Liczba wyświetleń: 891
Kobiety w Arabii Saudyjskiej w niedziele rano wsiadły za kierownice aut i demonstracyjne udały się na pierwszą przejażdżkę. W nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie dekret króla Salmana, który zezwala Saudyjkom na prowadzenie samochodów.
We wrześniu ubiegłego roku król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, w którym zezwolił kobietom na kierowanie samochodami. Królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym prowadzenie aut przez kobiety było zabronione. Z tego powodu rodziny musiały zatrudniać szoferów dla krewnych płci żeńskiej, aby mogły odwieść dzieci do szkoły lub pojechać na zakupy. Zakaz wygasł o północy z soboty na niedzielę.
Miesiąc przed oficjalnym uchyleniem zakazu władze rozpoczęły wydawanie praw jazdy Saudyjkom i dotychczas odebrało je około 2 tys. kobiet. Kampania nauki przepisów ruchu drogowego odbywała się pod hasłem „Zaufaj Allahowi i w drogę!”.
Wielki wpływ na króla, jeśli chodzi o reformowanie kraju, ma jego syn, Muhammad ibn Salman, który przed rokiem został oficjalnie następcą tronu. Zmiany wprowadzane są w ramach programu „Vision 2030”, który ma zmodernizować gospodarkę i społeczeństwo tego konserwatywnego, muzułmańskiego kraju. Już otwarto sale kinowe, zezwolono na koncerty publiczne oraz powstawanie miejsc i lokali, gdzie wolno przebywać jednocześnie mężczyznom i kobietom wbrew tradycyjnej zasadzie separacji płci w miejscach publicznych. Ponadto kobiety mogą uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i służyć w armii.
Następca tronu w wyniku modernizacji zamierza zmniejszyć uzależnienie gospodarki kraju od ropy naftowej i rozwijać sektor prywatny. Królestwo ma się stać bardziej otwarte i progresywne, bez rezygnacji z tradycyjnych wartości.
Źródło: pl.SputnikNews.com