Aktywiści krytykują dobroczynną działalność Gatesa

Opublikowano: 24.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 523

Brytyjscy aktywiści walczący z ubóstwem na świecie opublikowali prostą grę video, której bohaterem jest miliarder Bill Gates. W grze tej postać Gatesa lata nad ziemią w typowym afrykańskim krajobrazie i zrzuca pieniądze. Zapytanie na ekranie mówi: „Czy pomożesz Billowi Gatesowi rozdać wszystkie pieniądze potrzebującym?”. Jest to jednak niemożliwe do wykonania. Niezależnie od tego jak bardzo starałby się gracz, Bill Gates nie straci pieniędzy a jego zyski wzrosną.

Gra o nazwie „Save us Bill Gates” została opracowana przez aktywistów grupy Global Justice Now (GJN) i ma ona zobrazować faktyczne zaangażowanie miliarderów w światowy rozwój i pomoc potrzebującym oraz uświadomić szerszej publiczności korzyści jakie czerpią oni ze swojej dobroczynności. Szef GJN Polly Jones powiedział, że gra ta pokazuje jak działania Gatesa, z pozoru będące działalnością dobroczynną przyczyniają się do pogłębienia biedy i nierówności, zwłaszcza w tzw. krajach rozwijających się.

Gra może wydawać się zabawna ale jej przesłanie jest bardzo poważne. Aktywiści mówią, że jest bardzo niepokojące, że garstka nieprzyzwoicie bogatych ludzi może realnie wpływać na edukację, służbę zdrowia czy politykę rolną w wielu krajach. Jak mówią, działalność Fundacji Gatesów jest powiązana z rynkiem, wielkim, korporacyjnym biznesem, który pogłębia biedę i niesprawiedliwość w krajach, w których jej działania. Podkreślili, że ludzie chcą sprawiedliwości a nie jałmużny, którą często powiązana jest z niekorzystnymi dla nich rozwiązaniami politycznymi i gospodarczymi, wprowadzaniem nieuczciwych umów handlowych mających zapewnić zyski wielkiemu biznesowi a szkodzącymi danemu krajowi.

Gra komputerowa została opublikowana tydzień po publikacji raportu Globa Justice Now opisującego wpływ Fundacji Billa i Melindy Gatesów na rozwój międzynarodowy. Raport zarzuca Gatesom wypaczanie globalnego rozwoju na rzecz globalizacji korporacyjnej.

Głównym zarzutem stały się powiązania pomiędzy ulgami podatkowymi Microsoftu a dotacjami dla biednym regionów wypłacanych przez Fundacje Gatesów. Według raportu Senatu USA potężna firma Gatesa używa fundacji do unikania podatków w wysokości 4,5 miliarda dolarów. Aby nie płacić tej ogromnej sumy w podatkach Fundacja Gatesów przeznaczyła 3,6 miliarda dolarów na działalność dobroczynną w różnych krajach. Dało to Microsoftowi około miliarda dolarów oszczędności.

Global Justice Now wzywa do poddania Fundacji Gatesów niezależnej międzynarodowej kontroli. Aktywiści mówią, że sprawą tą zająć się powinna Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Zastrzega jednak, że kontrola taka powinna być jawna i ujawniać nazwiska ludzi zaangażowanych w pobieranie środków finansowych z fundacji.

Publikacja raportu zbiega się z promocją przez Gatesa jego własnej koncepcji „filantrokapitalizmu”, którą reklamował na spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos gdzie co roku zbierają się przedstawiciele świata polityki, biznesu i mediów aby dyskutować na temat najważniejszych światowych problemów w tym także ubóstwa i zmian klimatycznych.

Na podstawie: rt.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. jeszcze 24.01.2016 19:09

  “To jest zrozumiałe na gruncie psychologii, bo sam bardzo ciężko pracował na swoją fortunę, nierzadko poświęcając życie osobiste i rodzinne i po wielokroć obejrzy każdego dolara zanim go wyda.”

  Z jednej strony tak (choć nie wszyscy ciężko pracowali na swoją fortunę), ale z drugiej ludzie mają taka naturę, że im więcej posiadają tym więcej pożądają i nigdy im dość.

 2. Szaman 24.01.2016 20:57

  No wybaczcie ale najwięcej dobrego dla świata to by zrobił jak by swoje pieniądze rozdał i zostawił sobie tylko tyle ile zwykłemu człowiekowi trzeba.

  Co do argumentów że ciężko pracował to proszę was.. Ja tego nie mogę czytać. Są miliardy osób które pracują i pracowały ciężej. Sprawa jest prosta im więcej masz tym więcej możesz zarabiać i tym łatwiej ci to przychodzi. Tak działa dzisiejszy rynek i tak działał rynek na którym wzbogacił się Gates i inni jemu podobni. Najprostszy przykład z życia z resztą: Zajmujesz się grafiką 3d, jak masz kasę kupisz sobie wypasioną maszynę która będzie renderować animację jak burza po 100 klatek na dzień, jak nie masz to będziesz renderować 2 klatki na dzień. Oboje musicie jeść oboje macie takie same umiejętności oboje się tak samo staracie. jak myślicie kto pierwszy zarobi na swoich grafikach szybciej i więcej? gość którego pracę paraliżuje tandetny sprzęt nienadążający za nowościami czy gość którego stać na najnowszej klasy sprzęt?

  Jak jesteś miliarderem to zarabiasz najczęściej krocie siedząc na dupie w hotelu i popijając drinki bo tak jak jedni handlują na allegro żeby zarobić 1zł na sztuce towaru tak miliarder “handluje” se akcjami żeby zarobić milion na transakcji. Pierwszy ma do dyspozycji najczęściej sypiący się sprzęt śmieciowe żarcie z biedronki i jeździ po towar starym gruchotem który nie raz przyszykował mu dzień czy 2 w plecy bo się zepsuł a straty poniesione przez to bynajmniej nie pomogły mu w oszczędzaniu na nowy samochód, drugi ma pełne udogodnienia w domu które skracają znacznie obowiązki domowe i czas związany z codziennymi czynnościami, lata sobie do pracy helikopterem a sprzątaniem domu czy warsztatem zajmuje się służba które to rzeczy w świetle jego godzinnych zarobków kosztują tyle ile sekunda pracy przeciętnego człowieka a zaoszczędzony w ten sposób czas pomoże poświęcić na zarobienie jeszcze więcej pieniędzy lub też na zadbanie o siebie i np zrelaksowanie się co również pomaga w ogólnym osiągnaiu sukcesów. Obaj mają 24 godziny dnia, obaj mają długość ludzkiego życia do dyspozycji. z czego ten bogatszy znowu wygrywa na starcie. Od cały “wysiłek”. Druga sprawa że tylko jednostki mają szansę osiągnąć taki majątek jak Bill Gates i to nie dlatego że są jedyne i unikalne na całym świecie a najczęściej dlatego że są z czymś pierwsze i wpasują się w lukę.

  Bieda i nieszczęście zazwyczaj biorą się stąd że te jednostki zagarniają wszystko dla siebie. Świat jest przecież skończony. Jak wykupisz wszystkie grunty w jakiejś wiosce i zaczniesz je uprawiać to już nikt inny w tym regionie rolnikiem NIE zostanie chyba że będzie pracował dla ciebie. A jak ty mu zapłacisz minimalną i postawisz ultimatum zgódź się albo idź szukać innej roboty to albo będzie przez resztę życia skomlał na głodowej pensji z której ledwo wyżyje bo o odkupieniu od ciebie chociaż jednej małej działeczki żeby przejść na swoje nie wspomnę, albo takoż swojego żywota dokona nie osiągnąwszy niczego będąc zmuszonym wyemigrować tylko co jak już emigrować nie ma gdzie bo wszędzie ta sama bajka?. I cóż z tego że był inteligentniejszy od ciebie jak ty masz kasę ?

 3. hashi 24.01.2016 22:46

  No tak przy wydobywaniu metali rzadkich dla Microsoftu do telefonów ginie codziennie kilka osób, a on się śmieje w twarz.

 4. pablitto 25.01.2016 10:09

  Te miejskie mity i legendy o tym, że mały Bill był taki genialny i doszedł od zera do bohatera – to miejskie korpolegendy.
  Nie chce mi się pisać, bo to można znaleźć – prawda jest taka, że chłopak miał bardzo forsiastych rodziców, i stać go (ich) było na wiele – a to, że zrobił dalej taką “karierę” to po prostu dlatego… że jest wrednym s…synem – początki jego firmy, jak i obecna działalność – to po prostu wykupowanie małych obiecujących firm/technologii, lub – co tańsze – kradzenie technologii (różnymi sposobami) i PATENTOWANIE wszystkiego co się da. Taki bill gate$ równie dobrze mógłby zostać potentatem w sprzedaży ziemniaków, produkcji zabawek, czy włóczki przędnej – po prostu niebywały, i do tego bogaty, s…syn bez skrupułów, potrafiący wydy.. ooo -przepraszam (poprawność polityczna) wykorzystać każdą “biznesową” okazję, jak szanujący się XIX-wieczny “kapitalista”.

 5. Rozbi 25.01.2016 14:05

  Wybaczcie ale nie widzę w jego działaniach “charytatywnych” nic złego. Lepiej by było gdyby te dzieci i ludzie ginęli z głodu, żyli tak jak wcześniej?
  Dają źle – nie dają jeszcze gorzej.
  Litości!

 6. Szaman 25.01.2016 14:18

  @rozbi bo nie rozumiesz że dzieci i ludzie giną z głodu właśnie przez takich gnojów jak on. Ch*j nic nie daje tylko inwestuje w wybielenie swojego wizerunku.

 7. Rozbi 25.01.2016 17:37

  Żartujesz chyba. Niby co ma wspólnego Microsoft / Windows i gates z głodem w Afryce. Twoje rozumowanie jest całkowicie pozbawione logiki i argumentacji.

 8. Szaman 25.01.2016 20:39

  Nie piszę o Afryce tylko o świecie a także nie piszę tylko o Gatesie a ogólnie o milionerach. Wspominałem o tym z resztą wyżej. Ponadto jeśli się przyjrzysz co sponsoruje jego fundacja to zobaczysz że są to:
  Szczepionki przeciw polio (a jak wiadomo jest wiele kontrowersji o szczepionkach z polio i samym polio że pojawia się ona wszędzie tam gdzie te szczepionki. (na wolnych można znaleźć wiele artykułów na ten temat bez problemu)
  Ponadto jakim biznesem są szczepionki to wszyscy wiemy a to żę gates zarabia na tej swojej pomocy sugeruje wiele.

  Dalej mamy Adis: kolejna seria kontrowersji 😛

  w końcu sponsorowanie departamentu światowego zdrowia.. hmm o tym jak działa światowa organizacja zdrowia to też można znaleźć setki informacji nieprzychylnych.

  w końcu niby sponsoring żywności jakichś biednych wiosek w Afryce.. O albo te jego urządzenia do pozyskiwania wody z ludzkich odchodów (też znajdziesz gdzieś info na wolnych) Koleś na filmiku prezentującym nawet łyka nie zrobił tylko udawał że do ust bierze. inna sprawa że zasada działania urzadzenia sugeruje że to woda po prostu destylowana a taka jest dla człowieka BEZWARTOŚCIOWA. i co podeśle coś takiego do wioski i narazi na choroby wszystkich mieszkańców.

  Gates to z resztą temat rzeka i wszystkiego ci tu nie przytoczę.

  Ostatnia sprawa to wpływ monopolizacji rynku oprogramowania przez jego korporację na wszystkich na całym świecie który jest taki jak z tym rolnikiem i wykupywaniem ziem o którym piszę powyżej. Zmonopolizował rynek i łoi go do cna przez co prowadzi (tak jak inne korpo) do akumulacji kapitału a co za tym idzie to rozwarstwienia społecznego i powstania olbrzymiej klasy zubożałej która nie ma perspektyw wyrwać się z zamkniętego kręgu biedy gdyż brak tego pomostu który kiedyś stanowiła klasa średnia a której zanik następuje właśnie przez ową akumulacje kapitału w rękach 1-2% ludzi na świecie w których to szeregi się wpisuje.

  To z resztą też temat rzeka związany również z innymi teoriami. niemniej to co podałem powinno ci dać wystarczająco argumentów do poparcia tego iż gołosłownie tak sobie tego ani ja ani autorzy owej gry, nie rzucają. A także jakiś trop na dotarcie do tych wiadomości których np ja dotarłem. A może nawet znajdziesz coś ciekawego i ja się czegoś dowiem.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.