Liczba wyświetleń: 1431
W 2011 r. odnotowano kolejny wzrost liczby producentów żywności ekologicznej. W porównaniu do 2010 r. liczba ekologicznych producentów rolnych w Polsce wzrosła o ok. 14%.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych podała wstępne wyniki dotyczące tendencji w sferze produkcji, przetwórstwa i obrotu ekologicznymi płodami rolnymi. W 2011 r., podobnie jak w latach poprzednich, odnotowano wzrost liczby producentów ekologicznych. W porównaniu do 2010 r., liczba producentów ekologicznych w Polsce wzrosła o ok. 14% i wynosiła 23 860, w tym 23 431 ekologicznych producentów rolnych (wzrost o ok. 14%).
Podobnie jak liczba producentów ekologicznych wzrosła także powierzchnia użytków rolnych uprawianych ekologicznymi metodami produkcji, przy czym wzrost ten wynosił ok. 10%. W 2011 r., powierzchnia użytków rolnych uprawianych ekologicznymi metodami produkcji wynosiła 573 687,09 ha, z czego 357 251,09 ha stanowiła powierzchnia ekologicznych użytków rolnych po zakończonym okresie konwersji (tzw. przestawianie produkcji rolnej z metod konwencjonalnych na ekologiczne), a 216 436,0 ha powierzchnia ekologicznych użytków rolnych w okresie konwersji. W 2011 r. największa powierzchnia ekologicznych użytków rolnych (łącznie) była w województwach: zachodniopomorskim (119 349,65 ha; 2392 producentów), warmińsko-mazurskim (109 195,17 ha; 2288 producentów) oraz podlaskim (48 884,93 ha; 2452 producentów).
Negatywny trend zaobserwowano natomiast w branży przetwórni ekologicznych – było ich w roku 2011 o ok. 9% mniej niż rok wcześniej, mianowicie 267 podmiotów.
Ponadto, w 2011 r. w Polsce działalność w zakresie rolnictwa ekologicznego prowadziło także m.in. 203 producentów prowadzących działalność w zakresie wprowadzania na rynek produktów ekologicznych (z wyłączeniem importowanych z państw trzecich), 16 producentów prowadzących działalność w zakresie wprowadzania na rynek produktów ekologicznych importowanych z państw trzecich, 17 producentów prowadzących działalność jako dostawcy kwalifikowanego materiału siewnego i wegetatywnego materiału rozmnożeniowego.
Źródło: Nowy Obywatel
żywność dla elit z germanii, rosji i polszy ?
ekoland jakie ma pochodzenie?
po co komu atesty?
staro i nowobogackim mieszczuchom.
No właśnie Il, jakie pochodzenie ma ekoland? Możesz uchylić rąbka tajemnicy?
ja szczerze mowiac nie wiem co to ekologiczna zywnosc….bez nawozow sztucznych ,pestycydow itp??? czy o cos innego chodzi bo pisza metody konwencjonalne a ekologiczne czyli jakie to konwencjonalne a jakie ekologiczne
Mati,
germańskie pochodzenie ma ekoland i służy głównie pruskim i germańskim kolonialistom, którzy z Polaków robili wyrobników.
W jednej z książek ekolandu opisy nawożenia ziemi mączką z krwi i kości.
W okolicach Oświęcimia było coś podobnego, na prochach bestialsko zamordowanych więźniów rosły hitlerowsko „ekologiczne” powiększone warzywa.
maleczka,
konwencjonalne i ekologiczne to tak samo puste słowa jak puste są tytuły jajogłowych naukowców teoretyków (prof. inż. mgr itp)
Prawdziwie zdrowa żywność to ta (ś)wiadomego pochodzenia (najlepiej samemu uprawiana na wiadomej ziemi)