Amazon, Apple, Facebook i Google zagrażają gospodarce i demokracji

Opublikowano: 09.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2923

Podkomitet Antymonopolowy Kongresu USA opublikował wyniki śledztwa w sprawie czterech największych firm IT w kraju i przyznał, że ich wpływ wzrósł na tyle, że zagraża uczciwym relacjom rynkowym. W raporcie końcowym nie ma rekomendacji co do podziału firm, ale jest wiele środków, których wdrożenie znacznie skomplikuje życie wielkiej czwórki IT, w tym zakaz preferencyjnego promowania swoich usług, nowe przejęcia potencjalnych konkurentów oraz zaostrzenie ogólnej kontroli antymonopolowej nad ich zachowaniem.

449-stronicowy raport jest wynikiem całorocznego dochodzenia czterech firm prowadzonych przez podkomisję antymonopolową Kongresu USA. Jej kulminacją było lipcowe przesłuchanie, podczas którego szefom czterech największych amerykańskich firm informatycznych, tj. Amazon, Apple, Facebook i Google, zadano niewygodne pytania. Nieco ponad miesiąc później wyniki śledztwa zostały opublikowane w formie zaleceń. „Firmy, które kiedyś były małymi startupami z zewnątrz, próbującymi zmienić status quo, stały się rodzajem monopoli, których ostatnio widzieliśmy w erze baronów naftowych i potentatów kolejowych” – czytamy w raporcie.

Autorzy skrytykowali szefów firmy, mówiąc, że podczas przesłuchania uchylali się od odpowiedzi i nie spieszyli się do współpracy przy dostarczaniu dokumentów istotnych dla śledztwa. „Ich odpowiedzi były często wymijające i pozbawione treści, co sprawia, że można się zastanawiać, czy nie widzą siebie poza zasięgiem demokratycznego nadzoru” – napisali ustawodawcy.

W raporcie nie ma wymagań co do wyodrębnienia spółek, ale wskazuje na potrzebę wprowadzenia nowych przepisów uniemożliwiających działalność tych spółek na powiązanych rynkach. Należy uchwalić nowe przepisy zabraniające firmom nadawania priorytetów swoim produktom na platformach, które kontrolują, wyraźnie powołując się na algorytmy wyszukiwania Google i Amazona, wykup popularnych serwisów społecznościowych przez Facebooka i nieograniczoną władzę Apple nad App Store jako przykłady zachowań antykonkurencyjnych. „Te firmy mają zbyt dużą władzę i tę władzę należy kontrolować i poddawać odpowiedniemu nadzorowi i przymusowi. Nasza gospodarka i nasza demokracja są zagrożone ”- czytamy w raporcie.

Członkowie podkomitetu zauważyli również, że regulatorzy, w szczególności Federalna Komisja Handlu, nie mają wystarczających środków finansowych, aby odpowiednio monitorować działalność gigantów IT, i wezwali do zwiększenia ich budżetu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.