej na przejęciu większościowego pakietu akcji przez Chińską Republikę Ludową. Przedstawiciel tamtejszego rządu nie ukrywa przy tym, że jego stanowisko związane jest z zastrzeżeniami Stanów Zjednoczonych i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Inwestycja w najważniejszym litewskim porcie ma mieć priorytetowy charakter dla chińskich władz, dlatego w negocjacje ma być zaangażowany sam Xi Jinping, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej. Chińczycy zamierzają dokonać inwestycji tylko w przypadku, gdy ich kapitał przejmie większościowe udziały w Porcie Kłajpeda kluczowym dla litewskiego, ale i białoruskiego eksportu.

Możliwość eksportowania towarów z Białorusi jest niezwykle ważna dla Chin, bo posiadają one swoje poważne aktywa na terytorium tego kraju. Tym samym ich inwestycja byłaby korzystna dla Litwinów, bo byliby oni portem cargo dla chińskiego parku przemysłowego „Great Stone”, który znajduje się pod Mińskiem. Jednocześnie Wilno może być zaniepokojone groźbami Pekinu, ponieważ w razie fiaska rozmów może on wybrać inny port do eksportu.

Karoblis jest jednak przeciwny realizacji inwestycji w Kłajpedzie. Nie ukrywa on, że przez cały rok sprawą tą interesowało się NATO, a także USA ostrzegające przed włamaniem się Chińczyków do systemów informacyjnych Sojuszu. Dodatkowo obecność chińskiego kapitału w kłajpedzkim porcie może spowodować utrudnienia w wojskowych dostawach w razie pojawienia się kryzysu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Na podstawie: RynekInfrastruktury.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hugo
Gość
Hugo

Podłoże szaprania się nad portem w Klajpedzie ma wyłącznie charakter wojskowy i stanowi element amerykańskich planów destabilizacji regionu żeby wywołać wojne regionalną.Przejęcie tego portu przez Chiny utrudniłoby amerykańskiemu agresorowi przeprowadzenie swoich planów i uchroniłoby częściowo Litwe przed amerykańską wojną

Hugo
Gość
Hugo

pudson, trudno powiedzieć czy Chińczycy to następni Amerykanie. Żadna pojedyńcza dominacja nie jest zdrowa.Czasy się zmieniły a świat jest już wielobiegunowy.To oznacza, że pojedyńcza dominacja nie ma szans.Dlatego USA powoli traci na znaczeniu i traci wpływy w świecie.Chwilowo próbuje jeszcze utrzymać swój status przy pomocy ekonomicznego szantażu, wymuszeń czy straszeniu interwencją wojskową. Czas amerykańskiego reżimu jednak się kończy i USA upadnie jak każde poprzednie imperium w historii świata.Powoli tzw. sprzymierzone kraje zrywają się z amerykańskiej smyczy.Niedawno zerwał się Pakistan, który zwarł nowe umowy wojskowe z Rosją.Na etapie zrywania jest Turcja po próbie puczu inspirowanego przez USA i próbie zamordowania Erdogana.W całym marionetkowym NATO, które jest przedłużeniem ramienia amerykańskich karteli już silnie trzeszczy. Wiele państw chciałoby wyjść z tej zbrodniczej organizacji ale są silnie zależni ekonomicznie od USA i to wykorzystuje amerykański reżim do nacisków.Przykładowo taka Polska nie ma żadnej szansy na obrone.Kraj bez własnego przemysłu, bez własnego zaplecza technologicznego, bez suwerennego systemu finansowego i bez silnej armii całkowicie wystawiony na pastwe USA.Amerykańska mafia finansowa mogłaby w jeden dzień zdestabilizować Polske i doprowadzić do upadku rządu.Niby silne Niemcy a u nich lepiej nie jest.W niby niemieckich koncernach amerykańskie kartele mają bardzo duże udziały i mogą silnie na nie wpływać i tym samym szantażować.Osobnym tematem jest zainstalowana amerykańska agentura, która skutecznie kontroluje scene polityczną.Te relacje ulegają jednak powolnej destrukcji i doprowadzą wkońcu do rozpadu NATO.
Jak Afryka wychodzi na chińskich inwestycjach jest dobrze wiadome.Sam przed 2 laty podczas podróży przez Afryke to widziałem.Chińczycy dostają dostep do surowców w Afryce ale dzieje sie to bardziej uczciwie niż to robi ło USA przy pomocy oszustw i siły wojskowej.Chińczycy budują intensywnie infrastrukture w Afryce.Szybko zmienia sie wygląd miast, powstają nowe drogi,rozbudowuje się infrastruktura.Chiny inwestują w energetyke, powstają nowe linie przesyłowe energii elektrycznej.Chińskie działania są często utrudniane przez USA.CIA wznieca rózne regionalne wojny aby utrudnić Chinom działanie.Nasyła swoich sponsorowanych terrorystów tak jak to robi w Syrii.