ABW zablokowała ściganie handlarza bronią i respiratorami?

Opublikowano: 23.08.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1708

Nie milknie sprawa niedawnej śmierci Andrzeja I., handlarza bronią, który przed ponad dwoma laty nie dostarczył respiratorów zamówionych przez Ministerstwo Zdrowia. Według „Rzeczpospolitej” oszusta poza granicami naszego kraju chciała ścigać prokuratura, ale została zablokowana przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Przypomnijmy, że w marcu 2020 roku resort zdrowia kierowany przez byłego już ministra Łukasza Szumowskiego poszukiwał pilnie respiratorów. Były one potrzebne w związku z początkiem pandemii koronawirusa, dlatego ministerstwo zawarło kontrakt z niejakim Andrzejem I. Ostatecznie dostarczył on jedynie część urządzeń, chociaż wziął 35,1 mln euro zaliczki.

Szumowski podpisał umowę z I. chociaż ten zajmował się dotychczas głównie handlem bronią. Jeszcze przed postawieniem zarzutów uciekł natomiast z kraju, a 20 czerwca bieżącego roku miał umrzeć w stolicy Albanii. Właśnie w Tiranie na polecenie rodziny skremowano jego zwłoki, stąd też nie można zweryfikować informacji o rzekomo przebytym przez niego zawale serca.

Dziennik „Rzeczpospolita” opublikowała nowe doniesienia na temat tej sprawy. Okazuje się, że w maju Prokuratura Regionalna w Lublinie chciała wystawić za nim międzynarodowy list gończy, lecz wtedy do akcji wkroczyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Policja nie mogła z tego powodu wysłać czerwonej noty do Interpolu.

Nazwisko handlarza bronią i respiratorami widniało więc na wpisie do Systemu Informacyjnego Schengen. Tym samym Andrzej I. podlegał obserwacji ABW „w celu ścigania przestępstw oraz zapobiegania zagrożeniom bezpieczeństwa publicznego lub narodowego”, ale nie mógł zostać zatrzymany.

Zgodnie z obowiązującym prawem priorytet powinna mieć jednak czerwona nota Interpolu, dlatego policja powinna była wystąpić do ABW o wycofanie wpisu. Jak zauważa gazeta z niewytłumaczonych przyczyn do tego nie doszło.

Na podstawie: Pp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. donkey 23.08.2022 09:30

    Pewnie ambitny oficer ABW trzymał sztamę z handlarzem bronią, zysk podzielony, śmierć upozorowana. Żyć nie umierać.

  2. replikant3d 23.08.2022 17:10

    Dokładnie. A jak to było z prezydentem Gdańska? Nikt nawet ciała nie widział po ,,ataku,, nożownika. A teraz prawdopodobnie żyje sobie gdzieś za granicami kraju pod zmienionymi danymi personalnymi i kpi z naiwnych ludzi…Pozorowanie własnej śmierci gdy ,,grunt,, pali się pod nogami to standardowa procedura operacyjna służb specjalnych we wszystkich prawie krajach świata. Ponura i nielegalna, ale nikt im tego nie udowodni…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.