Amazonia może wkrótce stać się pustynią

Opublikowano: 28.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 780

Największy las deszczowy na świecie znajduje się w dorzeczu Amazonki i zajmuje łączny obszar 5,5 miliona metrów kwadratowych. Niegdyś kwitnący las, pełen różnorodnych roślin i zwierząt, zaczął umierać około 1970 roku. Obecne prognozy sugerują, że w tym tempie las deszczowy niedługo zamieni się w pustynię. Rozczarowująca prognoza została opublikowana w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”.

Według naukowców przyczyną znikania lasów deszczowych Amazonii będzie globalne ocieplenie i szkody dla środowiska przez człowieka. Już w latach 1970. około 20% ogromnego lasu deszczowego zostało zniszczone. Ludzie ścinali tamtejsze drzewa w celu produkcji desek, oleju palmowego czy też aby ułatwić sprzedaż schwytanych zwierząt. Zresztą, ludzkość niszczy lasy nie tylko bezpośrednio, ale także pośrednio. Temperatura powietrza na naszej planecie stopniowo rośnie, w wyniku czego często występują pożary lasów. Szczególnie mocno pamiętany w tym względzie jest rok 2019, kiedy pożar ogarnął lasy Syberii i Australii, wpływając również na lasy tropikalne Amazonki.

Jeśli lasy amazońskie zostaną zniszczone po 50 latach, wiele zwierząt może utracić swoje naturalne siedliska. Na przykład kapibary, które są uważane za największe gryzonie dorastające do 70 kilogramów, mogą zniknąć z powierzchni naszej planety. Jedynie czasami można je znaleźć na terytorium Ameryki Południowej, ale nadal większość tych gryzoni woli ciepłe i wilgotne otoczenie Amazonki.

W lasach Amazonii można również spotkać jaguary, które są uważane za trzeciego co do wielkości przedstawiciela rodziny kotów po lwach i tygrysach. Żyją one również w Ameryce Południowej, ale ludzie nie pozwalają im tam funkcjonować w pokoju. Dlatego też większość drapieżnych kotów, woli żyć w gęstych lasach Amazonii, gdzie ludzie nie mogą na nie polować. Jeśli jednak znikną lasy deszczowe, jaguary utracą swoje siedlisko. Staną się bezbronne przed łowcami i mogą wkrótce wyginąć.

Ponadto z powodu niszczenia lasów amazońskich mogą wyginąć czarne kajmany. Te niebezpieczne drapieżniki były już na skraju wyginięcia w latach siedemdziesiątych, ponieważ aktywnie polowano na nie z powodu mięsa i drogiej skóry. Na szczęście z czasem ich populacja powróciła do stabilnego stanu, ale teraz ich życie również może być zagrożone. Lasy amazońskie to nie tylko zielone płuca Ziemi, ale i dom dla wielu tysięcy gatunków zwierząt. Jeśli postępujący proces jego niszczenia nie zostanie przerwany lub chociażby spowolniony, katastrofa jaka nas czeka wydaje się trudna do przewidzenia.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Nature.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. activista08400 29.03.2020 05:25

    Siema. To moja ulubiona tematyka. Więcej „kotletów” – mniej lasów. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.