Liczba wyświetleń: 1201
Największa centrala związkowa w greckim sektorze publicznym (ADEDY) poinformowała o zamiarze przeprowadzenia demonstracji w dniu 28 kwietnia. Będzie to akt sprzeciwu wobec zatwierdzonych przez rząd planów odprawienia 15 000 urzędników do końca 2014 roku.
Marsz protestacyjny rozpocznie się o godzinie 18:30, kiedy w parlamencie będzie trwało głosowanie nad projektem ustawy. Związek ma w planach również pikietę przed budynkiem Ministerstwa finansów dzień później.
Rząd Grecji niedawno osiągnął porozumienie z międzynarodowymi wierzycielami (UE, MFW, EBC) dot. warunków otrzymania kolejnej raty pożyczki. Ustalenia obejmujące likwidację 15 000 miejsc pracy otwierają drogę do wypłaty 2,8 mld euro, będących częścią poprzedniej transzy pożyczki, ale zablokowanych z powodu „niedostatecznego tempa reform”.
Jeszcze wczoraj, tysiące protestujących wyszło na ulice Hiszpanii i Portugalii, oprotestowując plany redukcji wydatków publicznych w swoich krajach. Hiszpański urząd statystyczny opublikował najnowsze dane o bezrobociu, które przekroczyło w tym kraju rekordowy poziom 27,2%.
Antyrządowi demonstranci, w tym anarchiści, nawołują do udziału w akcji pt. „oblężenie parlamentu”, która ma polegać na otoczeniu gmachu parlamentu i nie wpuszczaniu nikogo do środka. W związku z tymi planami, władze Madrytu zdecydowały się odwołać dzisiejszą sesję plenarną. Po południu gmach kongresu będzie strzeżony przez 1400 policjantów. Do działań włączyli się również Anonymous, przeprowadzając w czwartek atak typu DoS na stronę internetową parlamentu.
Hiszpańska policja aresztowała wczoraj rano cztery osoby, które są podejrzane o wywołanie pożaru wskutek przygotowywania flar, petard i koktajli Mołotowa. Z upływem dnia napięcie rośnie, a funkcjonariusze zatrzymują ludzi na ulicach, myląc przyjęcie urodzinowe z pikietą i rozpraszając imprezowiczów.
W Katalonii i Walencji trwają akcje protestacyjne zorganizowane przez studentów. Doniesienia mówią o nalocie prewencji na teren Uniwersytetu Madryckiego (UCM). Około 230 studentów Politechniki Katalońskiej (UPC) blokowało w środę jedną z barcelońskich ulic, zapalając opony w proteście przeciwko rosnącym kosztom studiów, zwolnieniom oraz złej sytuacji w szkolnictwie wyższym.
W Madrycie rozmieszczono 1400 policjantów, aby zapobiec radykalizacji protestów – odbijających nastroje wobec tzw. Trojki. Zamieszki spodziewane są także w Portugalii, gdzie w czwartek obchodzona jest 39 rocznica rewolucji.
Napięta sytuacja nie opuszcza Cypru, który został zmuszony do przyjęcia wielomiliardowej pożyczki na kontrowersyjnych warunkach. Kraj opracował już plany wyprzedaży złota na kwotę 400 mln euro, aby sfinansować spłatę długów. Z kolei rząd włoski przekształca zamki i klasztory w sieć luksusowych hoteli, mając na celu „pobudzenie rozwoju gospodarczego”.
Na podstawie: rt.com, ert.gr, ekathimerini.com, bbc.co.uk
Źródło: Grecja w Ogniu
„Z kolei rząd włoski przekształca zamki i klasztory w sieć luksusowych hoteli, mając na celu „pobudzenie rozwoju gospodarczego”.”
Większej głupoty nie czytałem! Klasztory i zamki były dla turystów – setek tysięcy! teraz turysta będzie mógł z daleka obejrzeć zabytek – mało kto się zdecyduje na podróż by móc tylko z daleka obejrzeć miejsce gdzie nocują bogacze. Niezłe myślenie – tysiące turystów mniej, paru bogaczy więcej!
Ładna mi pomoc dawanie kolejnych pożyczek na lichwiarski procent. To jak by tonącemu rzucić koło ratunkowe wykonane z betonu. Przyjdzie moment, że za zapłatę będą chcieli dostać wszystko a i tak nie spłacą długu, więc przyjdzie im pracować jak niewolnikom jak i następnym pokoleniom na swoich „władców”.
Dokąd zmierza ten świat?
nie rozumiem jak można się łudzić ,że ktokolwiek to spłaci…wszyscy mówią o nadchodzącym ożywieniu,ale to trochę tak jak z yeti
Moi drodzy to oczywiste niespłacalne długi w końcu wywołają protesty na taką skalę ,że albo rządy odmówią spłaty albo zmieni się rządy.
http://nienaszdlug.pl/materialy/dlug-polska/skad-sie-bierze-polski-dlug-publiczny/
Przykłady Argentyny ,Ekwadoru ,Islandii czy sięgając głęboko do historii strząśnięcie długów za Solona w Grecji.Im dłużej rządzący będą stawiać interesy lichwiarzy wyżej niż obywateli tym większą mają szansę ,że nie zdążą do helikoptera ale skończą jak Ceaucescu.