„Altersystem” jest możliwy

Opublikowano: 19.03.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 1223

Nie ma żadnego fundamentalnego jakoby konfliktu społeczno-politycznego elity-masy; wszystkie te projektujące go teorie demokratyczne, marksistowskie, anarchistyczne to bzdury. Nie ma żadnej „klasowej” ogólnoświatowej solidarności „tych, co na górze” przeciwko „tym, co na dole” ani powszechnego frontu „tych, co na dole” przeciwko „tym, co na górze”. Opowieści o spisku elit-wyzyskiwaczy przeciwko ludom lub o spiskach i wrzeniu motłochu przeciwko elitom-kustoszom kultury to tylko teorie spiskowe, tworzone przez w danym momencie zmarginalizowane grupy społeczno-polityczne (upadłą arystokrację, grupy rewolucyjne).

Podstawową (samowystarczlaną) komórką społeczną jest szczep (klan-ród, banda-kamractwo mężczyzn). „Szczepy” (genealogiczne lub „totemiczne”) walczą i sprzymierzają się jedne przeciw drugim – czasem ci, co na górze przeciw tym, co na dole, ale czasem też ci, co na dole z tymi, co na dole, przeciwko innym na dole, lub ci, co na górze z tymi, co na dole przeciwko innym na górze.

Istnieją rzecz jasna różne systemy stabilizujące określone układy społeczno-polityczne. Wszystko jednak we Wszechświecie podlega entropii – systemy społeczno-polityczne i cywilizacyjne również. W takim podlegającym entropii systemie pojawiają się też pęknięcia wśród elity: albo wtedy jakaś frakcja „z góry” poszukuje oparcia „na dole” przeciwko innym frakcjom „na górze” albo przybierające na siłę frakcje „z dołu” wyłuskują dla siebie sojuszników „na górze” – dochodzi wówczas do rewolucji.

Każdy realistyczny ruch antysystemowy musi być tych prawd świadom. To nie „spiskujące elity” (ani „roszczeniowy motłoch” czy „ulica”, jak to jeszcze niekiedy powtarzają epigoni elitarystycznego konserwatyzmu), tylko System (ten konkretny – demoliberalny, nie każdy dowolny) jest problemem. Punktem odniesienia nie są żadne „klasy”, „masy”, „narody”, „rodziny”, „człowieczeństwo”, „jednostki” ani inne wymysły myśli zachodniej, tylko szczepy-bandy (bractwa-kamractwa).

Co za tym idzie, w Antysystemie nigdy nie będzie bezwarunkowej „internacjonalistycznej solidarności” (vide: stosunek do sprawy palestyńskiej), tylko gra różnych frakcji. Po drugie, gdy System przestaje być dla jakiegoś podmiotu społecznego dostarczycielem określonych dóbr, to jeśli jakichś wartości (tych samych albo zamiennych) dostarczyć mu może Antysystem, to podmiot taki może zmienić strony.

Po trzecie, alternatywą dla tłamszącego Naturę (ludzką) „liberalnego” Systemu nie będzie inna oderwana od rzeczywistości utopia. Antysystem fantazjom utopistów musi przeciwstawiać realizm: ekonomiczny, socjologiczny, etyczny, polityczny. Prawdziwy antysystem nie może odgrzewać żadnych urojeń fundujących obecny System: o „jednostkach”, „godności człowieka”, „narodach”, równości, demokracji, wolności ani innych, podobnych bzdur.

Alternatywą dla Systemu jest Natura: entocentryzm, patriarchalizm, terytorializm, akceptacja tego, że nie można konsumować więcej, niż się ma, że wszystko przemija, a kosmos nie jest statyczny, tylko jest kołem wiecznego powrotu, w którym życie może rodzić się tylko ze śmierci, że siła jest zasadą świata, że człowiek należy do Natury jak wszystkie inne elementy Kosmosu, że wszystko jest „skończone” i ma swoje „granice”, nawet jeśli występują one w formie i skali dla nas niepojmowalnej (geometria Wszechświata), że jedynym imperatywem uniwersalnym jest „koszula bliższa ciału”, czyli brak imperatywów uniwersalnych, że naturalną komórką społeczną jest ta rzeczywiście samowystarczalna – czyli grupa solidarnych mężczyzn wraz z dobytkiem.

To ostatnie nie musi oznaczać anarchizmu, ale z pewnością wyklucza „unitarne państwo narodowe” i „nowoczesny porządek prawny” typu zachodniego. Jedyne dzisiaj dwa na świecie oficjalnie niedemokratyczne państwa to Afganistan gdzie rządzi konfederacja szczepowych patriarchów i Arabia Saudyjska, gdzie rządzi jeden patriarchalny szczep Saudów. Możliwy jest zatem „altersystem”: porządek polityczny uznający naturę ludzką i funkcjonujący w świecie współczesnym.

Autorstwo: Ronald Lasecki
Źródło: MyslPolska.info

6

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szwęda 19.03.2023 15:39

    “człowiek należy do Natury jak wszystkie inne elementy Kosmosu” – nie byłbym tego taki pewien, wydaje mi się, że właśnie człowiek jest całkowicie obcy i wrogi naturze, może tylko w swoich marzeniach, pragnieniach i urojeniach chciałby być z nią tożsamy, a ostatecznie liczą się i świadczą gołe fakty.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.