Saudyjki siadają za kierownice

Opublikowano: 25.06.2018 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 621

Kobiety w Arabii Saudyjskiej w niedziele rano wsiadły za kierownice aut i demonstracyjne udały się na pierwszą przejażdżkę. W nocy z soboty na niedzielę wszedł w życie dekret króla Salmana, który zezwala Saudyjkom na prowadzenie samochodów.

We wrześniu ubiegłego roku król Arabii Saudyjskiej Salman wydał dekret, w którym zezwolił kobietom na kierowanie samochodami. Królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym prowadzenie aut przez kobiety było zabronione. Z tego powodu rodziny musiały zatrudniać szoferów dla krewnych płci żeńskiej, aby mogły odwieść dzieci do szkoły lub pojechać na zakupy. Zakaz wygasł o północy z soboty na niedzielę.

Miesiąc przed oficjalnym uchyleniem zakazu władze rozpoczęły wydawanie praw jazdy Saudyjkom i dotychczas odebrało je około 2 tys. kobiet. Kampania nauki przepisów ruchu drogowego odbywała się pod hasłem „Zaufaj Allahowi i w drogę!”.

Wielki wpływ na króla, jeśli chodzi o reformowanie kraju, ma jego syn, Muhammad ibn Salman, który przed rokiem został oficjalnie następcą tronu. Zmiany wprowadzane są w ramach programu „Vision 2030”, który ma zmodernizować gospodarkę i społeczeństwo tego konserwatywnego, muzułmańskiego kraju. Już otwarto sale kinowe, zezwolono na koncerty publiczne oraz powstawanie miejsc i lokali, gdzie wolno przebywać jednocześnie mężczyznom i kobietom wbrew tradycyjnej zasadzie separacji płci w miejscach publicznych. Ponadto kobiety mogą uczestniczyć w wydarzeniach sportowych i służyć w armii.

Następca tronu w wyniku modernizacji zamierza zmniejszyć uzależnienie gospodarki kraju od ropy naftowej i rozwijać sektor prywatny. Królestwo ma się stać bardziej otwarte i progresywne, bez rezygnacji z tradycyjnych wartości.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.