Liczba wyświetleń: 798
Administracja prezydenta USA Baracka Obamy zrezygnowała z prób uzyskania od Kongresu ratyfikacji Umowy o Partnerstwie Transpacyficznym (TTP) – pisze „Wall Street Journal”.
Republikanie zasiadający w Kongresie dali do zrozumienia, że nie będą rozpatrywać umowy o partnerstwie handlowym do momentu pojawienia się nowej administracji.
„Wszechstronna umowa TTP, która powinna związać USA z Azją, umarła w piątek, bowiem przedstawiciele Republikanów i Demokratów w Kongresie oświadczyli prezydentowi, że nie będą w stanie popchnąć jej do przodu po środowych wyborach prezydenckich, i urzędnicy z administracji Obamy przyznali, że w danej kwestii nic nie da się już zrobić” — pisze gazeta.
Wcześniej, po powyborczym powrocie do prac, sekretarz stanu John Kerry wezwał Kongres do ratyfikowania umowy TTP bez względu na różnice zdań. Jak powiedział amerykański sekretarz, wstrzymanie ratyfikacji będzie „prawdziwą tragedią dla amerykańskiej gospodarki”.
Umowa o Partnerstwie Transpacyficznym została zawarta 5 października 2015 roku i wciąż czeka na ratyfikację. W ramach tego porozumienia w regionie Azji i Pacyfiku ma powstać strefa wolnego handlu. Na kraje regionu przypada 40% światowej gospodarki i jedna trzecia handlu światowego. Stronami porozumienia jest dwanaście krajów — USA, Kanada i Meksyk w Ameryce Północnej, Peru i Chile w Ameryce Południowej, Japonia, Malezja, Brunei, Singapur i Wietnam w Azji, a także Australia i Nowa Zelandia.
Prezydent USA Baracka Obama rozpatruje TTP, a także analogiczne porozumienie z UE (TTIP) jako jedną z ważniejszych rzeczy, jakie chce po sobie pozostawić. Tym niemniej Obama nie zdołał przekonać kongresmenów i kandydatów na urząd prezydenta do ratyfikacji porozumienia handlowego z krajami azjatyckimi. Obama odchodzi ze stanowiska szefa państwa w styczniu 2017 roku, po odbyciu dwóch kadencji.
Źródło: pl.SputnikNews.com