Liczba wyświetleń: 784
Obecnie istnieje wiele teorii na temat jak i gdzie powstało życie a najnowsze odkrycie sugeruje, że pierwsze formy życia pojawiły się pod powierzchnią Ziemi, a nie na jej powierzchni. Naukowcy odkryli mikroby na głębokości kilku kilometrów, które przypominają te sprzed 3,5 miliarda lat.
Znalezione bakterie żyły i rozmnażały się w całkowitej izolacji na głębokości pięciu kilometrów a zespół naukowców z Michigan State University, który dokonał odkrycia sugeruje, że mogły one znajdować się tam przez miliardy lat. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że te pojedyncze formy życia znaleziono w złamaniach skalnych głęboko pod Ziemią na kontynencie północnoamerykańskim, europejskim i w kopalni w Johannesburgu (RPA) oraz w skalistym dnie morskim na północno-zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej i północno-wschodnim wybrzeżu Japonii. Bakterie te są bardzo podobne do siebie pod względem genetycznym.
Naukowiec Matt Schrenk twierdzi, że mikroby te ewoluowały od wspólnego przodka który żył w czasach kiedy powstawało życie na Ziemi. Odkryte bakterie pozyskują energię z wodoru i metanu, który może być wytwarzany w niektórych rodzajach skał przy wysokich temperaturach i ciśnieniu. Niezwykłe jednak jest to, że mikroby są niemal identyczne mimo tak ogromnych odległości.
Matt Schrenk dodał, że odkrycie zaprzecza teorii „pierwotnej zupy”, która pojawiła się w 1953 roku. Według niej, życie rozpoczęło się ponad 3 miliardy lat temu w oceanie w wyniku kombinacji chemii z atmosfery a niektóre formy energii utworzyły aminokwasy, które następnie ewoluowały do pierwszych gatunków na naszej planecie. Problem jednak polega na tym, że powierzchnia Ziemi w tamtym okresie była poddawana intensywnemu promieniowaniu ultrafioletowemu, co doprowadziłoby do zniszczenia złożonych cząsteczek biologicznych, wystawionych na działanie światła.
Autor: Dominik
Na podstawie: Daily Mail
Źródło: Zmiany na Ziemi
To jest błahe odkrycie z punktu widzenia podstaw nauki.
Przypominam obowiązującą od 200 (?) lat definicję że CHEMIA ORGANICZNA to ch. związków węgla.
Przełomem będzie odkrycie choćby najprymitywniejszych form życia, niekoniecznie w warunkach ziemskich, opartych na innym pierwiastku, np na krzemie, albo na kombinacji innych pierwiastków ale bez węgla.
Niezrozumiale dla laików zainteresowanie tymi badaniami było spowodowane nadzieją na odkrycie takiej formy życia ze względu na niewystępujące na powierzchni ziemi niezwykłe zestawienie :
wysoką temperaturę, wysokie ciśnienie, brak promieniowania uv