Alberta przyjęła akt o suwerenności

Opublikowano: 11.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2296

Parlament Alberty (prowincja w Kanadzie) zagłosował za przyjęciem Aktu o Suwerenności. Nowa ustawa stanie się prawem, gdy tylko uzyska sankcję królewską. Celem Sovereignty Act jest zapobieganie sytuacjom, w których rząd federalny w sposób niekonstytucyjny mógłby ingerować w sprawy prowincji.

Za ustawą zagłosowali wszyscy posłowie rządzącej Albertą United Conservative Party (UCP). Dokument przeszedł z niewielkimi poprawkami zgłoszonymi przez UCP.

Sprawami pozostającymi w jurysdykcji prowincji, do których Ottawa może próbować się mieszać, są na przykład kwestie broni, energetyki, zasobów naturalnych czy opieki medycznej i COVID-19. Albercie zależy przede wszystkim na ochronie sektora ropy i gazu.

Ustawa została przedstawiona przez premier Danielle Smith pod oficjalną nazwą Bill 1: Alberta Sovereignty within a United Canada Act. Uchwalenie ustawy zajęło tylko dziewięć dni. Ustawie sprzeciwiała się oficjalna opozycja Alberty, NDP, która twierdziła, że ustawa jest niebezpieczna, jednak nie proponowała żadnych poprawek do niej. Ustawę krytykował też premier Justin Trudeau, grożąc, że podejmie działania przeciwko Albercie i podkreślając, że „wszystkie opcje są możliwe”.

Premier Smith powiedziała, że nowe prawo będzie używane, gdy pojawi się jakaś federalna ustawa, która będzie niekonstytucyjna lub będzie szkodzić prowincji, jej ludziom i gospodarce. Pani premier przypomniała, że Alberta doświadczała już wcześniej tego rodzaju nadużyć ze strony Ottawy, co wywołało ogromną frustrację jej mieszkańców.

Po uchwaleniu ustawy premier Trudeau nieco spuścił z tonu i zadeklarował, że jego rząd będzie współpracował z premier Smith. Jeszcze raz jednak ostrzegł prowincję przed próbami przeciwstawienia się rządowi federalnemu.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Młody Kulas 12.12.2022 06:39

    Ciekawe czy elity tej premier nie kontrolują żeby w swoim stylu dawać nadzieje społeczeństwu a później dołować i tak na zmianę cały czas, w swoim stylu.

  2. emigrant001 12.12.2022 10:22

    jest to jakiś sposób na covidowe szaleństwo, powiedzieć nie!!!
    Ciekawe czy bohaterscy mieszkańcy UE potrafią powiedzieć nie szaleństwu ekologicznemu i fit55 i zrobić ECOexit

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.