Aleksiej Nawalny nie żyje

Opublikowano: 17.02.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2021

Aleksiej Nawalny, najsłynniejszy lider opozycji w Rosji, zmarł w wieku 47 lat w kolonii karnej, jak poinformowała rosyjska służba więzienna. Nawalny, który od dłuższego czasu był uwięziony, zasłabł i stracił przytomność po spacerze w kolonii karnej na północ od koła podbiegunowego, gdzie odbywał długi wyrok więzienia. Pomimo prób reanimacji przez zespół medyczny, Nawalny zmarł. Rosyjskie więzienia są znane z przemocy i złego traktowania więźniów, a przyczyny śmierci Nawalnego są w trakcie ustalania.

Aleksiej Nawalny był postacią, która na przestrzeni ostatnich dekad zyskała międzynarodowe uznanie jako wokalny krytyk korupcji i autorytarnego rządu Władimira Putina. Jego działalność, mająca na celu walkę z korupcją i promowanie reform, uczyniła go symbolem rosyjskiej opozycji, porównywanym nawet do Nelsona Mandeli z Rosji. Nawalny zyskał uznanie za odważny powrót do Rosji w 2021 roku z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia nerwowo-paralitycznym środkiem Nowiczok, co wykazały testy laboratoryjne na Zachodzie.

Jego śmierć jest kolejnym przykładem tragicznego losu przeciwników Putina, podobnie jak wcześniej Jego śmierć przypomina los innych przeciwników Putina, którzy stracili życie w tajemniczych okolicznościach. Nawalny był nie tylko liderem opozycji, ale także prawnikiem i aktywistą antykorupcyjnym, który wykorzystując internet i media społecznościowe, demaskował korupcję wśród rosyjskiej elity. Był twarzą licznych protestów przeciwko Putinowi, szczególnie po wyborach w 2011 roku, które były naznaczone oskarżeniami o oszustwa.

Kreml zawsze odrzucał oskarżenia Nawalnego, przedstawiając go jako ekstremistę i marionetkę amerykańskiej CIA. Nawalny wielokrotnie był zatrzymywany za organizowanie publicznych zgromadzeń i wielokrotnie sądzony pod zarzutem korupcji, sprzeniewierzenia i oszustwa, co, jak twierdził, miało podłoże polityczne.

W sierpniu 2020 roku Nawalny zasłabł na pokładzie samolotu z Tomsku do Moskwy. Awaryjne lądowanie samolotu uratowało mu życie, a następnie został przetransportowany do Berlina, gdzie leczono go po zatruciu Nowiczokiem. Śledztwo medialne zidentyfikowało zespół zabójców z rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB, co Putin odrzucił jako oszczerstwo.

Nawalny pozostawił po sobie rodzinę: żonę Julię, córkę Daryę, studiującą na Uniwersytecie Stanforda w USA, i syna Zakhar, który jest jeszcze w szkole.

Jego śmierć, podobnie jak wcześniejsze próby otrucia, podkreśla niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą otwarta krytyka i opozycja wobec rządów Putina. Nawalny, będąc postacią, która otwarcie krytykowała korupcję i autorytarny styl rządów w Rosji, stał się symbolem walki o wolność i sprawiedliwość, a jego śmierć stanowi tragiczny rozdział w historii rosyjskiej opozycji.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

 1. rozrabiaka 17.02.2024 16:29

  “w wieku 47 lat…zasłabł i stracił przytomność” nie róbmy tragedii nie był pierwszej świeżości. Biedaczysko zapomniał w jakim kraju żyje i za dużo sobie pozwolił.
  Robił za dolary czy nie, na szacuneczek pośmiertny (miał jaja)zasłużył, łapka w górę

 2. pikpok 17.02.2024 17:49

  W tych czasach z taką bronią (HAARP, a to było 50 lat temu) https://www.wojsko-polskie.pl/awl/u/df/26/df267913-af99-4412-9f32-132a57a6ad65/9kotasinska.pdf
  Powiedzą że to covid https://www.ninds.nih.gov/News-Events/News-and-Press-Releases/Press-Releases/NIH-study-uncovers-blood-vessel-damage-in-COVID-19-patients
  ,,Byliśmy kompletnie zaskoczeni. Początkowo spodziewaliśmy się, że zobaczymy uszkodzenia spowodowane brakiem tlenu. Zamiast tego widzieliśmy wieloogniskowe obszary uszkodzeń, które zwykle są związane z udarami i chorobami neurozapalnymi” – powiedział dr Nath.”

  Obecnie mamy plagę udarów do tego stopnia, że odziały neurologiczne są zablokowane w niektórych szpitalach.

 3. pikpok 18.02.2024 08:26
 4. rozrabiaka 18.02.2024 09:24

  Pikpok przeczytałem a tam komentarz na dole:
  pik
  2024-02-18 07:53:01
  Tylu ludzi z powodu udarów jest w szpitalach, że odz. neurologiczne są zablokowane i ani słowem na ten temat. A z tego zrobią męczennika i chcą wykorzystać jego śmierć by rozpętać piekło na ziemi?

  No dobrze, mogłoby jeszcze tak, że to piewcy demokracji światowej go zatruli aby zwalić na tego z Moskwy.

 5. pikpok 18.02.2024 09:52

  @rozrabiaka ,,zatruli”? Tu masz rosyjską wersje: ,,W ciągu zaledwie dwóch godzin zachodnim politykom i mediom udało się „uzyskać wyniki nieprzeprowadzonych jeszcze badań kryminalistycznych, przeprowadzić śledztwo, obwinić Moskwę i wydać wyrok” – zauważyło rosyjskie MSZ, sugerując, że reakcje musiały być przygotowane z wyprzedzeniem i według szablonu…” https://www.rt.com/russia/592568-foreign-ministry-navalny-reactions/

  A tu “naszą”: ,,Jedyna droga do obalenia moskiewskiego reżimu wiedzie przez Ukrainę”
  https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/kraj/artykuly/9435123,senatorzy-wydali-oswiadczenie-ws-smierci-aleksieja-nawalnego.html

 6. rozrabiaka 18.02.2024 10:04

  @pikpok jakby to mnie otruli Rosjanie to bym tam więcej nie wracał. Nawalny wrócił. Dostał wyrok, może za nieodprowadzony podatek od dolarów czy co tam dostawał i tyle chłopa widziano. To moja opinia

 7. pikpok 18.02.2024 10:36

  Komuś tu bardzo zależy by rozpętać piekło.

 8. pikpok 18.02.2024 11:36

  A tym kimś są Syjonistyczno-satanistyczne pasożytdy kabaalistyczne ?

 9. pikpok 18.02.2024 18:36

  Oj, i już nie mogę wejść na rt.com nawet przez serwery USA !

 10. Katarzyna TG 18.02.2024 19:18

  pikpok, zmień serwer DNS na 208.67.222.222.

 11. pikpok 18.02.2024 20:36

  Ok
  Nie wiem co te cyferki oznaczają, ale może się kiedyś skuszę.

 12. rozrabiaka 18.02.2024 20:43

  Pikpok VPN.lat sobie ściągnij jak siedzisz na telefonie. Jest na początku reklama ale to tyle z płatności. Ustawiasz nawet samą Rosję jak chcesz

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.