ISIL zniszczyło najstarszy chrześcijański klasztor w Iraku

Opublikowano: 21.01.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 570

Zdjęcia satelitarne zdobyte przez agencję Associated Press potwierdzają, że Państwo Islamskie (ISIS) zniszczyło najstarszy klasztor chrześcijański w Iraku. Dair Mar Elia (klasztor św. Eliasza) z VI w. znajdował się w Niniwie w pobliżu Mosulu.

Wszystko wskazuje na to, że ISIL zniszczyła budowlę pod koniec 2014 r., czyli krótko po zdobyciu miasta. Losy klasztoru były nieznane, bo bojownicy mocno ograniczyli komunikację w regionie. “Postrzegamy to jako próbę wykluczenia nas z Iraku; wyeliminowania i zakończenia naszej bytności na tych ziemiach” – twierdzi ojciec Paul Thabit Habib, który obecnie mieszka w mieście Irbil.

Klasztor został założony ok. 595 r. przez Mara Elię, asyryjskiego mnicha, który wcześniej studiował w Al-Hirze, a później w klasztorze na górze Ezla (Tur-Abedeen) w Turcji. W XVII w. Hurmizd Alqushnaya zarządził renowację klasztoru. W 1743 r. szach Nadir Szah, założyciel dynastii Afszarydów, rozkazał go zaś zburzyć. Ponieważ rezydujący w nim mnisi odmówili konwersji na islam, zostali zamordowani. Na początku XX w. odnowiono część korytarzy i sal. Podczas I wojny światowej Dair Mar Elia stał się azylem, co doprowadziło do częściowej odbudowy stanowiska. Budowlą, pobliskim zbiornikiem i naturalnymi źródłami mineralnymi opiekował się kościół chaldejski. W latach 1970. klasztor stał się siedzibą irackiej Gwardii Republikańskiej. W 2003 r. jedna ze ścian Dair Mar Elia została uszkodzona wieżyczką trafionego pociskiem czołgu T-72.

Stephen Wood z Allsource Analysis powiedział AP, że opublikowane w środę zdjęcia satelitarne sugerują, że klasztor został zrównany z ziemią między sierpniem a wrześniem 2014 r. Widać na nich, że “kamienne ściany dosłownie obrócono w proch. Dzieła dokonały buldożery, ciężki sprzęt, młoty pneumatyczne i być może materiały wybuchowe.”

Siły porządkowe z Niniwy niezależnie potwierdziły BBC, że bojówkarze ISIL wysadzili i kompletnie zniszczyli obiekt. Tym samym dołączył on do rozrastającej się listy ponad 100 budowli, zniszczonych na stanowiskach historycznych i w miejscach kultu Iraku oraz Syrii.

Tymczasem okazuje się, że bojownicy ISIL odczuli nie tylko fizyczne szkody wskutek działań lotnictwa wojskowego Sił Powietrzno-Kosmicznych Rosji, syryjskich sił powietrznych i międzynarodowej koalicji, lecz również finansowe. Brytyjski periodyk “Independent” opublikował dokument, z którego wynika, że wynagrodzenia bojowników zmniejszyły się w związku ze „szczególnymi okolicznościami”.

Dokument, który znalazł się w rękach brytyjskiego periodyku, opublikował tak zwany skarb Daesh (Państwa Islamskiego). „W związku ze szczególnymi okolicznościami, z którymi zetknęło się ISIL, podjęto decyzję w sprawie dwukrotnego cięcia wynagrodzeń, które otrzymują wszyscy mudżahedini, ta decyzja dotyczy wszystkich bez wyjątku bez względu na status” — czytamy w nim. W tekście przytoczono także aje z “Koranu”, informacje o „dżihadzie dla bogactwa” i „dżihadu dla duszy” oraz podkreślono, że bojownikom nadal 2 razy w miesiącu będą rozdawane produkty.

Periodyk przypomina, że 11 stycznia koalicja międzynarodowa z USA na czele dwoma bombami lotniczymi zniszczyła magazyn z pieniędzmi ISIS w Iraku, podczas nalotu został także zburzony podziemny bunkier ze znajdującą się w nim walutą. Według ocen Pentagonu, szkody wyniosły miliony dolarów. „Te środki zostały zdobyte nielegalnie, w wyniku napadów rabunkowych, wymuszenia pieniędzy a także transakcji naftowych” — oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu obronnego.

Autorstwo: Anna Błońska [KW], Sputnik [SN] Źródła: KopalniaWiedzy.pl [KW], pl.SputnikNews.com [SN] Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. mackadmin 21.01.2016 22:03

    Miliony moga byc w Setkach albo nawet w Tysiacach. – Dla FED-u to dobra wiadomosc, moga troche papieru wyemitowac,.. 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.