Albo bierzmowanie, albo prawa kobiet

Opublikowano: 27.01.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1071

Aby móc przystąpić do bierzmowania w kościele w Ropicy Polskiej (pow. gorlicki, woj. małopolskie), młodzi ludzie muszą zadeklarować, że nie popierają protestów kobiet w sprawie prawa do aborcji, usuną z mediów społecznościowych materiały świadczące o czymś przeciwnym, a także, że „będą dzielnymi świadkami i apostołami Chrystusa”.

Informację o warunku, jaki postawił młodzieży z Ropicy Polskiej proboszcz miejscowej parafii Miłosierdzia Bożego ks. Stanisław Makowiecki, podał portal Gorlice24.pl. Powołuje się przy tym na relacje oburzonych rodziców i przekazaną przez nich fotografię dokumentu, który wręczono ich dzieciom do podpisu przed zaplanowaną na początek lutego uroczystością. Najkrócej mówiąc – duchowny oczekuje, że młodzi ludzie stanowczo odetną się od protestu kobiet, a w przyszłości będą w sprawie aborcji i praw kobiet popierać i aktywnie głosić oficjalne stanowisko Kościoła.

„Ja, niżej podpisany kandydat do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej, wobec Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie oświadczam, że nie popieram tzw. „strajku kobiet”: postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami naszej katolickiej wiary, na co mogłoby wskazywać obecne na moim koncie na fejsbuku przez dłuższy czas i rozpowszechniane wśród kolegów i koleżanek materiały pochodzące ze stron strajku kobiet i moje osobiste zdjęcia” – brzmi deklaracja, której fotografie opublikowano w internecie.

Na koniec samokrytyki kandydat/ka do bierzmowania ma potwierdzić, że na jej koncie w mediach społecznościowych nie ma już treści związanych z protestem kobiet lub wskazać datę, kiedy takie treści skasuje. – Proszę Pana Boga o przebaczenie moich nierozsądnych zachowań i postanawiam przy pomocy Ducha Świętego być dzielnym świadkiem i apostołem CHRYSTUSA, PANA MOJEGO – tymi słowami kończy się oświadczenie (zachowano ortografię oryginału).

Inicjatywa księdza z Ropicy Polskiej wywołała już kilka żywych dyskusji w internecie. Dla części komentujących to naruszenie konstytucyjnych gwarancji wolności słowa, które ma również młodzież. Dla innych – zachowanie całkiem logiczne: wszak Kościół katolicki naucza, że wierni „przez sakrament bierzmowania jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego”. Powinni zatem identyfikować się z katolickim nauczaniem, także w sprawach społecznych. To, że bierzmowanie w Polsce ma w przeważającej większości przypadków znaczenie głównie kulturowe czy tradycyjne, nie zaś duchowe, to już osobna kwestia.

Przyjmowanie katolickich sakramentów i identyfikowanie się z Kościołem nadal jednak nie jest w Polsce obowiązkowe, a ludzi, którzy myślą inaczej – jak pokazały protesty kobiet – jest więcej, niż mogłoby się wydawać. W końcu 2020 r. przyspieszył trend do rezygnowania przez młodzież i rodziców z katechizacji. Czy Kościół będzie w końcu musiał się z tym pogodzić?

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Na podstawie: Gorlice24.pl
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 4,11 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
username
Użytkownik
username

Czytałem… w sutannach im się poprzewracało.
Współczuje tej młodzieży , i gdyby to było jeszcze za moich czasów to pewnie znalazł bym na to paragraf i udupił tego chorego kśięcia

Irfy
Użytkownik
Irfy

Ale w czym problem? Kościół wyraźnie się określił co do aborcji, “strajku kobiet” i mnóstwa innych rzeczy. Do tego jest firmą prywatną, w tym sensie, że rządzi się swoim własnym “statutem”, ma swoje władze, zobowiązuje “usługobiorców” do określonych zachowań. Więc ma prawo wymagać również podpisania takiego papierka. To nawet na swój sposób uczciwe.

Bo teraz mamy w Polsce “90% katolików”, z których połowa o Kościele przypomina sobie dopiero w momencie, kiedy chce “ochrzcić” dziecko albo wziąć kościelny ślub. Jednocześnie jakieś 80% społeczeństwa do żadnych kościelnych nauk nie stosuje się wcale. Kłamią, kradną, śpią z kim chcą i z kim popadnie, piją, biją, “składają fałszywe świadectwa”, ćpają, obżerają się i nie czczą niczego, poza pieniędzmi.

Nawet kler nie przestrzega tych zasad, a co dopiero mówić o “zwykłych ludziach”. Dlatego taka “deklaracja” wygląda całkiem uczciwie. Wręcz koszernie, choć to inna religia :) Jesteś z nami? To nie popierasz “strajku kobiet”. A kto popiera, przeciw nam jest!

Radek
Użytkownik
Radek

Jakiś normalny ksiądz. A nie poprawny politycznie. Kościół to stara instytucja ze swoimi przepisami i jak ktoś chce do niego należeć, to niech się dostosuje. A nie, że ja chcę należeć do kościoła ale ma on odpowiadać moim poglądom. Po prostu jak ktoś nie chce, niech się wypisze.

Fenix
Użytkownik
Fenix

Nie zabijam duszy. Dusza jest nieśmiertelna, bez kościoła z Bogiem !