Wałbrzych mówi „nie” plastikowi

Opublikowano: 31.01.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1563

Od września Wałbrzych chce wprowadzić zakaz sprzedaży i udostępniania w sklepach toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. To coś nowego – zazwyczaj prawo stanowi, że torby mają być po prostu płatne.

Miejski Zakład Usług Komunalnych policzył, że na każde przyjęte 1000 ton odpadów przypada 310 ton plastiku. To problem, bo, jak alarmują władze miasta, firmy śmieciowe zaczęły odmawiać jego przyjmowania. Wałbrzych zamierza więc od września wprowadzić zakaz sprzedaży i udostępniania w sklepach toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.

Jak zmusić sklepy do rezygnacji z reklamówek i jednorazówek? Wprawdzie ustawa o samorządzie gminnym przewiduje możliwość wprowadzenia kary grzywny za naruszenie lokalnych przepisów porządkowych, ale w wałbrzyskiej takich konsekwencji nie uwzględniono. Radni uznali, że sklepy, które się nie podporządkują, będą pozywane do sądu.

Walka ze sklepowymi foliówkami i reklamówkami to tylko jeden ze sposobów na zmniejszenie ilości plastiku w mieście. Od 21 marca wiele miejsc w Wałbrzychu będzie oznaczonych jako „Strefa wolna od jednorazowego plastiku”. To m.in. budynki szkół, basen, biblioteki czy urząd miejski. Nie będzie tam można posiadać, używać i sprzedawać jednorazowych plastikowych pojemników na żywność, napoje, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów i toreb. Nieruchomości będące własnością miasta, obiekty użyteczności publicznej czy obiekty będące własnością jednostek gminnych mają stać się miejscami wolnymi od plastiku.

1 maja ubiegłego roku Wałbrzych, jako pierwsze miasto w Polsce, zaczął akcję „STOP – plastik”. Radni przyjęli wtedy apel skierowany m.in. do mieszkańców, przedsiębiorców i organizatorów imprez, by zrezygnowali z jednorazowych opakowań i zamienili je na takie z materiałów ekologicznych (biodegradowalnych) lub wielokrotnego użytku. Efekt był zaskakujący. Roczne zużycie butelek plastikowych tylko w miejskich instytucjach zmniejszyło się o 110 tys., a o 291 tys. zużycie plastikowych worków na śmieci. Urzędnicy zrezygnowali z kupowania wody mineralnej w plastiku i piją kranówkę.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.