Aborcja w tym europejskim kraju będzie legalna

Opublikowano: 28.09.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 582

Mieszkańcy San Marino poparli w referendum zniesienie zakazu aborcji. Ponad 77 proc. uczestników głosowania opowiedziało się za jej dopuszczeniem, a 22 proc. było przeciw. Frekwencja wyniosła 41 proc.

W niedzielę mieszkańcy San Marino wzięli udział w referendum i odpowiedzieli na pytanie „Czy chciałbyś, aby kobieta mogła dobrowolnie przerwać ciążę do 12 tygodnia ciąży?”.

Ponad 77 proc. uczestników głosowania opowiedziało się za dopuszczeniem aborcji do 12 tygodnia ciąży. Po tym okresie aborcja byłaby dozwolona, ale tylko w przypadku zagrożenia życia matki lub gdy wykryte wady rozwojowe płodu stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety.

„Te dane świadczą o tym, jak sprawiedliwy, pożądany i konieczny był ten wielki zwrot dla naszego kraju. To historyczny wynik San Marino, ponieważ przeciwnicy referendum chcieli, aby kraj został sceną międzynarodowych starć różnych ruchów antyaborcyjnych” – powiedziała na antenie kanału telewizyjnego San Marino TV jedna z organizatorek kampanii o zatwierdzenie referendum Gloria Giardi.

Z kolei gazeta „Il Fatto Quotidiano” przypomina, że kobiety z San Marino do tej pory wyjeżdżały do sąsiednich Włoch, gdzie aborcja jest legalna. Przerwanie ciąży kosztuje tam 1,5 tys. euro.

Kodeks karny republiki przewiduje karę od sześciu miesięcy do trzech lat więzienia dla kobiety, która przeszła aborcję oraz do sześciu lat dla osoby, która przeprowadziła lub pomogła jej finansowo w przeprowadzeniu tej procedury. Zakaz aborcji w tym mikroskopijnym kraju obowiązuje od 1865 roku.

Zgodnie z lokalnymi przepisami parlament kraju musi w ciągu sześciu miesięcy uchwalić ustawę dotyczącą legalizacji aborcji.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o