Administracja Obamy porzuca umowę TTP

Opublikowano: 13.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 401

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zrezygnowała z prób uzyskania od Kongresu ratyfikacji Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TTP) – pisze “Wall Street Journal”.

Republikanie zasiadający w Kongresie dali do zrozumienia, że nie będą rozpatrywać umowy o partnerstwie handlowym do momentu pojawienia się nowej administracji.

„Wszechstronna umowa TTP, która powinna związać USA z Azją, umarła w piątek, bowiem przedstawiciele Republikanów i Demokratów w Kongresie oświadczyli prezydentowi, że nie będą w stanie popchnąć jej do przodu po środowych wyborach prezydenckich, i urzędnicy z administracji Obamy przyznali, że w danej kwestii nic nie da się już zrobić” — pisze gazeta.

Wcześniej, po powyborczym powrocie do prac, sekretarz stanu John Kerry wezwał Kongres do ratyfikowania umowy TTP bez względu na różnice zdań. Jak powiedział amerykański sekretarz, wstrzymanie ratyfikacji będzie „prawdziwą tragedią dla amerykańskiej gospodarki”.

Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym została zawarta 5 października 2015 roku i wciąż czeka na ratyfikację. W ramach tego porozumienia w regionie Azji i Pacyfiku ma powstać strefa wolnego handlu. Na kraje regionu przypada 40% światowej gospodarki i jedna trzecia handlu światowego. Stronami porozumienia jest dwanaście krajów — USA, Kanada i Meksyk w Ameryce Północnej, Peru i Chile w Ameryce Południowej, Japonia, Malezja, Brunei, Singapur i Wietnam w Azji, a także Australia i Nowa Zelandia.

Prezydent USA Baracka Obama rozpatruje TTP, a także analogiczne porozumienie z UE (TTIP) jako jedną z ważniejszych rzeczy, jakie chce po sobie pozostawić. Tym niemniej Obama nie zdołał przekonać kongresmenów i kandydatów na urząd prezydenta do ratyfikacji porozumienia handlowego z krajami azjatyckimi. Obama odchodzi ze stanowiska szefa państwa w styczniu 2017 roku, po odbyciu dwóch kadencji.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o