Zakaz rozdawania plastikowych toreb przynosi korzyści

Opublikowano: 06.04.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 847

Niedawno w Polsce wprowadzono opłaty za torby plastikowe, które wcześniej rozdawano w sklepach za darmo. W wielu krajach podobne rozwiązania prawne pojawiły się już przed laty, a ich celem jest zmniejszenie liczby odpadów. Okazuje się, że tego typu działania przynoszą wymierne korzyści.

W “Science on the Total Environment” ukazały się wyniki badań, z których dowiadujemy się, że po wprowadzeniu zakazu rozdawania toreb, liczba tego typu odpadów zalegających na dnie morskim zmniejszyła się o 30%.

Badania bazowały na obserwacjach dna morskiego rozciągającego się od wybrzeży Wielkiej Brytanii po wybrzeża Norwegii. Były prowadzone w latach 1992-2017. W tym też czasie kolejne państwa Europy Zachodniej zakazywały rozdawania w sklepach plastikowych toreb. Najwcześniej, bo w 2003 roku uczyniły to Dania i Irlandia, najpóźniej, w roku 2017, Wielka Brytania. Po wprowadzeniu zakazu w samej Wielkiej Brytanii liczba plastikowych toreb używanych rocznie przez przeciętnego mieszkańca zmniejszyła się ze 140 do 25. A to pomimo faktu, że zakaz dotyczy tylko wielkich sieci handlowych. Rząd w Londynie zastanawia się obecnie nad rozszerzeniem go na inne sklepy.

“Im mniej toreb używamy, tym mniej wyrzucamy i mniej trafia do środowiska” – mówi główny autor badań, Thomas Maes. “Jeśli będziemy razem pracowali na rzecz środowiska, to możemy dokonać wielu zmian.”

Wciąż jednak zanieczyszczamy oceany plastikiem. Niedawno dowiedzieliśmy się, że Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest znacznie większa niż przypuszczano, ma bowiem 1,6 miliona kilometrów kwadratowych powierzchni i składa się na nią co najmniej 79 000 ton śmieci. Pojawiły się też doniesienie, że sól morska jest zanieczyszczona mikroplastikiem, a przed rokiem informowaliśmy, że plaże bezludnej, jednej z najbardziej oddalonych od siedzib ludzkich wyspy, są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych plastikiem miejsc na Ziemi.

Z drugiej jednak strony coraz częściej pojawiają się dowody, że wystarczy minimum wysiłku, chęci i odpowiedzialności, by uchronić Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Mniej plastikowych toreb na dnie morza to dobra wiadomość. Podobnie jak informacja o tym, że gdy tysiące ochotników poświęciły 96 tygodni na oczyszczenie ze śmieci plaży Versowa w Mombasie, po dwóch latach plaża stała się miejscem lęgowym dla tysięcy żółwi.

Naukowcy prowadzący opisane na wstępie badania zauważyli, że co prawda liczba plastikowych toreb na dnie morza się zmniejsza, ale rośnie liczba śmieci związanych z rybołówstwem.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: Alphr.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Youpidou 06.04.2018 18:02

    ,,Niedawno w Polsce wprowadzono opłaty za torby plastikowe, które wcześniej rozdawano w sklepach za darmo.”

    a co to za problem wziąć plastikową torebkę z działu owoce/warzywa?
    wielokrotnie to widziałem i… poskutkowało brakiem opłat.

    Lepszym rozwiązaniem jest całkowity zakaz torebek plastikowych w sklepach/marketach itp.
    Dodać trzeba by było, aby producent miał zakaz stosowania np. w przemyśle mleczarskim [sery, jogurty itp.] również plastiku. Ludzie kupują w takiej formie tylko dlatego, że jest ,,podręczna”.
    Czy nastąpi zmiana w tym kierunku dbania o środowiska aniżeli o dodawaniu dodatkowych opłat czy wprowadzaniu podatków od tworzyw zapakowanego produktu?

    ,,Wciąż jednak zanieczyszczamy oceany plastikiem.” – tu w grę może nie chodzić o wykorzystywanie tego rodzaju opakowań lecz może być za to odpowiedzialny wpływ silnych wiatrów – huragany, wichury, sztormy itp. które w swoim żywiole wykorzystują wiatr do przemieszczania przedmiotów a w tym przypadku chodzi o śmiecie, które lądują tam gdzie je poniesie.

  2. polach 06.04.2018 19:46

    Uważam że, wszystko co sztuczne i toksyczne można zastąpić czymś naturalnym i trwałym wystarczy chcieć i używać rzeczy wielokrotnie tych samych, czym by nie były, lecz muszą być wykonane dobrze i bez systemu postarzania produktu, jak jest dziś.Można zrobić wiele dla natury ale koncerny natura nie interesuje a to one są największymi zaśmiecającymi planetę delikatnie ujmując, dla nich liczy się tylko zysk, są jak pasożyty w końcu bez naszej reakcji nas i siebie wykończą w swym szaleństwie.

  3. maj cher 07.04.2018 09:54

    Ale to już było, butelki na wymianę, pakowanie w papier, siatki na zakupy itp., no ale cóż – styropian zwyciężył i zrobił z Nas odpad organiczny.

  4. MasaKalambura 07.04.2018 10:29

    Było i wrócić może. Wystarczy wola. Niestety bez długotrwałej intensywnej edukacji ekologicznej nie ma co liczyć na poprawę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.