Liczba wyświetleń: 734
Muzułmanka usiłowała nakłonić rząd Finlandii, żeby uznał islamskie chusty za element policyjnego munduru, co „sprzyjałoby integracji tej mniejszości w społeczeństwie”.
“Chcę być częścią społeczeństwa, ale ono mnie nie chce”, twierdzi 38-letnia muzułmanka, która nie została przyjęta do fińskiej policji. “Wygląda na to, że w tworzeniu społeczeństwa akceptowane są pewne określone normy i stanowiska pracy, gdzie kobiety w chustach „ukrywa” się przed społeczeństwem”. Marzenie muzułmanki o wstąpieniu do fińskiej policji legło w gruzach po tym, gdy nie zdołała przekonać urzędników do swojego stroju. Gdy zapytano ją o to, jak by zareagowała, gdyby nie pozwolono jej nosić chusty w czasie pracy, zasugerowała kompromisowe rozwiązanie, które byłoby “dopasowane do policyjnego munduru”.
Jej propozycja została jednak odrzucona. “Według prowadzącego rozmowę kwalifikacyjną, kwestie te nie podlegają negocjacji, a ja nie zostałam przyjęta do szkoły policyjnej”, stwierdziła kobieta. “Zawsze chciałam wstąpić do policji, ale zmuszono mnie, bym porzuciła swoje marzenia. Chusta to moja tożsamość i religia. Nie mogę z niej zrezygnować w czasie pracy”.
W przeciwieństwie do Finów, Szwedzi pozwalają służyć w policji muzułmankom w chustach. “Chusta, turban czy żydowska jarmułka są dozwolone, ponieważ policja chce w swoich szeregach funkcjonariuszy z różnych kręgów kulturowych”, powiedziała Carolina Ekéus ze szwedzkiej policji.
To nie pierwsza sprawa, która wywołuje w Finlandii debaty na temat stroju religijnego. Wcześniej helsiński sąd nałożył kary finansowe na menadżerów sklepu odzieżowego za dyskryminowanie ubranej w chustę muzułmańskiej pracownicy.
“Fińska policja potrzebuje muzułmanek w chustach”, dodaje muzułmanka, której podanie zostało odrzucone. “Potrafiłabym lepiej rozwiązać problemy imigrantów. Mogłabym szkolić policjantów w zakresie problemów religijnych i kulturowych”.
Według fińskiej akademii policyjnej, istnieje zapotrzebowanie na funkcjonariuszy z różnych kręgów religijnych i etnicznych. “Ich pozyskiwanie stanowi element naszej strategii rekrutacyjnej”, powiedziała Lotta Parjanen z akademii. “Zależy nam na większym zróżnicowaniu policji”.
Mimo takich opinii, Krajowy Zarząd Policji wydał oświadczenie, że symbole religijne noszone w czasie pracy są “odbierane negatywnie”. Zarząd stwierdził, że chusty naruszyłyby bezstronność i wiarygodność policji. Zezwolenie na zakrywanie głowy mogłoby prowadzić do dalszych roszczeń w zakresie praw religijnych, na przykład prawa do przerwy na modlitwę.
Urzędnicy państwowi i przywódcy polityczni podzielają ten pogląd, wzywając do utrzymania zasad policyjnych zakazujących stosowania hidżabu. “Bardzo ważne, żeby policja reprezentowała oficjalną władzę, a nie określone przekonania religijne”, stwierdziła liderka chrześcijańskich demokratów Päivi Maria Räsänen, która jest ministrem spraw wewnętrznych. “Jeśli policja zostaje wezwana do rozwiązania konfliktu, w który zaangażowane są strony o różnych poglądach ideologicznych, wówczas oficjalny mundur świadczy o bezstronności policji. Jestem przekonana, że w takiej sytuacji można zrezygnować z chusty”, powiedziała Räsänen, radząc tym, którzy czują się dyskryminowani, żeby złożyli oficjalną skargę.
W liczącej 5,2 miliona mieszkańców Finlandii mieszka od 40 do 45 tysięcy muzułmanów.
Tłumaczenie: cc Syty
Źródło oryginalne: www.onislam.net
Źródło polskie: Euroislam
„…Chusta to moja tożsamość i religia. Nie mogę z niej zrezygnować w czasie pracy”
powiedziała muzułmanka.
Jeśli chustę ukradną lub zginie, to zginie nie tylko tożsamość młodej muzułmanki ale również jej religia. I właśnie tak powierzchownie wyznają wiarę w Boga rzesze ludzi na całym świecie. Manifestacja chustą, krzyżem i innymi „gadżetami” zamiast wiary w sercu i postępowania zgodnie z sumieniem.
@ taka tam
I to Cię dziwi?
W „krzyżakach” H. Sienkiewicza jest taka scena, gdy Kuno von Lichtenstein mówi: My krzyż na płaszczach nosim, a chyba Powała z Taczewa odpowiada: a trzeba go nosić w sercu.
A było to napisane w XIX wieku.
jestem na etapie patrzenia na rzeczy, dziwienie mi już przeszło
a tak swoją drogą to mamy XXI wiek, więc pora ruszyć z miejsca, nawet wstecz ale ruszyć -)