Liczba wyświetleń: 2859
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie jako jedna z nielicznych w Polsce uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenie radiowe na użytkowanie prywatnej sieci 5G – poinformowała we wtorek uczelnia.
Sieć 5G z punktu widzenia np. użytkownika telefonu komórkowego jest piątą generacją sieci telekomunikacyjnych i następstwem rozwoju powszechnie stosowanej przez operatorów sieci LTE czwartej generacji.
Dzięki uruchomieniu sieci 5G AGH będzie mogła prowadzić badania, których wyniki będą istotne zarówno dla operatora, jak i użytkownika sieci komórkowej – chodzi np. szybkości przesyłania informacji, możliwość wykorzystania algorytmów sztucznej inteligencji czy łączność między urządzeniami. „Znaczenie tego projektu dla dynamicznego rozwoju technologii jest bardzo istotne. W najbliższej przyszłości możemy spodziewać się powszechnych wdrożeń rozwiązań 5G w krajowych sieciach operatorskich, co spowoduje istotny rozwój nowoczesnych, a także niedostępnych dotąd usług” – powiedział rektor AGH prof. Jerzy Lis, cytowany w informacji prasowej.
Celem badań naukowych AGH uruchomiła wewnątrz budynku osiem nadajników sieci 5G oraz zbudowała cztery laboratoria w Instytucie Telekomunikacji (Laboratorium sieci 5G, Laboratorium symulatorów i aparatury pomiarowej, Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań IoT; Laboratorium otoczenia sieci 5G w zakresie badań multimediów).
Na potrzeby kilkudziesięciu różnych stanowisk laboratoryjnych uczelnia zakupiła ponad 1000 urządzeń związanych z techniką 5G. „Będziemy mogli prowadzić badania naukowe na światowym poziomie, korzystając z dostępu do w pełni funkcjonalnej sieci szkieletowej i dostępowej 5G, programowalnych urządzeń radiowych, centrum przechowywania i przetwarzania danych, sieci 5G zbudowanej w oparciu o komponenty pochodzące od różnych producentów typu OpenRAN, rozmaitych terminali klienckich 5G czy generatorów ruchu” – wyliczał koordynator budowy laboratoriów i wdrożenia sieci prof. Marek Natkaniec.
Jak dodał, rozbudowane stanowiska laboratoryjne dają możliwość świadczenia usług komercyjnych związanych m.in. z dostępem do profesjonalnej aparatury diagnostycznej, komór tłumiących sygnały radiowe, przestrzeni wirtualnej.
Uruchomienie sieci 5G w AGH jest efektem zakończonego projektu „Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem: PL-5G”, realizowanego w konsorcjum z Politechniką Warszawską (lider projektu), Instytutem Łączności — Państwowym Instytutem Badawczym, Politechniką Wrocławską, Politechniką Gdańską oraz Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN – Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. Celem nadrzędnym projektu było zbudowanie unikalnej w skali kraju infrastruktury badawczej dla prowadzenia praktycznych badań dotyczących technologii i usług 5G.
Wszystkie jednostki biorące udział w projekcie zostały ze sobą połączone tzw. rdzeniem sieci 5G. Wybudowana sieć międzyregionalna pracuje, w przeciwieństwie do sieci operatorskich 5G uruchomionych dotychczas w kraju, w oparciu o architekturę 5G Standalone (SA), co oznacza, że może działać niezależnie od wcześniejszych generacji sieci komórkowych.
Pozwolenie na użytkowanie sieci 5G konsorcjanci projektu uzyskali do 2028 r.
Autorstwo: Beata Kołodziej (PAP)
Źródło: NaukawPolsce.pl
Komentarz „Wolnych Mediów”
Jak widać po zapowiedzi, będą badać wyłącznie kwestie techniczne, korzystne dla biznesu telekomunikacyjnego, a pominą badania nad wpływem promieniowania 5G na zdrowie człowieka.
A co mają badać pod względem zdrowotnym? Jak się chorzy pojawią, to farmacja będzie też mogła biznes robić. :\
Pewnie im zabroniono, przecież wyniki badań są „powszechnie dostępne”- czyli nikt nic nie wie, tak jak z WTC w USA. Ale ,,tresowane małpy” i tak są zadowolone z nowych zabawek.
Są takie tematy którymi pod groźbą przetrącenia kariery zajmować się po prostu nie wolno – to jest właśnie jeden z nich.
No pięknie zamiast firmy telekomunikacyjne wziąć licencję. To bawimy się w wynajdywanie już wynalezionych a potem okaże się iż otrzymamy wysoką karę za łamanie cudzych patentów. A tak swoją drogą to chińczycy z PRC technologię 5 G użytkują od 7 lat a obecnie pracują nad sieciami 6 G.
niecowiedzacy, i to dopiero jest broń doskonała – nie widać, nie słychać a działa. HAARP
https://www.wojsko-polskie.pl/awl/u/df/26/df267913-af99-4412-9f32-132a57a6ad65/9kotasinska.pdf