Afganistan zakaz długodystansowych podróży dla kobiet

Opublikowano: 29.12.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1285

Od niedzieli w całym Afganistanie obowiązuje zakaz podróżowania dla kobiet bez asysty mężczyzny. Zakaz dotyczy podróży na dystansie przekraczającym 72 kilometry.

Jeśli kobieta chce jechać dalej, musi jej towarzyszyć spokrewniony z nią mężczyzna. Jeśli go nie ma, a kobieta podróżuje sama lub w towarzystwie innych kobiet, nie należy jej podwozić – powiedział rzecznik talibów Sadik Akif Muhadżir.

Niezależnie od dystansu na jakim podróżuje kobieta, powinna nosić hidżab, czyli mieć zakryte włosy. Hidżab jak dotąd nie został dokładnie sprecyzowany przez afgański rząd. Może to być chusta zakrywająca włosy, lub pozostałe zasłony twarzy jak np. burka, która zakrywa całą twarz. Obecnie większość kobiet w Afganistanie zakrywa włosy, nie wszystkie noszą jednak burki.

Od niedawna panuje również zalecenie, by nie odtwarzać muzyki w samochodach i innych środkach transportu. Telewizja afgańska nie będzie już emitowała filmów fabularnych, komedii oraz niczego, gdzie występują kobiety aktorki. Prezenterki telewizyjne i dziennikarki, które jeszcze mogą pracować w Afganistanie, obowiązkowo muszą chusty zakrywające włosy – podaje Al Jazeera.

Na krótszych dystansach kobiety nadal mogą podróżować bez asysty bliskiego krewnego. Długodystansowe podróże będą musiały odbywać za zgodą i w towarzystwie mężczyzny.

Afganistan po przejęciu władzy przez talibów jest gospodarczą ruiną. Wieloletnia okupacja przez Stany Zjednoczone zostawiła kraj w opłakanym stanie. Rząd talibów, który przejął kontrolę nad krajem, nie może poradzić sobie z zastaną sytuacją, biedą, bezrobociem i upadkiem instytucji państwowych. Zamiast zająć się odbudową państwa, dręczy kobiety odbierając im prawa w imię ich bezpieczeństwa i skrajnie konserwatywnie rozumianego prawa islamskiego. Dochodzi również do brutalnych morderstw i samozwańczych egzekucji.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.