Amazonia może zyskać na globalnym ociepleniu

Opublikowano: 25.11.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1360

Najnowsze ustalenia wskazują na to, że globalne ocieplenie może mieć pozytywny wpływ na niektóre regiony lasów deszczowych Amazonii. Nowe badania sugerują, że ekosystem tropikalny może być bardziej odporny na zmiany klimatu niż wcześniej sądzono.

Lasy amazońskie to największe skupisko roślin tropikalnych na świecie. Wychwytują one aż do 15% dwutlenku węgla emitowanego przez człowieka. Śmierć tych tropików wpłynie na życie całej ludzkości. Wcześniej sądzono, że niedobór wody spowodowany globalnym ociepleniem i wysychaniem gleby poważnie uszkodzi roślinność w lasach Amazonii. To z kolei ograniczy fotosyntezę (proces, w którym rośliny pochłaniają dwutlenek węgla) i przyspieszy dalsze zmiany klimatyczne.

Jednak amerykańscy naukowcy odkryli, że w wilgotniejszych obszarach największego lasu deszczowego na świecie liście w rzeczywistości rosną szybciej, gdy są wystawione na działanie suchego powietrza. Naukowcy zauważają, że chociaż to dobra wiadomość, wszystko ma swoje granice, więc zbyt wysokie temperatury nadal będą szkodzić nawet tym stabilnym częściom lasu.

W przeciwieństwie do tego, co pokazują obecne uznawane za nieomylne modele klimatyczne, fotosynteza faktycznie nasila się w niektórych bardzo wilgotnych regionach lasów deszczowych podczas niedoboru wody Aby dojść do takich wniosków, badacze wykorzystali techniki uczenia maszynowego (machine learning) do analizy danych z różnych modeli klimatycznych.

Następnie porównali dane uzyskane z obserwacji teledetekcyjnych (z satelitów) z danymi z wież meteorologicznych, które monitorują wymianę dwutlenku węgla między Ziemią a atmosferą na całym świecie. Okazało się, że suche powietrze i gleba mogą mieć pozytywny wpływ na tropiki, ale zespół naukowców ostrzegł, że jeśli poziom suszy będzie ekstremalny, fotosynteza będzie spowalniać.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.