Dżihadyści zaatakowali w Rosji

Opublikowano: 25.03.2024 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2482

Skuteczny atak terrorystyczny na podmoskiewską halę koncertową, w którym zginęło co najmniej 137 osób, przykuł uwagę mediów na całym świecie i jednocześnie uruchomił lawinę spekulacji.

W tym wydarzeniu nakłada się na siebie kilka ważnych kwestii. Zagrożenie terroryzmem islamskim świadczy o pewnej porażce polityki przywódców Kremla, próbujących kanalizować „gniew” islamskich fanatyków na „zepsuty” Zachód. Tymczasem Rosjanie stali się celem dżihadystów, gdyż albo zaangażowane w wojnę z Ukrainą służby specjalne nie były w stanie zneutralizować zamachu, albo doszło do oczywistych zaniedbań, albo z powodów politycznych terrorystom po prostu „nie przeszkadzano”.

Tutaj pojawiają się pytania o to, jak zamach zostanie wykorzystany do bieżących celów politycznych, zarówno w samej Rosji, jak i na arenie międzynarodowej. W końcu istnieje też ludzki aspekt tej tragedii. Życie stracili niewinni i przypadkowi ludzie, co z oczywistych powodów budzić powinno odruch solidarności.

Wojna na Ukrainie sprawiła, że w krajach bezpośrednio zagrożonych krwawym rosyjskim imperializmem, takich jak Polska, publiczne wyrażanie odruchów współczucia wydaje się trudniejsze. Zmianę widać wyraźnie, kiedy porówna się obecne reakcje mediów i polityków z tymi, które wywołane zostały atakiem na szkołę w Biesłanie dwadzieścia lat temu.

Dziś można mieć pewność, że zamachu dokonało Państwo Islamskie, nie zaś – jak próbowała to wmawiać rosyjska propaganda w pierwszych godzinach po zamachu – Ukraina. ISIS opublikowało kolejne nagrania z ataku na salę koncertową Crocus pod Moskwą. Zamach ten po względem brutalności i skali ofiar można porównać jedynie z atakiem w Biesłanie w 2004 roku.

Na nagraniach opublikowanych przez Państwo Islamskie widać, jak uzbrojeni dżihadyści strzelają z bliskiej odległości do tłumu zgromadzonego w hali, zabijając dziesiątki ludzi. W pewnym momencie jeden z islamistów instruuje drugiego, żeby „zabił ich i nie miał litości”.

Żałoba i trudna solidarność z Rosją

24 marca Rosja obchodziła ogólnokrajowy dzień żałoby po co najmniej 137 zabitych i ponad 150 rannych. Władze rosyjskie oświadczyły, że spodziewają się wzrostu liczby ofiar śmiertelnych, gdyż wiele osób znajduje się w stanie krytycznym. Ambasady zagraniczne w Moskwie również wyraziły swoją solidarność z ofiarami ataku terrorystycznego. Mimo napięcia związanego z wojną na Ukrainie flagi zostały opuszczone do połowy masztów na siedzibach ambasad USA, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Światowi przywódcy potępili atak terrorystyczny. Do Rosji napływają wyrazy potępienia, kondolencje i wyrazy solidarności rządów państw z całego świata. Rada Bezpieczeństwa ONZ również złożyła kondolencje i wezwała wszystkie państwa do aktywnej współpracy z rosyjskim rządem i innymi władzami w celu postawienia sprawców i sponsorów zamachu przed wymiarem sprawiedliwości i odpowiedzenia za swoje czyny.

Biały Dom złożył kondolencje rodzinom ofiar. „Nasze myśli są z ofiarami tego straszliwego ataku” – powiedział dziennikarzom rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. „Zdjęcia z zamachu są po prostu okropne i trudne do oglądania” – dodał. Waszyngton poinformował, że Stany Zjednoczone ostrzegały rosyjskie władze o planowanym ataku terrorystycznym, który może być wymierzony w duże zgromadzenia w Moskwie.

Prezydent Xi Jinping zdecydowanie potępił atak i złożył kondolencje Putinowi, podały państwowe media. „Podkreślił, że Chiny sprzeciwiają się wszelkiemu terroryzmowi, zdecydowanie potępiają atak terrorystyczny i popierają wysiłki rosyjskiego rządu na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i stabilności” – podała agencja informacyjna Xinhua.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potępił w sobotę „przerażający atak terrorystyczny na niewinnych widzów podczas koncertu w Moskwie”. „Nasze myśli są z rodzinami ofiar i wszystkimi rannymi” – napisał Scholz na portalu X. „Przerażająca masakra niewinnych cywilów w Moskwie jest nie do przyjęcia” – napisała premier Włoch Giorgia Meloni. Włoska polityk wyraziła „pełną solidarność z poszkodowanymi i rodzinami ofiar”. Podobne oświadczenia wygłosili m.in. przywódcy Hiszpanii oraz Francji.

Głos zabrało także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Wyrażamy współczucie ofiarom rosyjskich bombardowań oraz ich bliskim. Rzeczpospolita Polska potępia wszelkie formy terroryzmu i próby rewizji granic przy użyciu siły” – napisał rzecznik MSZ. Premier Donald Tusk zapewnił, że Polska na bieżąco monitoruje informacje o „okolicznościach aktu terrorystycznego w Moskwie i jego możliwych konsekwencjach dla sytuacji w regionie i bezpieczeństwa kraju”.

Gra przeciwko Ukrainie

Z dystansem należy przyjmować słowa Władimira Putina, który zamierza wykorzystać zamach, żeby skonsolidować zmęczone wojną społeczeństwo, rozbudzając nową falę antyukraińskiej nienawiści. Prezydent Rosji beż żadnych dowodów twierdzi, że Ukraina miała zamiar pomóc islamskim terrorystom. Działania takie w oczywisty sposób naruszałyby jednak jej interesy. Kijów głośno zaprzecza jakimkolwiek powiązaniom z atakiem i daje do zrozumienia, że ​​Moskwa przygotowuje pretekst do eskalacji konfliktu.

Stany Zjednoczone oświadczyły, że z pozyskanych danych wywiadowczych wynika, że Państwo Islamskie działało samodzielnie. „ISIS ponosi wyłączną odpowiedzialność za ten atak. Nie było żadnego zaangażowania ze strony Ukrainy” – stwierdziła w oświadczeniu rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Adrienne Watson.

Rosyjscy urzędnicy i media państwowe w dużej mierze zignorowali twierdzenia ISIS, że stoi za atakami. Niezależna rosyjskojęzyczna witryna internetowa Meduza podała, że ​​według dwóch pracowników mediów państwowych administracja Putina wydała dyspozycje, by media podkreślały rzekomy ukraiński ślad. Taką wersję wydarzeń w mediach społecznościowych zaczęli kolportować dziennikarze wierni reżimowi Putina.

Prezydent Rosji w swoich publicznych wypowiedziach na temat ataku nie wymienił nazwy islamistycznej grupy terrorystycznej, bezpośrednio oskarżając o zaangażowanie „stronę ukraińską”. Zignorował tym samym niebudzące wątpliwości materiały wideo, nagrane przez terrorystów. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa zlekceważyła doniesienia amerykańskiego wywiadu, że za atakami stoi Państwo Islamskie. „Szkoda, że ​​tak szybko nie udało im się rozwiązać sprawy zabójstwa własnego prezydenta Kennedy’ego” – napisała na „Telegramie”.

Stany ostrzegały: czy Rosja zlekceważyła sygnały?

Na światło dzienne wychodzą nowe szczegóły. Napastnicy wdarli się do sali koncertowej i zaczęli strzelać do tłumu, a następnie podpalili budynek i uciekli z miejsca zdarzenia. Rosyjska komisja śledcza stwierdziła, że ​​zabici w sali koncertowej zmarli w wyniku ran postrzałowych i „zatrucia” w związku z pożarem. Wygląda na to, że terroryści starannie zaplanowali atak. Podpalili klatkę schodową ze schodami przeciwpożarowymi. Zrobili to po to, by zgromadzić jak najwięcej ludzi w holu i tam otworzyć do nich ogień.

Napastników zatrzymano w obwodzie briańskim. Media opublikowały filmy z przesłuchania, na których co najmniej jeden z oskarżonych mówił po tadżycku. Ministerstwo spraw zagranicznych Tadżykistanu zaprzeczyło, jakoby podejrzani byli obywatelami tego kraju. Podczas rozmowy telefonicznej Putin i przywódca Tadżykistanu Emomali Rahmon „podkreślili, że służby bezpieczeństwa Rosji i Tadżykistanu ściśle współpracują w zwalczaniu terroryzmu”.

Z medialnych doniesień wynika, że ISIS rekrutowało dżihadystów w Azji Środkowej, w tym w Tadżykistanie. Część nagrań z przesłuchań sugeruje, że mężczyźni byli torturowani przez rosyjskie służby bezpieczeństwa. Na jednym z materiałów, rozpowszechnianym przez rosyjskich blogerów, widać, jak członkowie sił bezpieczeństwa odcinają ucho mężczyźnie, który jest później przesłuchiwany w związku z atakiem, a następnie wpychają mu je do ust. Inny ukazuje, jak rosyjscy funkcjonariusze bija i kopią leżącego na śniegu mężczyznę. Niezależne rosyjskie media odnotowały, że funkcjonariusz, który odciął podejrzanemu ucho, miał na sobie naszywki wskazujące na jego poparcie dla grup neonazistowskich i najwyraźniej miał kontakt z działającą na Ukrainie skrajnie prawicową grupą paramilitarną Rusich.

Niezależnie do kontekstu geopolitycznego aktywność Państwa Islamskiego musi niepokoić przywódców Zachodu. Wielokrotnie ogłaszane zwycięstwo nad terroryzmem i tym razem okazało się zdecydowanie przedwczesne. Terroryzm islamski nadal jest śmiercionośny i groźny.

Autorstwo: Piotr S. Ślusarczyk
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

22 komentarze

 1. joel 25.03.2024 10:36

  “Wojna na Ukrainie sprawiła, że w krajach bezpośrednio zagrożonych krwawym rosyjskim imperializmem”, imperialuzm to Stany Zjednoczone. Państwo Islamskie to dzieło USA.

 2. Katana 25.03.2024 10:56

  Masz rację joel… Na niektórych zdjęciach widać jacy to dzihadyści – “nieczystą” lewą ręką nie wskazuje się na Allaha, z tego co mi wiadomo.

 3. Stary Kulas 25.03.2024 12:11

  Dziwni ci dżihadyści, w ogóle nie wzywają Allaha mordując niewiernych. Czyżby pojawiły się u nich zmiany?

 4. Katana 25.03.2024 12:37

  Mogą sobie myśleć, że są kimkolwiek. Ważniejsze co myślą ich zleceniodawcy. Z tego co wiadomo, nie otrzymali instrukcji (i broni) od samego Allaha.

 5. MasaKalambura 25.03.2024 13:11

  Putin twierdzi że Ukraina, to Ukraina. I trole będą się tego trzymać…

 6. rozrabiaka 25.03.2024 13:27
 7. rozrabiaka 25.03.2024 13:28

  “Niezależnie do kontekstu geopolitycznego aktywność Państwa Islamskiego musi niepokoić przywódców Zachodu” przecież wspierają otwarcie państwa terrorystyczne, ostatnie 2 lata jest jedno w modzie

 8. KubaD. 25.03.2024 13:29

  To dlatego w USA szykują się na zamach. Pewnie czekają na odwet Rosji.

 9. Katana 25.03.2024 13:29

  Trole nie mogą się zdecydować.. A nie – inaczej – decydują się a po chwili zmieniają zdanie – w zależności skąd wiatr wieje (ze swym odorem medialnym).
  Dzihadyści czy sami sobie Rosjanie… Oto jest pytanie.
  Grunt, że tak czy siak to Putin…
  Któż jak Bóg (czytaj: Putin)?

 10. paullenburg 25.03.2024 14:35

  Obsesja na punkcie Putlera ma jak widac wiele oblicz.

  Jedni beda go winic za wszystko jak leci, nawet za koklusz oraz gradobicie…

  Drudzy z kolei beda go wynosic na piedestal , bezgranicznie wielbic i oczyszczac z jakichkolwiek win. Na sama mysl ,ze ktos moglby mu cos zarzucic beda dostawac spazmow i winic ukrainskie fejki oraz internetowych troli..

  Kabaret 🙂

 11. Katana 25.03.2024 14:54

  Zarzucaj chłopaku ale nie jak prostak siłą od telewizora oderwany.
  Nawet nie włączając tego badziewia nie da się uniknąć widzenia chorych psychicznie propagandystów. Nie trzeba tu tego.
  Winni są wszyscy… Albo nikt. Nie oznacza to, żeby błędów nie wykazywać.

 12. Katana 25.03.2024 14:55

  //Obsesja na punkcie Putlera ma jak widac wiele oblicz.//

  Kto tu znowu o nim mówi? Potrenuj pisanie przed lustrem.
  A po pierwsze cały kraj potępiasz i jeszcze trochę innych ludzi…

 13. paullenburg 25.03.2024 16:14

  @katanka Twoje rady sa dla mnie tak wazne jak zeszloroczny snieg wiec mi ich oszczedz …

  Pisze o wielu rzeczach ale jak wspomne gdzies towarzysza wladimira to az Cie nosi zeby cos do mnie przyspapac. ciekawe czemu ? 😉

  Kocopoly opowiadasz i jestes glupiomadry. Ujadac tylko potrafisz ale bez jakiegokolwiek sensu.

  Calego kraju nie potepiam i nigdy tego nie robilem. Moja druga polowka jest rosjanka jesli to choc troche cos zmieni w Twoim zaslepionym, jednotorowym mozdzku. Swoja droga ona rowniez nie ma najlepszego zdania o Twoim ,,krystalicznie czystym super herosie z KGB” a o zyciu w Rosji wie wiecej niz (zakladam) oboje z nas…

  Odpusc juz i zluzuj rajty. Nie wszyscy beda mysleli tak jak Ty. Zycie…
  Od teraz pomijam Twoje kompletnie nic nie wnoszace ,glupkowate posty ale mimo wszystko pozdrawiam 🙂

 14. Katana 25.03.2024 16:36

  //Twoje rady sa dla mnie tak wazne jak zeszloroczny snieg wiec mi ich oszczedz …//
  Nie mam idoli więc i Ty nie jesteś… pępkiem świata.
  Nie czytaj – bo ja i tak będę pisać. Dla siebie i innych.
  Już to mówiłem gapciu…

  //Pisze o wielu rzeczach ale jak wspomne gdzies towarzysza wladimira to az Cie nosi zeby cos do mnie przyspapac. ciekawe czemu ? 😉//
  Też mówiłem… Temu, że nienawiść siejesz i zaniżasz poziom. Masz demencję? W tym wieku?

  //Kocopoly opowiadasz i jestes glupiomadry. Ujadac tylko potrafisz ale bez jakiegokolwiek sensu//
  Wyłuść coś z tego co piszę… przynajmniej po to byś nie bleblał w kółko to samo jak katarynka. Marna to melodyjka…
  Jakieś przykłady? Żadnego zdania nie zrozumiałeś… Przykro… Im więcej takich głąbów tym bardziej.

  //wie wiecej niz (zakladam) oboje z nas…//
  Precz mi siło nieczysta. Za siebie zakładaj…
  Przyznaje, że guzik Go interesuje co mówię a będzie mi tu zakładał…
  Większość Rosjan go popiera a Ty nie masz żadnych dowodów przeciwko.
  Zajmij się lepiej swoimi nadzorcami.

  //Od teraz pomijam Twoje//
  Mam nadzieję… Nie ta liga, nie ten rozmach…
  Będę widział, że ktoś głupoty pisze to będę reagował… Nie zabronisz mi aktów miłosierdzia.

 15. Stanlley 25.03.2024 16:37

  Niby logiczne ale przynajmniej 2 rzeczy nie trzymają się kupy.

  – wspomniano o niby rosyjskim żołnierzu co nad kimś się tam znęca, że miał naszywki batalionu Rusich – Rusicz. To jest faktycznie neonazistowski batalion po części złożony z obywateli Federacji Rosyjskiej – ale w służbie UA . Więc?

  – Islamiści uciekali w kierunku UA, zatrzymano ich w obwodzie briańskim…. a czemu nie do którejkolwiek republiki wyznaniowo islamskiej – jakiś Tadżygistan czy Kazachstan? Turkmenistan lub Uzbekistan? Trasy do tych republik napewno były mniej patrolowane – wszakże to w obwodzie briańskim UA dokonała wypadów i masakrowała cywili…

 16. Katana 25.03.2024 17:22

  Wczoraj rano widziałem głupią Rosjankę… Rozumiem głupotę ale po co tym epatować?
  Paplała taka babka, że jak widziała przesłuchanie (bezpośrednio po schwytaniu) tego trzęsącego się mordercy to tak się jej szkoda go zrobiło, że nie mogła spać całą noc. To było straszne.
  Straszny dzień miałem cały… szukając na allegro itp. nowych oczu, które tego nie widziały.
  Nawet uszów nie było… A nie wiem co to ten darknet. Tam ponoć można by kupić… Ale u ciemnych typów spod ciemnej gwiazdy? Też głupie… Chyba nie będą mieli czystych… jak od dziewic jakich…

 17. Katana 25.03.2024 17:25

  Życia mnie uczy nidouk…
  //Nie wszyscy beda mysleli tak jak Ty. Zycie…//

  Sorry ale każdy myśli tak jak ja. Tylko wielu jak Ty jeszcze o tym nie wie.

 18. galacticjoel 26.03.2024 09:31

  To Hołownia z Sikorskim zorganizowali ten zamach, zaczynają wgniatać w ziemię Putina.

 19. galacticjoel 26.03.2024 09:35

  Islamiści nie mają powodu by atakować Rosję. Rosja nie jest wrogiem islamu.

 20. Dandi1981 26.03.2024 10:33

  Dziwne jest to ze usa ostrzega rosje o zamachu ci ignoruja. Co do alach akbar i strzelqnia do ludzi za kazdego nie wiezacego w Islam taki zamachowiec w niebie dostaje 77 dziewic wiec krzyczy zeby go nie minelo , bog jest wielki.

 21. galacticjoel 26.03.2024 12:39

  Od 1913 r. za każdą wojnę i akt terroru odpowiadają Stany Zjednczone. Wtedy Chazarzy z tajnego rządu sprywatyzowali Rezerwę Federalną. Od tamtej pory jest to prywatny Bank, dzięki temu stać ich na finansowanie ich celów. A z Rosją walczą, bo są wrogami odkąd Rosja pokonała ich ok. 1250 r. gdyż Chazarzy byli ucieleśnieniem zła. Teraz Chazarzy próbują odzyskać utracone ziemie na Ukrainie i zmienić reżim w Rosji na własnych ludzi.

 22. Katana 26.03.2024 13:00

  Całe te USA powstało na kolonizacji, na krwi słabszych… Więc czego można się spodziewać.
  Myśleli, że jak zaczną hodować psy to te zjedzą ich karmę?
  Bo to chyba tego typu tok myślenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.