Aborcja jest prawem człowieka

Opublikowano: 03.12.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

W poniedziałek w Wysokim Trybunale w Belfaście zapadł przełomowy wyrok ws. północnoirlandzkiego prawa aborcyjnego.

Sędzia Horner orzekł na wniosek Komisji Praw Człowieka dla Irlandii Północnej (NIHRC), że niemal całkowity zakaz w sprawie aborcji narusza prawa kobiet i dziewcząt, w tym ofiar gwałtów. Komisja wniosła o rozszerzenie prawa do usunięcia ciąży dla ofiar gwałtu oraz kazirodztwa, a także w sytuacji poważnego zagrożenia zdrowia dziecka. Zgodnie z orzeczeniem Wysokiego Trybunału, ustawa aborcyjna powinna zostać poddana nowelizacji.

Obecnie obowiązujące przepisy – jeszcze z XIX wieku – zezwalają na przeprowadzenie aborcji tylko w sytuacji zagrożenia życia matki oraz wysokiego prawdopodobieństwa poważnego uszczerbku na jej zdrowiu fizycznym lub umysłowym. Zatem za dokonanie aborcji przy uzasadnionym podejrzeniu deformacji płodu, zespół medyczny może zostać ukarany nawet karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Warto zauważyć, że o wiele bardziej liberalne przepisy aborcyjne obowiązują – by daleko nie szukać – w innych częściach Zjednoczonego Królestwa: Anglii czy Walii, gdzie na mocy Ustawy Aborcyjnej z 1967 roku można legalnie usunąć ciążę do 24. tygodnia. Według statystyk Departamentu Zdrowia Wielkiej Brytanii w 2013 roku przeprowadzono w sumie prawie 200 tys. aborcji, z czego lwia część to kobiety przyjeżdżające na zabieg zarówno z Irlandii Północnej (15 proc.), jak i zza jej południowej granicy oraz z głębi kontynentu. Liczba ta ciągle rośnie.

W 2013 roku media poruszyła sprawa Irlandki Sarah Ewart, która dowiedziała się w 20. tygodniu ciąży o tym, że stan jej dziecka jest tak poważny, iż nie ma ono szans na przeżycie – badania wykazały anencefalię, czyli bezmózgowie. Ponieważ kondycja ciąży nie wpływała na zdrowie Sarah, a 20-tygodniowego płodu nie można usunąć bez względu na okoliczności, kobieta musiałaby donosić ciążę do momentu, kiedy jej dziecko, umierając, spowodowałoby uszczerbek na jej zdrowiu. Sarah poddała się aborcji w jednej z brytyjskich klinik, apelując wcześniej w mediach do polityków o zmianę prawa na bardziej dogodne dla kobiet w podobnej jak ona sytuacji. Irlandia słynie z bronienia się wszelkimi siłami przed liberalizacją prawa aborcyjnego.

Departament Sprawiedliwości planuje odwołać się od wyroku.

Autorstwo: AB
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kozik
Użytkownik
kozik

Fascynuje mnie europejska (czytaj: nowoczesna) ochrona życia morderców, zboczeńców, notorycznych rabusiów przy jedonczesnym nacisku na aborcję.
Jestem przeciw aborcji po 40 dniu życia (kiedy cewka nerwowa zaczyna wysyłać impulsy elektromagnetyczne), ale jestem za “aborcją” dorosłych morderców – jeśli nie będą rokować poprawy z psychologicznego punktu widzenia.