Alkomaty w kopalniach pójdą w odstawkę?

Opublikowano: 06.03.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1393

Górnicy dołowi kopalni miedzi Rudna w Polkowicach wystosowali pismo do dyrekcji, w którym domagają się niezwłocznego zaprzestania obowiązkowej wstępnej kontroli trzeźwości pracowników. Kontrola trzeźwości obowiązywała od lat. Żądanie jej zaprzestania ma związek z epidemią koronawirusa – górnicy nie chcą testów alkomatem. Ich zdaniem metody do kontroli trzeźwości „nie spełniają warunków zapobiegania chorobom przenoszonym drogą kropelkową”.

W rozmowie z Polsat News sprawę skomentował Piotr Chęciński, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej KGHM. Stwierdził, że stanowisko KGHM jest „jedno i obowiązuje od początku wprowadzenia obowiązkowych kontroli trzeźwości”. Według niego przyczyną ich pojawienia się jest nieustanne podnoszenie standardów bezpieczeństwa oraz zapewnienie możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy.

Górnicy ostro zareagowali na słowa Chęcińskiego. W liście czytamy: „Dziwi nas, że mówi Pan o nieustannym podnoszeniu standardów bezpieczeństwa oraz zapewnieniu możliwie najbezpieczniejszych warunków pracy. Szkoda, że tylko poprzez wprowadzenie obowiązkowych kontroli trzeźwości. Zapraszamy Pana na naszą kopalnię, żeby zobaczył Pan, w jakich warunkach pracują pracownicy dołowi. Przy okazji zobaczy Pan – po dmuchnięciu do alkomatu i po zapaleniu się zielonego światła – ile trwa zjazd na dół i ilu pracowników mieści się w windzie” – piszą członkowie ZZPD w oświadczeniu zamieszczonym na swoim profilu na „Facebooku”.

W rozmowie ze Sputnikiem sytuację skomentował były wiceminister gospodarki Jerzy Markowski: „Podzielam pogląd górników, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, w tej chwili w Polsce policja odstąpiła od badania alkomatem na ulicach. To są bardzo powszechne badania: na przykład, tam, gdzie mam biuro, bardzo często przy wjeździe stali policjanci i każdemu podtykali pod nos ten alkomat i trzeba było dmuchać. Przestali. Z powodu koronawirusa. Po drugie, ja mam szczególny stosunek do takich badań alkomatem górników. Ja pamiętam te czasy, kiedy sam byłem sztygarem w kopalni i powszechne były kontrole posiadania papierosów u górników zjeżdżających na dół. To było upokarzające i uwłaczające. Górnik wie, że tam jest niebezpiecznie, on nie będzie palił, chyba, że jest głupi, ale głupi też są. Ale były to kopalnie metanowe. Tutaj kontrolowanie górnika, moim zdaniem, jest mimo wszystko też upokarzające. On wie, że tam jest niebezpiecznie i nie będzie pił, bo wie, że jak się uchleje, to zrobi sobie krzywdę. Szczerze powiem, że jestem po ich stronie. Policja odstąpiła od kontroli na drogach, dlaczego nie można odstąpić w kopalni? Górnik lepiej zdaje sobie sprawę z zagrożenia, niż jego kierownictwo”.

Czy górnicy innych kopalni podzielają inicjatywy kolegów z kopalni KGHM Rudna? Oto co na pytanie „Sputnika” odpowiedziała pracowniczka Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Katowicach: „Kierownictwo naszego Związku nie wypowiada się w tym temacie z tego względu, że nie my jesteśmy inicjatorami tego pomysłu.Tam działa Związek Pracowników Polskiej Miedzi. Nie znamy wszystkich ich argumentów, więc też nie chcielibyśmy ani negować, ani pochwalać czegoś, o czym mamy bardzo znikomą wiedzę ba podstawie po prostu wrzuconej informacji. Problem może być głębszy. W tym temacie każda wypowiedź będzie budziła czy z jednej, czy z drugiej strony jakieś uwagi. Tak, że trudno nam wypowiadać się na ten temat” – takie stanowisko przedstawiła pracowniczka Związku Zawodowego Górników.

W oddziale związkowym kopalni Rudna korespondenta zapewniono, że „sprawy idą w dobrym kierunku”.

Zakłady Górnicze Rudna to jedna z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie. Rozpoczęła działalność wydobywczą w 1974 roku. W pierwszym roku działalności wydobyto tu 1,9 mln ton rudy, a w 1983 roku wskaźnik ten osiągnął poziom 11,3 mln ton. Obecna, średnia zdolność produkcyjna wynosi około 12 mln ton rudy rocznie. Zasoby przemysłowe kopalni „Rudna” (wg stanu na 31.12.2017 r.) w czterech użytkowanych przez nią złożach wynoszą 384 miliony ton rudy miedzi. Średnia zawartość miedzi wynosi 1,95%, średnia zawartość srebra – 59,71 g/Mg.

Autorstwo: Wiktor Bezeka
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szwęda 06.03.2020 16:38

    Gorzała pójdzie w ruch w robocie to będzie szła jak burza!

  2. 3asterki 06.03.2020 21:08

    A i przed koronawirusem się zabezpieczą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.