Liczba wyświetleń: 839
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące stopy bezrobocia rejestrowanego w grudniu 2015 r. Wynika z nich, że pod koniec grudnia stopa bezrobocia wyniosła 9,8% i w porównaniu do grudnia 2014 r. spadła o 1,6 pkt. proc, a w porównaniu do listopada 2015 r. wzrosła o 0,2 pkt proc.
W urzędach pracy na koniec grudnia zarejestrowanych było 1531 tys. bezrobotnych, czyli o 295 tys. mniej niż rok wcześniej i o 33 tys. mniej osób niż miesiąc wcześniej. Z ogólnej liczby bezrobotnych 86,1% stanowiły osoby bez prawa do zasiłku.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia według województw, podregionów i powiatów.
Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim – 16,3%, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim – po 13,3% oraz podkarpackim – 13,2%. Najniższą stopą bezrobocia charakteryzowały się województwa: wielkopolskie – 6,2%, śląskie – 8,2%, małopolskie i mazowieckie – po 8,4%.
GUS podał też dane dotyczące stopy bezrobocia w poszczególnych podregionach i powiatach. Wynika z nich, że najwyższe bezrobocie jest w powiecie szydłowieckim (woj. mazowieckie) – 31,5%, kętrzyńskim – 27,4% (woj. warmińsko-mazurskie), braniewskim (woj. warmińsko-mazurskie) – 27,3% i piskim (woj. warmińsko-mazurskie), a najniższe w Poznaniu (woj. wielkopolskie) – 2,4%, w powiecie poznańskim (woj. wielkopolskie) – 2,9%, w Sopocie (woj. pomorskie) – 3,3% i we Wrocławiu (woj. dolnośląskie) – 3,4%.
Główny Urząd Statystyczny przedstawił też dane na temat nietypowych form zatrudnienia w IV kwartale 2014 roku. Wynika z nich, że wykonywanie pracy w ramach nietypowych form zatrudnienia zadeklarowało 1087 tys. osób, co stanowiło 6,9% ogółu wszystkich pracujących. Większość osób deklarujących pracę w ramach takich form stanowili mężczyźni – 55,4% (wobec 44,6% kobiet), natomiast biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania znacznie przeważali pracujący mieszkańcy miast (79,4% wobec 20,6% dla mieszkańców wsi). Z tej zbiorowości 700 tys. osób (4,4% ogółu pracujących) wykonywało taką pracę jako swoją pracę główną. Również wśród tej populacji większość stanowili mężczyźni (53,1%) oraz pracujący mieszkańcy miast (78,7%). Najpopularniejszą formą pracy w oparciu o umowy cywilnoprawne jest praca wykonywana w oparciu o umowę-zlecenie. Aż 65,7% ogółu pracujących w ramach umów niebędących umową o pracę zadeklarowało wykonywanie pracy na podstawie takiej umowy. Osoby pracujące na umowy-zlecenia stanowiły 2,9% ogółu wszystkich pracujących. Dla 92,5% osób deklarujących wykonywanie pracy głównej w ramach umów cywilnoprawnych była to jedyna praca świadczona przez nich w tym czasie.
Aż 80,2% osób pracujących w pracy głównej na umowach cywilnoprawnych pracowało w takiej formie nie z własnego wyboru. Odsetek ten był najwyższy wśród osób pracujących na umowę-zlecenie – 84,3%. Wśród osób pracujących w oparciu o pozostałe umowy cywilnoprawne odsetek wynosił 65,4%. Biorąc pod uwagę samozatrudnionych, w przypadku 51,3% osób z tej grupy to pracodawca uzależnił powierzenie pracy od założenia przez nich działalności gospodarczej.
Autorstwo: Piotr Szumlewicz
Źródło: Lewica.pl