Saudyjki siadają za kierownice

Opublikowano: 25.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 282

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w niedziele rano wsiadły za kierownice aut i demonstracyjne udały się na pierwszą przejażdżkę. W nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie dekret króla Salmana, który zezwala Saudyjkom na prowadzenie samochodów.

We wrześniu ubiegłego roku król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, w którym zezwolił kobietom na kierowanie samochodami. Królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym prowadzenie aut przez kobiety było zabronione. Z tego powodu rodziny musiały zatrudniać szoferów dla krewnych płci żeńskiej, aby mogły odwieść dzieci do szkoły lub pojechać na zakupy. Zakaz wygasł o północy z soboty na niedzielę.

Miesiąc przed oficjalnym uchyleniem zakazu władze rozpoczęły wydawanie praw jazdy Saudyjkom i dotychczas odebrało je około 2 tys. kobiet. Kampania nauki przepisów ruchu drogowego odbywała się pod hasłem „Zaufaj Allahowi i w drogę!”.

Wielki wpływ na króla, jeśli chodzi o reformowanie kraju, ma jego syn, Muhammad ibn Salman, który przed rokiem został oficjalnie następcą tronu. Zmiany wprowadzane są w ramach programu „Vision 2030”, który ma zmodernizować gospodarkę i społeczeństwo tego konserwatywnego, muzułmańskiego kraju. Już otwarto sale kinowe, zezwolono na koncerty publiczne oraz powstawanie miejsc i lokali, gdzie wolno przebywać jednocześnie mężczyznom i kobietom wbrew tradycyjnej zasadzie separacji płci w miejscach publicznych. Ponadto kobiety mogą uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i służyć w armii.

Następca tronu w wyniku modernizacji zamierza zmniejszyć uzależnienie gospodarki kraju od ropy naftowej i rozwijać sektor prywatny. Królestwo ma się stać bardziej otwarte i progresywne, bez rezygnacji z tradycyjnych wartości.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o