Agata Christie usuwana z bibliotek szkolnych za antysemityzm

Opublikowano: 31.05.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1563

Rada Szkolna Upper Canada District School Board (UCDSB) w Kanadzie poprosiła dyrektorów szkół, aby przejrzeli wybór tekstów swoich nauczycieli, aby upewnić się, że nie polecają już powieści kryminalnej Agathy Christie z powodu „odniesień antysemickich”.

Kuratorium postępuje zgodnie z profesjonalną poradą Ontario College of Teachers (OCT) dotyczącym zwalczania rasizmu na tle czarnoskórym, który powołuje się na ostatnio zmienioną ustawę Ontario College of Teachers Act (OCTA) z 1996 roku. Ustawa stanowi, że „czynienie uwag lub angażowanie się w zachowania, które narażają jakąkolwiek osobę lub grupę osób na nienawiść ze względu na zabronioną podstawę dyskryminacji na podstawie Części 1 Kodeksu Praw Człowieka” jest wykroczeniem zawodowym”.

Rzecznik UCDSB powiedział w oświadczeniu, że pozycja „And Then There Were None” (pol. „I nie było już nikogo”) była ostatnio używana w lipcu 2021 r. w ramach samodzielnego kursu kształcenia w szkole letniej, do którego uczęszczało 27 uczniów. Gdy zauważono obraźliwe treści, usunięto ją z kursu. „Tekst został po raz pierwszy opublikowany około 1939 roku i nie jest już istotny ani interesujący dla uczniów” – powiedział rzecznik. „Rada Szkolna Okręgu Górnej Kanady regularnie sprawdza swoją ofertę programową i materiały szkoleniowe, aby upewnić się, że oferujemy uczniom świeże, angażujące, aktualne i przydatne materiały”.

Chociaż notatka nie wyjaśnia, jakimi antysemickimi odniesieniami obawia się komisja, wiadomo, że postać w powieści, pan Morris, jest określany jako „mały Żyd”, „Żydek” („Jewboy”) i ma „gruby semickie usta”.

Pomimo krytyki, Christie jest znana na całym świecie jako jedna z najlepiej sprzedających się powieściopisarzy wszech czasów, która na początku XX wieku napisała 66 powieści kryminalnych i 14 sztuk.

Inne powieści kryminalne Christi „Morderstwo w Orient Expressie” i „Śmierć na Nilu” zostały oskarżone o utrwalanie rasizmu i ksenofobii. „The Secret of Chimneys” i „Lord Edgware Dies” zostały również skrytykowane za wspieranie antysemickich stereotypów.

W notatce wysłanej do kuratorów, dyrektorów i wicedyrektorów UCDSB stwierdza, że usunięcie tej powieści z programów nauczania jest krokiem w celu zapewnienia, że teksty szkolne chronią uczniów przed dyskryminacją.

W ostatnich latach inne klasyczne powieści również zostały zakwestionowane przez rady szkolne z powodu problematycznego ujęcia kontrowersyjnych tematów. W 2018 r. notatka wysłana do nauczycieli w Peel District School Board (PDSB) wezwała ich, aby nie używali „Zabić drozda” Harpera Lee, ponieważ może to być szkodliwe dla czarnych uczniów. PDSB ostrzegło również przed „Władcą much” Williama Goldinga oraz książką „Myszy i ludzie” Johna Steinbecka.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Flibusta 26.09.2022 21:57

    Cha! Cha! Cha! Bardzo mi się to podoba. Cóż… zakazywanie jeszcze nigdy nie doprowadziło do planowanych efektów. Teraz to chociaż tylko zakazują, a kiedyś palono, książki i ludzi. Przecież czytelnicy tych książek są niepełnosprawni umysłowo i należy ich pouczać tak, żeby wiedzieli tylko to, co trzeba.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.