Liczba wyświetleń: 1237
Na świecie rozwija się trend legalizacji popularnej używki, marihuany. Biorą w nim udział niektóre stany w USA, Kanada i inne kraje. Czasem dotyczy to jedynie jej medycznego odpowiednika, jak w Polsce, czasem natomiast także porcji do użytku rekreacyjnego. Tym razem do listy tych krajów dołącza Gruzja.
Sąd konstytucyjny Gruzji wypuścił oświadczenie na temat decyzji w sprawie legalizacji marihuany. Uznano, że narkotyk nie przynosi groźnych efektów w całym społeczeństwie – ewentualne szkody występują jedynie u użytkowników, którzy są odpowiedzialni za swoje własne życie. Zakazanie tej substancji godzi w prawo do decydowania o sobie.
Istnieją jednak sytuacje, w których marihuana wpływa na osoby trzecie, co kłóciłoby się z podanym wyżej powodem legalizacji. Chodzi między innymi o spożywanie publiczne, w ośrodkach edukacji, transporcie publicznym, a także przy dzieciach. Takie działania nadal będą karane, w podobny sposób co konsumpcja alkoholu.
Zwolennicy narkotyku podkreślają niską szkodliwość rośliny, wysoką naturalność i możliwe korzyści zdrowotne – zwłaszcza w porównaniu do tytoniu. Legalizacja używki nieść ma ze sobą zmniejszenie ilości przestępstw i duże wpływy do budżetu, dzięki istnieniu różnego typu podatków. Trudno zaprzeczyć istnieniu korzyści. Z drugiej strony – uzależnionym społeczeństwem nie jest łatwiej manipulować, a ten z pozoru nieszkodliwy trend może być na rękę niektórym ludziom.
Autorstwo: DoritosNachoCheese
Na podstawie: Georgiatoday.ge
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl