Administracja Bidena przekroczyła uprawnienia ws. szczepień

Opublikowano: 15.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1571

Jak podaje BBC, Sąd Najwyższy USA stwierdził, że administracja prezydenta Joe Bidena przekroczyła swoje uprawnienia, i nie może wymagać od pracowników zatrudnionych w dużych firmach obowiązkowego szczepienia i testów COVID. Oddzielnie orzeczono, że bardziej ograniczony obowiązek szczepień może dotyczyć pracowników placówek opieki zdrowotnej finansowanych przez władze federalne.

Administracja Bidena pod pretekstem zmniejszenia liczby infekcji nałożyła na duże amerykańskie firmy zatrudniające ponad 100 pracowników obowiązek szczepień lub cotygodniowych testów dla niezaszczepionych

Biden wyraził rozczarowanie decyzją o „zablokowaniu zdroworozsądkowych wymagań w celu ratowania życia” i dodał: „Wzywam liderów biznesu, aby natychmiast dołączyli do tych, którzy już wykonali pierwsze kroki w tym kierunku”.

Ze swojej strony były prezydent Donald Trump z zadowoleniem przyjął orzeczenie sądu i wyraził opinię, że nakazy szczepień mogą mieć wpływ na gospodarkę. „Jesteśmy dumni z Sądu Najwyższego, że się nie wycofał” – powiedział w oświadczeniu.

Rozporządzenie Joe Bidena dotyczące szczepień objęło zakłady pracy zatrudniające co najmniej 100 pracowników. Ci, którzy mu się sprzeciwiali, w tym kilka stanów republikańskich i niektóre grupy biznesowe, powiedzieli, że administracja przekroczyła swoje uprawnienia, wprowadzając w listopadzie ubiegłego roku nakazy szczepień, króre zostały natychmiast zakwestionowane w sądzie.

W podjęciu decyzji 6-3 sędziów uznało przekroczenie kompetencji przez administrację Bidena i wyjaśnili, że sprawa jest zbyt szeroka, aby mogła tylko podlegać administracji Departamentu Pracy ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. „COVID-19 może i rozprzestrzenia się w domu, w szkołach, podczas wydarzeń sportowych i wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie” – napisała większość sędziów. „Ten rodzaj powszechnego ryzyka nie różni się od codziennych niebezpieczeństw, z wiązanych z przestępczością, zanieczyszczeniem powietrza lub dowolną liczbą chorób zakaźnych z którymi boryka się każdy”. „To nie jest „codzienne wykonywanie władzy federalnej” – dodali. „Zamiast tego jest to znacząca inwazja na życie i zdrowie dużej liczby pracowników”.

Jednak zarządzenie administracji Bidena dotyczące ponad 10 milionów pracowników służby zdrowia, wśród sędziów nie wzbudził tego samego niepokoju. Uznano, że nakładanie określonych warunków na funkcjonariuszy państwowych wpisuje się w uprawnienia Sekretarza Zdrowia i Opieki Społecznej. Co jest wymowne, ta decyzja odzwierciedlała polityczny skład Sądu Najwyższego, który ma obecnie większość sędziów mianowanych przez republikańskich prezydentów.

Niezależnie od przepisów rządowych niektóre firmy, w tym Google, Citibank i IBM, ustanowiły własne wymagania dotyczące szczepień.

Karen Harned, dyrektor wykonawczy działu prawnego Narodowej Federacji Niezależnych Przedsiębiorców, będącej jednym z głównych przeciwników obowiązkowych szczepień w miejscu pracy, oświadczyła: „Dzisiejsza decyzja jest mile widzianą ulgą dla małych amerykańskich firm, które od początku pandemii wciąż próbują przywrócić swoje interesy na właściwe tory”.

Na podstawie: BBC.com
Źródło: WiciPolskie.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.