Amazon postawił w magazynach budki do medytacji

Opublikowano: 30.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1879

Amazon to wręcz synonim wyczerpującej pracy i eksploatacji pracowników. Firma postanowiła pokazać, że o ludzi jednak dba. Wyszło… śmieszno-strasznie.

Ciężka praca, narażająca załogi magazynów na liczne urazy, działanie przeciwko związkom zawodowym, śrubowanie norm pracy tak bardzo, że pracownicy nie mają nawet czasu na skorzystanie z toalety – to rzeczywistość pracowników jednego z największych światowych koncernów. Do tego często pracowników zdesperowanych, bo Amazon, także w Polsce, otwiera swoje magazyny najchętniej tam, gdzie możliwości zatrudnienia są ograniczone i ludzie wezmą każdą ofertę.

Amazon postanowił jednak zadbać o swój nadwątlony wizerunek, przynajmniej w krajach anglojęzycznych. W czwartek zaprezentował swój program „Pracując Dobrze” (Working Well) – i równie szybko się z niego wycofał, bo rzecz była kuriozalna i została błyskawicznie wyśmiana.

Koncern nie zrezygnował bowiem ani z norm, ani z walki ze związkami zawodowymi. Nie dał też podwyżek. Receptą na dobrą pracę miały być AmaZen – kabiny niewiele większe od budek telefonicznych, zainstalowane na terenie zakładów.

Wchodząc do środka, przepracowany i sfrustrowany pracownik miał, jak wyraziła się pomysłodawczyni budek, „doładować baterie”. W AmaZen czekała na niego doniczka z kwiatkiem, wachlarz, malowany na niebiesko sufit i komputer z zestawem filmów relaksacyjnych czy nagrań sprzyjających budowaniu wysokiej samooceny. Chwila medytacji i spokoju przy kojącej muzyce… i zmęczenie miało znikać, a pracownik z entuzjazmem wracać do swoich zadań.

„Genialny” plan dla wyczerpanych pracowników wymyśliła Leila Brown, szefowa programu ds. zdrowia i bezpieczeństwa w programie. Wideo, na którym chwali budki do medytacji, było krótko dostępne na Twitterze Amazona. Potem zostało skasowane, bo internauci nie zostawili na pomyśle suchej nitki. W sieci jednak nic nie znika i nagranie krąży dalej.

Użytkownicy „Twittera” błyskawicznie wytknęli Amazonowi absurdalność pomysłu. Zasugerowali, by zamiast budek do medytacji zamontować w magazynach więcej kabin WC, bo w tej chwili są takie zakłady, w których pójście do toalety oznacza schodzenie cztery piętra niżej lub marsz przez cały wielkopowierzchniowy budynek. Przypomnieli o walce firmy z organizacjami pracowniczymi oraz o tym, jak wyczerpująca psychicznie i fizycznie jest to praca. „Po co traktować pracowników lepiej, skoro można wmówić im, że mają problem mentalny?” – napisał Dare Obasanjo, dziennikarz zajmujący się technologią i inkluzywnością.

Najbardziej złośliwi internauci zauważyli, że firma rozwiązała problem sikania do butelek – teraz będzie można to zrobić w „szafie rozpaczy”, jak nazwano wątpliwą instalację.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Twitter.com
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.