Liczba wyświetleń: 1567
W 1960 roku, amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza wykorzystała do swoich działań niezwykły środek: kota. Weterynarz „przekształcił” wtedy zwierzę w elitarnego szpiega poprzez podskórne wszczepienie mikrofonów w ucho, zamieszczenie małego nadajnika radiowego u podstawy czaszki oraz cienkiej anteny pod futrem. Operację nazwano „Acoustic Kitty” i był to sekretny plan, który pozwolił zamienić kota w chodzące urządzenie wywiadowcze. Jak daleko poszła dziś genetyka i technika względem wykorzystywania zwierząt przez służby wywiadowcze i wojsko?
Dziś, po wielu latach, rząd USA zamierza znów (i to na jeszcze większą skalę) wykorzystywać zwierzęta-maszyny, aby chronić swój kraj i jego obywateli. Już w 2006 roku, amerykańska agencja DARPA koncentrowała się na owadach celem stworzenia „innowacyjnych i technologicznie zaawansowanych owadów-cyborgów”.
Agencja DARPA zaprosiła naukowców do składania propozycji pozwalających stworzyć zdalnie sterowane owady-cyborgi, tym samym obiecując sfinansowanie najlepiej rokujących projektów. Agencja chce pozyskać owady, które mogą być sterowane na odległość minimum pięciu metrów od celu. Co więcej, owady muszą być również wyposażone w urządzenia wywiadowcze takie jak mikrofony, kamery lub czujniki gazu.
Jedna z już przedstawionych propozycji zakłada stworzenie cyber-robaka wyposażonego w czujniki chemiczne, które mogą być wykorzystywane do wykrywania śladowych ilości materiałów wybuchowych w odległych budynkach lub jaskiniach – łatwo wyobrazić sobie i inne możliwe zastosowania takich cyborgów. Insekt wyposażony w kamerę może z łatwością ujawnić, czy budynek jest zajęty i czy wewnątrz są cywile lub żołnierze wroga. Dodatkowo zainstalowane mikrofony pozwolą rejestrować poufne rozmowy.
Plany nie odnoszą się jedynie do owadów, ale i do większych gryzoni. Dla przykładu, w mózgach szczurów, amerykańscy neurolodzy instalując odpowiednie urządzenie, są w stanie poprzez wysyłanie odpowiednich sygnałów elektrycznych wywoływać określone reakcje i zachowania. Zazwyczaj jednak zabieg ten wymaga „przymocowania” do gryzonia systemu kabli, znacznie ograniczając jego ruch. Obecnie trwają prace, które mają zapewnić umieszczenie całej elektroniki wewnątrz organizmu.
Czy zwierzęta-cyborgi mają szanse znaleźć szersze zastosowanie w wojsku i służbach wywiadowczych?
Autor: Victor Orwellsky
Źródło: Kod Władzy
Zacznie się od zwierząt a później będą robić z ludzi cyborgi. Będzie to zorganizowane w taki sposób, że ludzie sami będą sobie chcieli wszczepić elektronikę bo „taka moda”. Widać świat przedstawiony np. w grze „Deus Ex” nie jest aż taką fantazją jak by się mogło wydawać. 🙂
Biedne zwierzęta 🙁