Liczba wyświetleń: 898
W woj. warmińsko-mazurskim w roku 2011 powstało kolejnych 14 grup producenckich, zrzeszających rolników lub hodowców. Taka formuła umożliwia stosunkowo niewielkim gospodarstwom konkurowanie z dużymi firmami.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w woj. warmińsko-mazurskim działa już 56 rolnych grup producenckich oraz trzy grupy producentów warzyw i owoców. 14 z nich powstało w ubiegłym roku, co oznacza dość znaczący wzrost. Systematyczny i znaczny wzrost liczby grup dotyczy przede wszystkim producentów drobiu, trzody chlewnej, zbóż i rzepaku. Producenci drobiu, zwłaszcza hodowcy indyków, stanowią w tej chwili niemal połowę wszystkich zarejestrowanych grup.
W 2011 r. urząd marszałkowski w Olsztynie – za pośrednictwem podległego mu Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego – zaangażował się we wzmacnianie konkurencyjności i lokalnego rynku poprzez wspieranie tworzenia nowych grup. Pod patronatem samorządu przeprowadzono cykl szkoleń dla rolników zainteresowanych taką tematyką.
Grupy producentów, po zarejestrowaniu przez urząd marszałkowski, mogą starać się o pomoc finansową ze środków UE. Łączenie się rolników w grupy ma zwiększyć ich szanse na rynku poprzez m.in. centralizację zamówień, zmniejszenie liczby pośredników i lepszą możliwość sprzedaży produktów, wspólne inwestycje i promocję, zwolnienia podatkowe oraz dostosowanie produkcji do wymogów rynku.
Źródło: Nowy Obywatel
no to twórzmy wspólnoty i rajskie ogrody
byleby to nie byly wspolnoty lobbingowe za GMO i anybiotykami i hormonami panie!!!!
zeby to wpolnoty zdrowej zywnosci nie pedzonej i nie chemicznej byly.bo tak koncerny dzialaja i korporacje jednocza sie zeby ssssac prostego czlowieka.jojojojoj
Ten ekstremalny brak sympatii do współdziałania zadziwia-czy komuś przyszło do głowy ,że udział w takiej grupie producenckiej może się rolnikom opłacać-w negocjacjach z zakładami przetwórczymi,wspólnym użyczaniu sprzętu,czy wynajęciu prawnika w sporach?Bardzo często zamawiający dają korzystniejsze warunki jeśli dostarczy się dużo produktu-więcej niż może wytworzyć pojedynczy rolnik. Jakoś spółdzielnie produkcyjne w rolnictwie w wielu krajach EU funkcjonują i dotąd skutecznie i konkurencyjnie wycinały naszych małych producentów z rynku.
8pasanger,
racja. Spoldzielnie takowe funkcjonuja bardzo dobrze i stale ich przybywa.