Liczba wyświetleń: 806
Niemieccy naukowcy opracowali cukierki bez cukru, które ograniczają psucie się zębów. Łakocie zawierają martwe bakterie, wiążące się z bakteriami najczęściej wywołującymi próchnicę – Streptococcus mutans.
Kiedy żujemy, bakterie odczepiają się i trafiają do śliny. Połykanie lub plucie pozwala usunąć ich część z jamy ustnej. Pozostałe znów uczepiają się zębów.
Zespół Christine Lang z berlińskiej firmy biotechnologicznej ORGANOBALANCE wiedział, że Lactobacillus paracasei zmniejszają u szczurów zarówno kolonizację zębów przez S. mutans, jak i intensywność próchnicy. Akademicy sądzili, że tworząc koagregaty z S. mutans, L. paracasei nie dopuszczają, by te pierwsze przywarły do zębów.
By sprawdzić, czy uśmiercone za pomocą gorąca L. paracasei DSMZ16671 zapobiegną próchnicy także u ludzi, Niemcy przeprowadzili podwójnie ślepe badanie z losowaniem do 3 grup. Jednej podawano placebo, drugiej cukierki z 1 mg bakterii, a trzeciej z 2 mg bakterii. Każda z badanych osób (60) zjadała w ciągu 1,5-dobowego eksperymentu 4 cukierki. W ślinie ok. 3/4 ochotników jedzących łakocie z bakteriami odnotowano znacząco mniej S. mutans niż dzień wcześniej. U badanych spożywających cukierki z 2 mg bakterii spadek poziomu S. mutans pojawiał się już po pierwszej przekąsce.
Autorzy artykułu z pisma Probiotics and Antimicrobial Proteins zaznaczają, że wykorzystując martwe L. paracasei, uniknęli problemów stwarzanych potencjalnie przez żywe mikroby, zaś uśmiercenie ich nie zniszczyło cukru, z którym wiążą się S. mutans. Co istotne, L. paracasei nie koagregują z korzystnymi bakteriami jamy ustnej.
Autor: Anna Błońska
Na podstawie: MedicalXpress
Źródło: Kopalnia Wiedzy
3 kg za 90 zł jak dobrze poszukasz. Są jeszcze cukierki ksylitolowe.
Dla osób z dziurawymi zębami to może jakieś rozwiązanie, ale to jak zwykle lekarstwo na skutek a nie przyczynę tej choroby.
Jak się ma zdemineralizowane zęby to nic dziwnego, że się psują. Ci mądrzy inaczej naukowcy jak zwykle mylą skutek z przyczyną.
stan uzębienia to jest odzwierciedlenie naszego żywienia, cukierki nikomu nie pomogą, podejrzewam właśnie, że są na ksylitolu, a ten z kolei prawdopodobnie wcale taki zbawienny nie jest:
szkodzi psom, szczurom, myszom i wygląda na to, że nie jest bezpieczny dla naszych dzieci:
http://animalia.pl/artykuly.php?id=207
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/400133
http://www.curetoothdecay.com/Tooth_Decay/xylitol_tooth_decay.htm
„Niestety, spożycie sorbitolu może powodować szereg problemów żołądkowo-jelitowych, w tym biegunka, bóle brzucha i wzdęcia. W dawkach dostatecznie wysokich, substancja może powodować biegunkę, osmotyczne, własność, która została wykorzystana przez klinicystów wywoływać katharsis. Dzieci są szczególnie podatne na sorbitolu związanych problemów żołądkowo-jelitowych. W rzeczywistości, co najmniej jedno ognisko biegunki u młodych ludzi przypisuje się zużycia sorbitu dietetycznych słodzonych cukierków. ”
„W badaniach długoterminowych badań toksyczności na szczurach „, stwierdzono, że ksylitol spowodowało znaczny wzrost częstości występowania przerostu nadnerczy rdzeniowego u samców i samic szczurów we wszystkich testowanych poziomach dawek (5%, 10% i 20%).” (5)
„Oznacza to, że spowodowane nieprawidłowego wzrostu komórek w nadnerczach. W jednym z wyżej dawek u myszy, które zużytą 20 procent swojej diecie jak ksylitol, nastąpił znaczny wzrost śmiertelności u psów w porównaniu z tymi spożywania sacharozy. (6) Głównym badania u psów znaleziono wzrost masy wątroby związane z ksylitol użytku. (7)”
„Wiemy z prac Weston Cena, że próchnica jest problem niedobory substancji odżywczych – bakterie są tylko tam sprzątanie martwej tkanki.”
uwaga nt. ksylitolu Mindella (Biblia bezpiecznej zywnosci), s. 128
„Do niedawna jedynym znanym ubocznym efektem dużych dawek ksylitolu była biegunka. Ale ostatnio badania wykazały, że duże dawki przyjmowane stosunkowo długo wywołują nowotwory i uszkadzają narządy u zwierząt, a dożylne podawanie ksylitolu ludziom jako źródla energii powodowało zaburzenia pracy wątroby, nerek i mózgu. Obecnie jest pod kontrolą FDA, a większość producentow amerykańskich dobrowolnie zaprzestało stosowania go”
w komentarzu zapomniałam wspomnieć do cytatu o sorbitolu: tj cukier alkoholowy podobnie jak ksylitol, tylko że trochę lepiej przebadany a jak wiemy ksylitol też powoduje biegunkę…