Aborcja w Chorwacji jest legalna

Opublikowano: 06.03.2017 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 763

Chorwacki Trybunał Konstytucyjny rozwiał wątpliwości pro-liferów: zdecydował, że ustawa z 1978 r. regulująca przerywanie ciąży jest zgodna z Konstytucją obowiązującą od 1990 roku. Tym samym usankcjonował legalność aborcji.

W ciągu dwóch lat od wyroku władze mają wprowadzić w życie przepisy: aborcja na życzenie ma stać się całkowicie zgodna z prawem, nie wolno jej kobiecie utrudniać. Trybunał położył też nacisk na to, że państwo ma obowiązek pogodzić “prawo kobiet do prywatności i ochronę życia nienarodzonego”. W praktyce oznacza to, że powszechnie dostępna ma stać się antykoncepcja i edukacja seksualna, by dylematów związanych z przerywaniem ciąży było jak najmniej. Sędziowie stwierdzili jasno, że w Chorwacji klauzula sumienia jest nagminnie nadużywana przez lekarzy i pracowników szpitali.

Ustawa regulująca przerywanie ciąży w Chorwacji jest jeszcze jugosłowiańska, pochodzi z 1978 roku. Konstytucja jest nowsza, proklamowana już po oddzieleniu się od reszty krajów federacji. Chorwacki Ruch dla Życia i Rodziny już w 1991 roku naciskał na Trybunał Konstytucyjny, by ten orzekł, czy stare “komunistyczne” prawo się z konstytucją “nie gryzie”. Sędziowie orzekli, że w żadnym wypadku. Wiele ustaw napisanych jeszcze w Jugosławii obowiązywało po rozpadzie, prawnie również Chorwacja jest kontynuatorem starej państwowości. Sędziowie podkreślali, że nie jest ich zadaniem określanie, “w którym momencie zaczyna się życie”. Ich stanowisko poparła prezydent Kolinda Grabar-Kitarović, która dodała, że “zakaz aborcji niczego nie ułatwia, walczyć należy za pomocą edukacji”.

Chorwackie środowiska pro-life zawrzały. Biskup Dubrovnika stwierdził, że decyzja Trybunału jest polityczna. Również konserwatywna organizacja “W Imię Rodziny”, która pomagała pisać wniosek do Trybunału, wydała oświadczenie, że “taki kompromis nie przystoi” instytucji, jaką jest TK. 85 proc. Chorwatów określa się jako wierzący i praktykujący katolicy. Do tej pory ciążę można było przerwać do 10. tygodnia w wyjątkowych przypadkach po uzyskaniu pozwolenia specjalnej komisji.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. brzeszczot 06.03.2017 13:20

    Brawo:) i została już tylko Watypolska jako quasi-państwo,które NAKAZUJE rodzenie dzieci prawie jak w III Rzeszy;/.Czy w końcu do tych zakutych katolickich łbów dotrze,że NIKT nie popiera aborcji i wiadomo,że najlepiej żeby kobiety nie musiały usuwać ciąży ale do tego wymagana jest edukacja seksualna,prawo kobiet do usunięcia płodu(jak kto woli-zabicia dziecka),bezpłatna antykoncepcja.Zakazując aborcji zmuszają kobiety do ,,skrobania się”czym popadnie w warunkach urągających XXI w.a na wsiach ultrakatolickie kobieciny,które wstydzą się kupić środki antykoncepcyjne(chłop nawet o tym nie pomyśli)kiszą swoje nowonarodzone dzieciaczki w beczkach,zamrażalkach bądź w tapczanach…Kiedy Polska pójdzie za przykładem państw,które szanują kobiety i nie robią z nich macior do płodzenia nowych podatników(oczywiście obowiązkowo ochrzczonych).

  2. Maximov 07.03.2017 08:00

    Nic, tylko się zgodzić z przedmówcą.
    Mamy XXI wiek a PiS wraz z KK, stara się cofnąć Polskę do XIX.
    Skandalem, tak w ogóle, jest stwierdzenie prezydenta o nie przestrzeganiu konwencji o ochronie praw kobiet!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.