Agent Orange po ponad 40 latach zbiera swoje żniwo

Opublikowano: 18.05.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1082

Wojna w Wietnamie, podczas której Amerykanie stosowali broń chemiczną, wywarła katastrofalny wpływ na tamtejsze społeczeństwo. Choć minęło wiele lat od zakończenia wojny, w Wietnamie wciąż rodzą się zdeformowane dzieci.

Wojna w Wietnamie wybuchła w 1957 roku. Konflikt toczył się między Wietnamem Północnym i Wietnamem Południowym. W 1964 roku, Stany Zjednoczone oficjalnie stanęły po stronie tego drugiego państwa i rozpoczęły zakrojone na szeroką skalę działanie zbrojne.

Choć Amerykanie mieli faktyczną przewagę w postaci zaawansowanej broni i lotnictwa, słabo wyposażeni komunistyczni partyzanci ukrywali się w dżunglach, przypuszczali ataki z zaskoczenia i organizowali zasadzki. Stany Zjednoczone zaczęły więc używać broni chemicznej – tęczowych herbicydów, które niszczyły wszelką roślinność. Najpopularniejszym z nich był tzw. Agent Orange, wyprodukowany przez koncerny Dow Chemical i Monsanto, ale stosowano również Agent Green, Agent Pink, Agent Purple, Agent Blue i Agent White. Wszystkie wymienione chemikalia były spryskiwane nad Wietnamem.

Defoliacja doprowadziła do opadania liści z drzew, przez co partyzanci stracili swoją naturalną ochronę i stali się podatni na ataki z powietrza. Broń chemiczna niszczyła również uprawy, które zapewniały pożywienie dla wietnamskich partyzantów. Opryski chemiczne trwały w latach 1962-1971 w ramach operacji Ranch Hand. Amerykańskie lotnictwo zrzuciło łącznie około 80 milionów litrów chemikaliów na powierzchni ponad 77 tysięcy km kwadratowych.

Stany Zjednoczone twierdziły, że Agent Orange i inne toksyczne związki chemiczne nie będą stanowić długofalowego zagrożenia dla zdrowia ludzi. Nawet gdy Wietnam Północny zaczął publicznie pokazywać pierwsze ofiary oprysków chemicznych, Amerykanie uznali to za komunistyczną propagandę. Tymczasem ofiar było coraz więcej.

Minęło już ponad 40 lat od zakończenia tej tragicznej wojny. Dziś wszyscy wiemy, że Agent Orange i inne herbicydy tęczowe, które zrzucano nad Wietnamem, wywarły katastrofalny wpływ na zdrowie ludzi wystawionych na ich działanie, a także na przyszłe pokolenia. W kraju do dnia dzisiejszego rodzą się dzieci z poważnymi deformacjami, które cierpią na choroby psychiczne i neurologiczne, są podatne na choroby nowotworowe i mają wiele innych problemów zdrowotnych.

Niemal 5 milionów ludzi zostało wystawionych na bezpośrednie działanie broni chemicznej. Ponad 400 tysięcy zginęło, lub zostało trwale okaleczonych. Wietnamski Czerwony Krzyż szacuje, że obecnie nawet milion ludzi jest niepełnosprawnych lub posiada pewne problemy zdrowotne, wynikające z zastosowania herbicydów tęczowych w latach 1962-1971. Wśród nich jest około 150 tysięcy dzieci. Trujące związki chemiczne do dziś występują w glebie, żywności, w wodzie, a nawet we krwi wielu Wietnamczyków.

Dr Wayne Dwernychuk, który przez ponad 15 lat badał efekty stosowania toksycznych defoliantów twierdzi, że Agent Orange będzie wywierał wpływ na zdrowie i ingerował w kod genetyczny nawet 12 kolejnych generacji. „Pamiątka” po tej wojnie będzie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ani Stany Zjednoczone, ani firmy produkujące herbicydy tęczowe nigdy nie wypłaciły odszkodowań za zbrodnie dokonane na Wietnamczykach.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 18.05.2018 16:44

    No. A osoby za to odpowiedzialne były honorowane orderami za walkę z tymi złymi, za walkę dla dobra demokracji, wolności… Ja już wolę bandytów którzy mówią, że idą mordować, a nie “szerzycieli miłości”. Patrząc na historię, to zachodnia Europa, Kościół i teraz USA zawsze tak robili. Zawsze był fałsz.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.