Alkohol i papierosy jednak nie podrożeją?

Opublikowano: 19.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1494

Senat odrzucił nowelizację ustawy, zakładającą 10-procentową podwyżkę akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe. Uchwałą Senatu zajmie się teraz Sejm.

Wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o 10-procentowej podwyżce akcyzy został złożony przez senatorów Koalicji Obywatelskiej i poparty przez komisję budżetu i finansów publicznych. Odrzucenie nowelizacji poparło 51 senatorów, 46 było przeciw.

Wniosek KO o odrzucenie nowelizacji ustawy był podyktowany obawami, że wpływy z podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy nie trafią na realizację programów profilaktycznych. „Znając możliwości, wiedząc na jak różnorodne przedsięwzięcia wydawane są pieniądze, obawiając się, że na przykład 1,7 mld zł może być skierowane na podreperowanie budżetu telewizji publicznej, którą kieruje pan Kurski, w związku z tymi obawami wszystkimi i jeszcze wieloma innymi, zdecydowaliśmy się złożyć wniosek o odrzucenie ustawy” – tłumaczyła senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska z KO.

Rząd szacował, że po wejściu w życie zmian proponowanych w nowelizacji, budżet zasili dodatkowe 1,7 mld złotych. Podwyżki akcyzy na alkohol i papierosy, jak tłumaczyło Ministerstwo Finansów, są koniecznie z powodu rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym związanych z nadużywaniem alkoholu i paleniem wyrobów tytoniowych.

Zgodnie z ostatnimi wynikami sondażu CBOS na temat kwoty, jaką Polacy przeznaczają na zakup napojów wyskokowych, okazuje się, że średnio jest to suma 40 zł. CBOS podkreśla jednak, że analiza została przeprowadzona w październiku zanim rząd poinformował o propozycjach podwyżki akcyzy na alkohol. Ankietowanych zapytano m.in. o to ile przeciętnie w ciągu miesiąca przeznaczają na alkohol. Według rezultatów 17% – 11-25 zł, 16% – do 10 zł, 16% – odpowiedziało „trudno powiedzieć”, 14% – nie wydaje nic, 12% – 51-100 zł, 3% – 101-200 zł, 1% – ponad 200 zł.

CBOS podsumował, że miesięcznie Polak wydaje na alkohol średnio 40 zł. Kolejnym pytaniem do respondentów była kwestia cen na alkohol w Polsce. 47% stwierdziło, że ceny są niskie, z kolei 30% uważa, że są wysokie, 23% nie ma zdania na ten temat.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o