Ambasador USA przestrzega przed opodatkowaniem koncernów

Opublikowano: 03.03.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1656

Na kolejne kontrowersyjne wystąpienie zdecydowała się Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. W artykule opublikowanym na łamach „Rzeczpospolitej” krytykuje ona państwa europejskie, które w ostatnim czasie zdecydowały się opodatkować amerykańskich gigantów cyfrowych. Wyraża ona więc nadzieję, że nasz kraj pomoże Amerykanom w wypracowaniu bardziej korzystnych dla nich rozwiązań.

Swój tekst amerykańska ambasador rozpoczyna od kilku słów miłych dla polskich uszu. Zachwala tym samym polsko-amerykańską współpracę w ramach „bodaj najważniejszych relacji transatlantyckich”. W ten sposób USA i Polska miały wzmocnić znacząco swoje bezpieczeństwo narodowe, zdywersyfikować polskie źródła energii oraz znieść wizy dla Polaków decydujących się na podróż do Stanów Zjednoczonych. Rekordowo wysoki poziom miała osiągnąć także polsko-amerykańska wymiana handlowa.

Mosbacher zachwala w tym ostatnim kontekście amerykańskie inwestycje związane z technologiami cyfrowymi. Według niej „w ich efekcie powstają wysokopłatne miejsca pracy i pozwalają one naszym gospodarkom lepiej konkurować – i wygrywać – na dzisiejszym konkurencyjnym i zglobalizowanym rynku”. Kusi ona również Polaków wizją stworzenia „polskiej Doliny Krzemowej”, zaznaczając przy tym, że jej utworzenie może być możliwe tylko dzięki „właściwym decyzjom” dysydentów.

Do tych ostatnich zalicza odpowiednie opodatkowanie koncernów cyfrowych. Amerykańska ambasador krytykuje w tym kontekście działania kilku krajów europejskich, które w ostatnim czasie miały wprowadzić „jednostronnie” nowe podatki cyfrowe. „Inicjatywy tego typu są wymierzone lub mają nieproporcjonalnie duży wpływ na wiodące amerykańskie firmy technologiczne” – twierdzi Mosbacher, zapowiadając jednocześnie, że „Stany Zjednoczone nie pozostaną bierne” w obliczu „dyskryminacji” ich firm.

Zachęca więc nasz kraj do przyłączenia się do działań Ameryki w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Celem USA ma być stworzenie „bardziej sprawiedliwego systemu podatkowego”. Mianowicie ma on rzeczywiście uznawać konieczność „aktualizacji globalnego systemu podatkowego”, lecz jak można wyczytać między wierszami, ma on być oczywiście korzystny dla amerykańskich gigantów cyfrowych.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie na końcu swojego artykułu ponownie łechcze ego Polaków. „Polska konsekwentnie imponuje mi swoim niesłabnącym duchem innowacyjności i umiejętnością strategicznego planowania w celu zapewnienia realizacji swoich interesów narodowych” – stwierdza Mosbacher, wyrażając jednocześnie oczekiwanie, że nasz kraj będzie wspierał amerykańskie postulaty w ramach OECD.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. polach 03.03.2020 14:05

    Biedne dyskryminowane firmy z USA są bo Usa słabnie i teraz muszą płacić podatki…
    Pochwaliła działania nierządu bo kupuje od amerykanów gaz drożej niż z Rosji i to się nazywa dywersyfikacja:)
    Lepiej niech wraca do domu, bo to kpina a nie ambasador..

  2. radical3dom 03.03.2020 14:32

    Pani ambasador! Wasze koncerny w Naszym Kraju są zbędne! Taki facebook- Nasza Klasa była wcześniej. Portale wideo-cda i sporo innych by powstało. Powinny płacić większe podatki niż rodzime firmy, aby nasze mogły rosnąć i podbijać świat!! W ogole wojsko i wasza ambasada aka siedziba agentury rzadzacej krajami pod waszym smierdzacym butem!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.