Alberta odrzuci ekologiczny dyktat Ottawy

Opublikowano: 28.11.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1315

Premier kanadyjskiej prowincji Danielle Smith twierdzi, że nie będzie ryzykowała, że ​​operatorzy energetyczni z Alberty „pójdą do więzienia”, jeśli nie osiągną celów narzuconych przez Ottawę, jakim jest sieć elektroenergetyczna o zerowej wartości emisji netto do 2035 r.

Premier Alberty Danielle Smith potwierdziła, że chronić będzie przedsiębiorstwa energetyczne prowincji przed przepisami Ottawy dotyczącymi czystej energii elektrycznej (CER).

W porannym programie radiowym 25 listopada pani Smith stwierdziła, że ​​federalny plan narzucający osiągnięcie systemu energii elektrycznej o zerowej wartości emisji netto do 2035 r. jest nie tylko „nieosiągalny”, ale także stwarza ryzyko zniszczenia sieci. „Nie narazimy naszych operatorów na ryzyko więzienia, jeśli nie dokonają niemożliwego” – powiedziała pani Smith w wywiadzie wyemitowanym w programie „Twoja prowincja. Twój Premier” na numerach 630 CHED i 770 CHQR. „Musimy mieć niezawodną sieć. Musimy mieć niedrogą sieć. I będziemy bronić naszych konstytucyjnych kompetencji, aby to zrobić”.

Zgodnie z ustawą o suwerenności Alberty prowincja może odrzucić przepisy federalne, które uzna za sprzeczne z interesami prowincji i naruszające jej jurysdykcję. Ustawa ta nie została dotychczas wykorzystana ani przetestowana w sądzie, a Smith powiedziała wcześniej, że skorzysta z niej jedynie w ostateczności.

Oprócz Alberty cele zerowej emisji netto również spotkały się z odrzuceniem ze strony Saskatchewanu. W sierpniu premier Scott Moe stwierdził , że CER jest „po prostu nieosiągalny”. „Nie będziemy prosić naszych mieszkańców, aby ponosili nadzwyczajne koszty polityki rządu federalnego powodującej podziały, ani nie będziemy narażać integralności naszej sieci energetycznej, aby przeciwstawić się prawom termodynamiki” – stwierdził Moe w oświadczeniu opublikowanym na „X”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. AlbertW41 29.11.2023 06:43

    Brawo, Kanada to ogromny kraj im smog nie straszny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.