Pestycydy zwiększają ryzyko cukrzycy typu 2

Opublikowano: 09.02.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 636

Naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie wykazali, że istnieje bezpośredni związek między obecnością w organizmie stałych zanieczyszczeń organicznych (ang. Persistent Organic Pollutants, POPs) a rozwojem cukrzycy typu 2.

Ponieważ pestycydy z pokarmów, wody i powietrza akumulują się w tkance tłuszczowej (zatem im więcej tłuszczu, tym wyższe stężenie POPs), także i w ten sposób można próbować tłumaczyć, czemu otyli z większym prawdopodobieństwem zapadają na tę chorobę cywilizacyjną.

W modelach, w których wzięto poprawkę na pochodzenie tkanki tłuszczowej, płeć, wiek i wskaźnik masy ciała, tercyle 2. i 3. stężenia p,p’-DDE były dodatnio związane z ryzykiem cukrzycy (następował, odpowiednio, 3,6- i 4,4-krotny wzrost ryzyka). Ryzyko cukrzycy było również związane z ekspozycją na beta-heksachloocykloheksan (beta-HCH).

W ramach studium naukowcy analizowali stężenie 3 pestycydów chloroorganicznych i 3 bifenyli polichlorowanychw tkance tłuszczowej oraz surowicy 386 dorosłych, przyjętych do szpitali św. Cecyliusza w Granadzie i św. Anny w Motril. Pacjenci przechodzili nieonkologiczne operacje. Pozostałości stałych zanieczyszczeń organicznych analizowano, wykorzystując chromatografię gazową-tandemową spektrometrię mas (GC-MS/MS). Dane nt. stylu życia, zwyczajów żywieniowych i statusu zdrowotnego uzyskiwano w czasie wywiadów i z dokumentacji klinicznej.

Jak tłumaczy Pedro Arrebola, tkanka tłuszczowa może magazynować potencjalnie szkodliwe substancje, w związku z czym stężenie POPs w tłuszczu staje się użytecznym markerem wystawienia na oddziaływanie tego typu związków.

– Mechanizm, za pośrednictwem którego POPs zwiększają ryzyko cukrzycy, pozostaje nieznany, ale pewni badacze sugerowali, że penetrując receptory estrogenowe w tkankach związanych z metabolizmem cukrów, stałe zanieczyszczenia organiczne mogą wywoływać reakcję immunologiczną.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: Science Daily
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. goldencja 09.02.2013 15:34

    W tkance tłuszczowej magazynujemy praktycznie wszystkie składniki, które zjadaliśmy i produkowaliśmy: energetyczne, hormony, lekarstwa, toksyny i wiele wiele innych. Osoby, które stosują drastyczne diety często chorują właśnie przez to, że zmagazynowane w tłuszczu cząsteczki uwalniają się do krwiobiegu nadmiernie w krótkim czasie zatruwając tym samym organizm. Starsze osoby, zwłaszcza kobiety, powinny uważać z szybkim odchudzaniem, bo może je ono doprowadzić do osteoporozy. Hormony, których już ich organizm nie produkuje w wystarczającej ilości pobierane są z magazynów tkanki tłuszczowej. Gdy magazynów nie ma, zaczynają się zaburzenia w przyswajaniu różnych pierwiastków, w tym wapnia. Osoby, które postanowiły zrzucić co nieco na siłowni po latach lenistwa zapewne szybko zauważają wysyp różnych krost na ciele. To wynik osłabienia organizmu przez uwalnianie toksyn z tłuszczu a także wzrostu stężenia różnych substancji we krwi w związku ze zwiększeniem aktywności mięśni.

  2. kudlaty72 09.02.2013 20:22

    @goldencja z całym szacunkiem ale pierwsze słyszę,żeby hormony były magazynowane w tkance tłuszczowej,podasz żródło,proszę.

  3. goldencja 10.02.2013 01:01

    @kudlaty72, masz rację, nie są magazynowane tylko produkowane przy współudziale tkanki tłuszczowej. Nie wiem czemu tak uprościłam ten schemat. Przepraszam za wprowadzenie w błąd.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.