Liczba wyświetleń: 1080
Los pierwszego chińskiego łazika księżycowego prawdopodobnie wisi na włosku. Agencja Xinhua poinformowała, że Yutu doświadczył zaburzeń mechanicznych i inżynierowie starają się rozwiązać problem. Kłopoty nadeszły w fatalnym momencie, w chwili, gdy łazik przygotowywał się do drugiej księżycowej nocy. Sonda Chang’e-3, która zawiozła go na Księżyc przeszła w stan głębokiego uśpienia już w piątek. Tymczasem w sobotę Xinhua poinformowała o kłopotach Yutu.
Noc na Księżycu trwa przez dwa tygodnie. W tym czasie do części naszego naturalnego satelity nie dociera światło słoneczne, a temperatura spada do poniżej 180 stopni Celsjusza. Yutu i Chang’e nie mogą wówczas pobierać energii ze Słońca, ich aktywność zostaje zatem bardzo mocno ograniczona.
Z nieoficjalnych doniesień wynika, że awarii uległ jeden z paneli słonecznych łazika, który nie zwinął się prawidłowo po tym, jak obniżono maszt, który został schowany w ogrzewanym przedziale. Panel ma za zadanie okryć przedział i ochronić znajdujące się tam instrumenty przed chłodem księżycowej nocy. Jeśli doniesienia te są prawdziwe, a chińskim inżynierom nie udało się odpowiednio zwinąć panelu, to uszkodzeniu mogą ulec liczne systemy elektroniczne, w tym kamera nawigacyjna, kamera wykonująca zdjęcia w kolorze oraz antena komunikacyjna. O bezpieczeństwo systemów dba radioizotopowe źródło ciepła. Zwinięty panel słoneczny pozwala na utrzymanie temperatury urządzeń w bezpiecznych granicach około -40 stopni Celsjusza.
Łazik powinien wybudzić się z uśpienia 8 lub 9 lutego. Wówczas przekonamy się, czy przetrwał drugą noc na Księżycu.
Chiny są trzecim, po USA i ZSRR krajem, który dokonał miękkiego lądowania na Księżycu.
Autor: Mariusz Błoński
Na podstawie: Xinhua
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Wciąż czekamy na jakieś zdjęcie w wysokiej jakości wykonane przez łazik jako dowód, że on w ogóle jest na Księżycu. Te zdjęcia wykonane w jakości telefonu komórkowego, które widzieliśmy w tv to co najwyżej można pokazywać dzieciom jako bajkę na dobranoc.
Wiecie jaką wiadomość prawdopodobnie usłyszymy 8-9 lutego. „Niestety łazik w wyniku awarii panelu słonecznego i nie możliwości jego zwinięcia uległ częściowemu uszkodzeniu. Uszkodzeniu uległa kamera oraz podzespoły odpowiadające za wykonanie zdjęć wysokiej rozdzielczości w kolorze.”
Jeśli coś podobnego zostanie ogłoszone w tym czasie to są dwie możliwości:
1. Chiny nie wylądowały na księżycu.
2. Wylądowały ale w ogóle nie mieli zamiaru robić jakichkolwiek zdjęć w wysokiej rozdzielczości bądź nie chcą ich upubliczniać.
księżyc to MEGA zagadka !!!!
gdzie te foty. teraz kamery hd można umieścić w długopisie telefonie zegarku itd.
a to co widziałem na YT. to jakaś kpina jest…
zaczynam mieć wątpliwości chociaż ciężko jest sprecyzować jakie 😉
” LocoWeedSmoker 29.01.2014 10:46
księżyc to MEGA zagadka !!!!
gdzie te foty. teraz kamery hd można umieścić w długopisie telefonie zegarku itd.
a to co widziałem na YT. to jakaś kpina jest…
zaczynam mieć wątpliwości chociaż ciężko jest sprecyzować jakie 😉
”
Należy pamiętać że nasze urządzenia wykorzystywane na ziemi wykonane są w innym procesie technologicznym niż te wysyłane w przestrzeń kosmiczną. Urządzenia wykonane przykładowo w 22nm przestały by funkcjonować z racji promieniowania, urządzenia wysyłane w kosmos są dużo wolniejsze ponieważ są przystosowane do panujących tam warunków i nie uzyskują takiej mocy obliczeniowej.