Do fińskiej policji tylko bez hidżabu

Opublikowano: 13.04.2014 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 599

Muzułmanka usiłowała nakłonić rząd Finlandii, żeby uznał islamskie chusty za element policyjnego munduru, co „sprzyjałoby integracji tej mniejszości w społeczeństwie”.

“Chcę być częścią społeczeństwa, ale ono mnie nie chce”, twierdzi 38-letnia muzułmanka, która nie została przyjęta do fińskiej policji. “Wygląda na to, że w tworzeniu społeczeństwa akceptowane są pewne określone normy i stanowiska pracy, gdzie kobiety w chustach „ukrywa” się przed społeczeństwem”. Marzenie muzułmanki o wstąpieniu do fińskiej policji legło w gruzach po tym, gdy nie zdołała przekonać urzędników do swojego stroju. Gdy zapytano ją o to, jak by zareagowała, gdyby nie pozwolono jej nosić chusty w czasie pracy, zasugerowała kompromisowe rozwiązanie, które byłoby “dopasowane do policyjnego munduru”.

Jej propozycja została jednak odrzucona. “Według prowadzącego rozmowę kwalifikacyjną, kwestie te nie podlegają negocjacji, a ja nie zostałam przyjęta do szkoły policyjnej”, stwierdziła kobieta. “Zawsze chciałam wstąpić do policji, ale zmuszono mnie, bym porzuciła swoje marzenia. Chusta to moja tożsamość i religia. Nie mogę z niej zrezygnować w czasie pracy”.

W przeciwieństwie do Finów, Szwedzi pozwalają służyć w policji muzułmankom w chustach. “Chusta, turban czy żydowska jarmułka są dozwolone, ponieważ policja chce w swoich szeregach funkcjonariuszy z różnych kręgów kulturowych”, powiedziała Carolina Ekéus ze szwedzkiej policji.

To nie pierwsza sprawa, która wywołuje w Finlandii debaty na temat stroju religijnego. Wcześniej helsiński sąd nałożył kary finansowe na menadżerów sklepu odzieżowego za dyskryminowanie ubranej w chustę muzułmańskiej pracownicy.

“Fińska policja potrzebuje muzułmanek w chustach”, dodaje muzułmanka, której podanie zostało odrzucone. “Potrafiłabym lepiej rozwiązać problemy imigrantów. Mogłabym szkolić policjantów w zakresie problemów religijnych i kulturowych”.

Według fińskiej akademii policyjnej, istnieje zapotrzebowanie na funkcjonariuszy z różnych kręgów religijnych i etnicznych. “Ich pozyskiwanie stanowi element naszej strategii rekrutacyjnej”, powiedziała Lotta Parjanen z akademii. “Zależy nam na większym zróżnicowaniu policji”.

Mimo takich opinii, Krajowy Zarząd Policji wydał oświadczenie, że symbole religijne noszone w czasie pracy są “odbierane negatywnie”. Zarząd stwierdził, że chusty naruszyłyby bezstronność i wiarygodność policji. Zezwolenie na zakrywanie głowy mogłoby prowadzić do dalszych roszczeń w zakresie praw religijnych, na przykład prawa do przerwy na modlitwę.

Urzędnicy państwowi i przywódcy polityczni podzielają ten pogląd, wzywając do utrzymania zasad policyjnych zakazujących stosowania hidżabu. “Bardzo ważne, żeby policja reprezentowała oficjalną władzę, a nie określone przekonania religijne”, stwierdziła liderka chrześcijańskich demokratów Päivi Maria Räsänen, która jest ministrem spraw wewnętrznych. “Jeśli policja zostaje wezwana do rozwiązania konfliktu, w który zaangażowane są strony o różnych poglądach ideologicznych, wówczas oficjalny mundur świadczy o bezstronności policji. Jestem przekonana, że w takiej sytuacji można zrezygnować z chusty”, powiedziała Räsänen, radząc tym, którzy czują się dyskryminowani, żeby złożyli oficjalną skargę.

W liczącej 5,2 miliona mieszkańców Finlandii mieszka od 40 do 45 tysięcy muzułmanów.

Tłumaczenie: cc Syty
Źródło oryginalne: www.onislam.net
Źródło polskie: Euroislam


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. taka tam 13.04.2014 14:23

    “…Chusta to moja tożsamość i religia. Nie mogę z niej zrezygnować w czasie pracy”
    powiedziała muzułmanka.

    Jeśli chustę ukradną lub zginie, to zginie nie tylko tożsamość młodej muzułmanki ale również jej religia. I właśnie tak powierzchownie wyznają wiarę w Boga rzesze ludzi na całym świecie. Manifestacja chustą, krzyżem i innymi “gadżetami” zamiast wiary w sercu i postępowania zgodnie z sumieniem.

  2. cetes 13.04.2014 14:50

    @ taka tam

    I to Cię dziwi?

    W “krzyżakach” H. Sienkiewicza jest taka scena, gdy Kuno von Lichtenstein mówi: My krzyż na płaszczach nosim, a chyba Powała z Taczewa odpowiada: a trzeba go nosić w sercu.

    A było to napisane w XIX wieku.

  3. taka tam 13.04.2014 16:11

    jestem na etapie patrzenia na rzeczy, dziwienie mi już przeszło
    a tak swoją drogą to mamy XXI wiek, więc pora ruszyć z miejsca, nawet wstecz ale ruszyć -)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.