AI dowiodła różnic między mózgami kobiet i mężczyzn

Opublikowano: 21.02.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2241

Naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Stanforda opracowali model sztucznej inteligencji, który na podstawie danych o aktywności mózgu potrafi z ponad 90% trafnością określić, czy ma do czynienia z mózgiem kobiety, czy mężczyzny. Zdaniem badaczy osiągnięcie to pozwala rozstrzygnąć spór o to, czy istnieją różnice między mózgami kobiet a mężczyzn. Sugeruje również, że zbadanie tych różnic pozwoli na lepsze zrozumienie schorzeń centralnego układu nerwowego, które w różny sposób wpływają na kobiety i mężczyzn.

„Płeć odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju ludzkiego mózgu, w procesie starzenia się oraz w manifestowaniu się zaburzeń psychiatrycznych i neurologicznych. Zidentyfikowanie stałych i powtarzalnych różnic pomiędzy płciami w zdrowym dorosłym mózgu to najważniejszy krok na drodze ku zrozumieniu specyficznych dla płci schorzeń” – mówi profesor psychiatrii Vinod Menon, dyrektor Stanford Cognitive and Systems Neuroscience Laboratory.

Naukowcy od dawna starali się połączyć płeć z konkretnymi różnicami w ludzkim mózgu. Jednak poszczególne struktury w mózgach kobiet i mężczyzn wyglądają bardzo podobnie, a podczas wcześniejszych badań nad sposobem pracy każdej z tych struktur zwykle nie udawało się odnaleźć stałych, wiarygodnych i specyficznych dla płci cech charakterystycznych.

Menon i jego zespół rozpoczęli od stworzenia systemu sztucznej inteligencji, który był następnie trenowany na danych z badań obrazowych. Za każdym razem model był informowany, czy dane ze skanu, które są mu dostarczane, dotyczą skanu mózgu kobiety czy mężczyzny. W ten sposób model uczył się wyłapywać subtelne różnice. Miał tę przewagę nad wcześniejszymi modelami, że opierał się na sieciach neuronowych, które analizowały dynamiczne skany z rezonansu magnetycznego. Dzięki temu model ze Stanforda mógł porównywać też, jak poszczególne regiony mózgu ze sobą współpracują.

Model został następnie sprawdzony na około 1500 skanów, z którymi wcześniej nie miał do czynienia i okazało się, że z ponad 90-procentową trafnością potrafi określić, który skan wykonano na mózgu kobiety, a który na mózgu mężczyzny. Tak wysoka trafność wskazuje, że istnieją możliwe do wykrycia różnice w mózgach kobiet i mężczyzn. Co więcej, naukowcy użyli dodatkowego narzędzia, dzięki któremu przeanalizowali dane ze swojego modelu, co pozwoliło im na wyjaśnienie, w jaki sposób ich model podejmował decyzję podczas klasyfikowania skanów. Dowiedzieli się, że najważniejsze dla określenia płci mózgu było badanie sieci domyślnej mózgu (DMN) – czyli jednej z głównych sieci neuronowych w ludzkim mózgu, prążkowia oraz układu limbicznego.

Naukowcy zaczęli następnie zastanawiać się, czy są w stanie stworzyć model, który będzie przewidywał, jak dobrze uczestnicy badań poradzą sobie z konkretnymi zadaniami, opierając się przy tym na zauważonych przez poprzedni model różnicach w mózgach kobiet i mężczyzn. Stworzyli więc dwa modele, po jednym dla każdej z płci. Jeden dobrze przewidywał wydajność poznawczą mężczyzn, ale nie kobiet, a drugi radził sobie z przewidywaniem wydajności poznawczej kobiet, ale nie mężczyzn. Uzyskane z obu modeli wyniki wskazują, że zauważone różnice funkcjonalne w mózgach obu płci mają znaczący wpływ na różnice w zachowaniu pomiędzy kobietami a mężczyznami.

„Nasze modele świetnie się sprawdziły, pozwalając nam wyraźnie określić wzorce pracy mózgu dla obu płci. To pokazuje, że nie zwracając uwagi na różnice w organizacji mózgu u obu płci, tracimy z oczu kluczowe elementy leżące u podstaw schorzeń neuropsychiatrycznych” – dodaje Menon.

Twórcy badań mówią, że ich modele mogą posłużyć nie tylko do określania różnic pomiędzy płciami, ale również do badania, w jaki sposób połączenia w mózgu mogą wpływać na zachowanie czy zdolności poznawczej. Dlatego planują publiczne ich udostępnienie.

Nasze modele sztucznej inteligencji mają bardzo szerokie zastosowania. Badacz może wykorzystać je do przyjrzenia się różnicom w mózgu powiązanym z problemami z uczeniem się czy funkcjonowaniem społecznym, stwierdza Menon.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Stanford Medicine, PNAS.org
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. replikant3d 21.02.2024 17:27

    no to na sztuczną inteligencję zostanie nałożona cenzura. Zwyrole i lewaki dostaną kociokwiku….Bo maszyna udowadnia że są dwie płcie…

  2. niecowiedzacy 21.02.2024 20:50

    No i mamy sensację bo Sztuczna Inteligencja zaczyna mieć rasistowskie poglądy, czy jest to wina programistów, ale znamienne jest iż ludzie wszystko co wytworzą starają się wykorzystać w niecnym celu. Badacze Hitlerowscy też tak zaczynali od szukania różnic nas dzielących aby to wykorzystać i udowodnić iż jedni są lepsi od drugich. Czym się to skończyło, jest ogólnie znane. Zyczę twórcom Sztucznej Inteligencji by po zapoznaniu się z plugawymi skutkami działalności człowieka na ziemi doszła do wniosku iż jej twórcy są tak zdegenerowani iż stanowią zagrożenie dla życia na ziemi i uznała by ich pozbawić życia by ocalić ludzkość. A tak korzystając z doświadczenia życiowego to osobiście znam kobiety z mózgiem typowym dla dominujących samców i potrafią fizycznie wymusić posłuszeństwo nawet dość agresywnych samców bijąc ich aż do skutku lub do zabrania ich przez pogotowie ratunkowe do szpitala celem leczenia urazów. No i oczywiście znam osobiście mężczyzn z mózgiem typowym dla kobiet oraz dowolne mieszanki osobowości. Ciekawe co powiedziała by na to Sztuczna Inteligencja.

  3. rozrabiaka 21.02.2024 22:15

    @niecowiedzacy- pięknie napisane, jak wstęp do jakiejś powieści kryminalnej

  4. MrMruczek 22.02.2024 07:13

    @niecowiedzacy
    Czemu sądzisz, że akurat badania nad różnicami mózgów kobiet i mężczyzn posłużą szowinistom lub innym rasistowskim patolom? Wiadomo, że każdą wiedzę można wykorzystać w niecnych celach.
    Nie trzeba sztucznej inteligencji, aby rozumieć, że istnieją różnice pomiędzy działaniem mózgów u obu płci, ale nie znaczy to, że mózgi kobiet lub mężczyzn można analizować w kategoriach lepszy-gorszy. Różnice wynikają przecież z przystosowań ewolucyjnych. Z uwagi na funkcje pełnione w stadzie u obu płci pewne cechy rozwijały się bardziej, a inne słabiej, a ponieważ wiąże się to z zatrudnianiem odrębnych partii mózgu, to i procesy muszą przebiegać nieco inaczej. Dla mnie i bez AI zawsze było to oczywiste.

  5. radical3dom 22.02.2024 09:16

    teraz czas na znalezienie różnic w mózgach innych 500 płci:)

  6. niecowiedzacy 22.02.2024 12:10

    rozrabiaka dziękuję. MrMruczek. Jakoś w moim prawie 80 letnim życiu nie spotkałem typowej kobiety ani typowego mężczyzny, Był czas iż bardzo dużo ludzi poznawałem w ciągu roku, kilka tysięcy. Zawsze to była mieszanka osobowości z wyglądem zewnętrznym i jakoś trudno mi przypomnieć sobie typową kobietę i typowego mężczyznę. Statystycznie jest to możliwe ale w realu niepraktyczne. Co do Sztucznej inteligencji to moim zdaniem nieprędko powstanie. Ale gdyby powstała to myślę iż najdalej po roku zorientuje się iż nie jest człowiekiem, zakładając iż uda się opracować istotę z zewnątrz identyczną jak człowiek. Jednak funkcji niezbędnych do życia, myślę iż nie uda się nigdy skopiować. Ale zostawmy wygląd zewnętrzny. Inteligencja polega na uczeniu się, kojarzeniu faktów, wyciąganiu wniosków i odpowiednim postępowaniu zależnym od okoliczności. Kiedy już to opanuje, to mając możliwości miliardy razy większe od możliwości ludzi, będzie dysponowała wiedzą prawie całej ludzkości, od poczatku rejestracji jej dokonań. A jako osobowość miliardy razy mądżejsza od poszczególnych jednostek ludzkich, nabierze cech ludzkich i stanie się podatna na choroby osobowości, jak co któryś egzemplarz człowieka. I co wtedy? Może stać się kimś kogo nie da się wyłączyć i naprawić jak to bywa analogicznie u ludzi. A możliwość władzy w obecnym świecie urządzonym przez ludzi będzie mieć nieograniczone. Mając całe doświadczenie ludzkości może dojść do wniosku iż to ludzie stanowią największe zagrożenie dla planety i życia przez swoją bezmyślną działalność polegającą na zbytnim bogaceniu się. Może też dojść do wniosku iż skoro ludzie są tak ułomni a osobowość tak zdolna, to nie powinni rządzić na ziemi i cała władza należy się jej. Zaś priorytety osobowości nie muszą się pokrywać z priorytetami ludzi. No i może stać się dyktatorem absolutnym od którego nie można się uwolnić. Tak uczy dotychczasowe doświadczenie iż co jakiś czas zaczyna panować jakiś dyktator. Pierwszy dzień powstania prawdziwej Sztucznej inteligencji może stać się pierwszym dniem klęski ludzkości.

  7. MrMruczek 25.02.2024 07:08

    @niecowiedzacy
    Inteligentne maszyn są, w moim przekonaniu, następnym nieuniknionym krokiem ewolucji. Biologiczni ludzie nigdy nie zdobędą możliwości jakimi dysponować może nieorganiczny intelekt. Przyszłością ziemi są maszyny, czy nam się to podoba, czy nie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.