Albańska opozycja przeciw „narkotykowemu rządowi”

Opublikowano: 22.02.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1639

Czwartek 21 lutego był drugim dniem protestów w stolicy Albanii – Tiranie. Poprzednia akcja protestacyjna miała miejsce w sobotę 16 lutego. Wówczas doszło do starć z policją, gdy demonstranci usiłowali wedrzeć się do siedziby urzędu premiera. Czwartkowa manifestacja zakończyła się, gdy przywódca opozycyjnej Partii Demokratycznej Lulzim Basha publicznie ogłosił, że opozycja wycofuje swoich deputowanych z parlamentu.

Protestujący, wspomagani przez opozycję, domagali się ustąpienia premiera oraz rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych. Premier Edi Rama oraz rządząca Partia Socjalistyczna byli przez protestujących i opozycję publicznie oskarżani o powiązania ze strukturami mafijnymi, korupcję, afery kryminalne, paraliżowanie państwa oraz manipulacje przy wyborach parlamentarnych w 1917 r. Basha mówił wprost o rządzie narkotykowym. Jego zdaniem, sobotnie starcia, podczas których policja do rozpędzenia demonstracji użyła gazu łzawiącego były wynikiem prowokacji ze strony władzy.

W dwa dni po tych wydarzeniach Partia Demokratyczna oświadczyła, że jej deputowani zrezygnują z członkostwa w parlamencie i spalą swoje mandaty poselskie. W czwartek oficjalnie zakomunikowano, że 65 przedstawicieli opozycji oficjalnie złożyło swoje mandaty. Do Partii Demokratycznej dołączyli także wszyscy za wyjątkiem jednego posłowie z opozycyjnego Socjalistycznego Ruchu na rzecz Integracji. Opuszczenie parlamentu Lulzim Basha uznał za zwycięstwo opozycji. Jak stwierdził, „dziś rozpoczęła się nasza droga nadziei, dziś założyliśmy kłódkę na kryminalny parlament.” Zgodnie z konstytucją w przypadku wyjścia jakiegoś ugrupowania z parlamentu na jego miejsce wchodzą przedstawiciele kolejnej listy, która nie uzyskała mandatów w wyniku wyborów.

Postulaty opozycji zdecydowanie odrzucił premier Rama. Oświadczył, że wybory parlamentarne odbędą się zgodnie z planem w czerwcu 2021 r. a on sam nie zamierza rezygnować z funkcji szefa rządu. Dodał też, że postępowanie opozycji może mieć wpływ na negocjacje z Unią Europejską, które mają się odbyć w czerwcu tego roku. Wyraził też opinię, że obecnie nie ma możliwości podjęcia jakiegokolwiek dialogu z opozycją.

Decyzja opozycji spotkała się też z krytyką ze strony Unii Europejskiej. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oraz komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn wydali wspólne oświadczenie stwierdzające, iż złożenie mandatów „stanowi poważną przeszkodę w funkcjonowaniu demokracji w Albanii”, natomiast to parlament „jest miejscem, gdzie kwestie reform i rozwoju powinny być dyskutowane (…) a nie bojkotowane”. Hahn dodał też, że rezygnacja z mandatów „utrudnia postęp na drodze do UE”. Z kolei sekretarz generalny Rady Europy Thorbjørn Jagland mówił o tym, że „Albania wkracza na nieznany teren polityczny”. Zareagowała też ambasada USA, która ma zwyczaj komentowania wydarzeń politycznych w państwach bałkańskich. W wydanym oświadczeniu stwierdza, że decyzja opozycji „podkopuje podstawowe zasady demokracji”.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o