Albo bierzmowanie, albo prawa kobiet

Opublikowano: 27.01.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2330

Aby móc przystąpić do bierzmowania w kościele w Ropicy Polskiej (pow. gorlicki, woj. małopolskie), młodzi ludzie muszą zadeklarować, że nie popierają protestów kobiet w sprawie prawa do aborcji, usuną z mediów społecznościowych materiały świadczące o czymś przeciwnym, a także, że „będą dzielnymi świadkami i apostołami Chrystusa”.

Informację o warunku, jaki postawił młodzieży z Ropicy Polskiej proboszcz miejscowej parafii Miłosierdzia Bożego ks. Stanisław Makowiecki, podał portal Gorlice24.pl. Powołuje się przy tym na relacje oburzonych rodziców i przekazaną przez nich fotografię dokumentu, który wręczono ich dzieciom do podpisu przed zaplanowaną na początek lutego uroczystością. Najkrócej mówiąc – duchowny oczekuje, że młodzi ludzie stanowczo odetną się od protestu kobiet, a w przyszłości będą w sprawie aborcji i praw kobiet popierać i aktywnie głosić oficjalne stanowisko Kościoła.

„Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. „strajku kobiet”: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia” – brzmi deklaracja, której fotografie opublikowano w internecie.

Na koniec samokrytyki kandydat/ka do bierzmowania ma potwierdzić, że na jej koncie w mediach społecznościowych nie ma już treści związanych z protestem kobiet lub wskazać datę, kiedy takie treści skasuje. – Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO – tymi słowami kończy się oświadczenie (zachowano ortografię oryginału).

Inicjatywa księdza z Ropicy Polskiej wywołała już kilka żywych dyskusji w internecie. Dla części komentujących to naruszenie konstytucyjnych gwarancji wolności słowa, które ma również młodzież. Dla innych – zachowanie całkiem logiczne: wszak Kościół katolicki naucza, że wierni „przez sakrament bierzmowania jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego”. Powinni zatem identyfikować się z katolickim nauczaniem, także w sprawach społecznych. To, że bierzmowanie w Polsce ma w przeważającej większości przypadków znaczenie głównie kulturowe czy tradycyjne, nie zaś duchowe, to już osobna kwestia.

Przyjmowanie katolickich sakramentów i identyfikowanie się z Kościołem nadal jednak nie jest w Polsce obowiązkowe, a ludzi, którzy myślą inaczej – jak pokazały protesty kobiet – jest więcej, niż mogłoby się wydawać. W końcu 2020 r. przyspieszył trend do rezygnowania przez młodzież i rodziców z katechizacji. Czy Kościół będzie w końcu musiał się z tym pogodzić?

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Gorlice24.pl
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Radek 28.01.2021 03:59

    Jakiś normalny ksiądz. A nie poprawny politycznie. Kościół to stara instytucja ze swoimi przepisami i jak ktoś chce do niego należeć, to niech się dostosuje. A nie, że ja chcę należeć do kościoła ale ma on odpowiadać moim poglądom. Po prostu jak ktoś nie chce, niech się wypisze.

  2. Fenix 28.01.2021 09:20

    Nie zabijam duszy. Dusza jest nieśmiertelna, bez kościoła z Bogiem !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.