Liczba wyświetleń: 827
Zdjęcia satelitarne zdobyte przez agencję Associated Press potwierdzają, że Państwo Islamskie (ISIS) zniszczyło najstarszy klasztor chrześcijański w Iraku. Dair Mar Elia (klasztor św. Eliasza) z VI w. znajdował się w Niniwie w pobliżu Mosulu.
Wszystko wskazuje na to, że ISIL zniszczyła budowlę pod koniec 2014 r., czyli krótko po zdobyciu miasta. Losy klasztoru były nieznane, bo bojownicy mocno ograniczyli komunikację w regionie. „Postrzegamy to jako próbę wykluczenia nas z Iraku; wyeliminowania i zakończenia naszej bytności na tych ziemiach” – twierdzi ojciec Paul Thabit Habib, który obecnie mieszka w mieście Irbil.
Klasztor został założony ok. 595 r. przez Mara Elię, asyryjskiego mnicha, który wcześniej studiował w Al-Hirze, a później w klasztorze na górze Ezla (Tur-Abedeen) w Turcji. W XVII w. Hurmizd Alqushnaya zarządził renowację klasztoru. W 1743 r. szach Nadir Szah, założyciel dynastii Afszarydów, rozkazał go zaś zburzyć. Ponieważ rezydujący w nim mnisi odmówili konwersji na islam, zostali zamordowani. Na początku XX w. odnowiono część korytarzy i sal. Podczas I wojny światowej Dair Mar Elia stał się azylem, co doprowadziło do częściowej odbudowy stanowiska. Budowlą, pobliskim zbiornikiem i naturalnymi źródłami mineralnymi opiekował się kościół chaldejski. W latach 1970. klasztor stał się siedzibą irackiej Gwardii Republikańskiej. W 2003 r. jedna ze ścian Dair Mar Elia została uszkodzona wieżyczką trafionego pociskiem czołgu T-72.
Stephen Wood z Allsource Analysis powiedział AP, że opublikowane w środę zdjęcia satelitarne sugerują, że klasztor został zrównany z ziemią między sierpniem a wrześniem 2014 r. Widać na nich, że „kamienne ściany dosłownie obrócono w proch. Dzieła dokonały buldożery, ciężki sprzęt, młoty pneumatyczne i być może materiały wybuchowe.”
Siły porządkowe z Niniwy niezależnie potwierdziły BBC, że bojówkarze ISIL wysadzili i kompletnie zniszczyli obiekt. Tym samym dołączył on do rozrastającej się listy ponad 100 budowli, zniszczonych na stanowiskach historycznych i w miejscach kultu Iraku oraz Syrii.
Tymczasem okazuje się, że bojownicy ISIL odczuli nie tylko fizyczne szkody wskutek działań lotnictwa wojskowego Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji, syryjskich sił powietrznych i międzynarodowej koalicji, lecz również finansowe. Brytyjski periodyk „Independent” opublikował dokument, z którego wynika, że wynagrodzenia bojowników zmniejszyły się w związku ze „szczególnymi okolicznościami”.
Dokument, który znalazł się w rękach brytyjskiego periodyku, opublikował tak zwany skarb Daesh (Państwa Islamskiego). „W związku ze szczególnymi okolicznościami, z którymi zetknęło się ISIL, podjęto decyzję w sprawie dwukrotnego cięcia wynagrodzeń, które otrzymują wszyscy mudżahedini, ta decyzja dotyczy wszystkich bez wyjątku bez względu na status” — czytamy w nim. W tekście przytoczono także aje z „Koranu”, informacje o „dżihadzie dla bogactwa” i „dżihadu dla duszy” oraz podkreślono, że bojownikom nadal 2 razy w miesiącu będą rozdawane produkty.
Periodyk przypomina, że 11 stycznia koalicja międzynarodowa z USA na czele dwoma bombami lotniczymi zniszczyła magazyn z pieniędzmi ISIS w Iraku, podczas nalotu został także zburzony podziemny bunkier ze znajdującą się w nim walutą. Według ocen Pentagonu, szkody wyniosły miliony dolarów. „Te środki zostały zdobyte nielegalnie, w wyniku napadów rabunkowych, wymuszenia pieniędzy a także transakcji naftowych” — oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu obronnego.
Autorstwo: Anna Błońska [KW], Sputnik [SN] Źródła: KopalniaWiedzy.pl [KW], pl.SputnikNews.com [SN] Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net
Miliony moga byc w Setkach albo nawet w Tysiacach. – Dla FED-u to dobra wiadomosc, moga troche papieru wyemitowac,.. 😉