Liczba wyświetleń: 805
FRANCJA. Naukowcy z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS – Centre national de la recherche scientifique) jako pierwsi w historii wykazali doświadczalnie, że prędkość światła poruszającego się w różnych kierunkach jest różna.
W próżni światło porusza się z prędkością 299 792 458 m/s. W latach 1970. pojawiła się teoria mówiąca, że światło poddane działaniu pola elektrycznego i magnetycznego będzie poruszało się z różną prędkością w różnych kierunkach. Dotychczas jednak nikt nie potrafił potwierdzić jej eksperymentalnie. Udało się to dopiero Francuzom.
Uczeni z CNRS zbudowali optyczną wnękę rezonansową, w której światło przechodzi przez urządzenie zawierające magnesy i elektrody. Pomiary wykazały, że w obecności pola elektromagnetycznego prędkość promieni światła biegnących w przeciwnych kierunkach jest różna, a różnica ta wynosi około 1 miliardowej metra na sekundę.
Dowód na prawdziwość teorii z lat 1970. niesie ze sobą poważne konsekwencje. Pozwoli to bowiem na dalsze dokładniejsze mierzenie anizotropii rozprzestrzeniania się światła. Być może w przyszłości uczeni będą w stanie szczegółowo badać niektóre założenia ogólnej teorii względności. Badania CNRS mogą w końcu posłużyć do zbudowania optycznych komponentów, których właściwości będą różne w zależności od kierunku padania światła.
Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: Centre national de la recherche scientifique
Źródło: Kopalnia Wiedzy
Wnioski z eksperymentu Michelsona-Morley’a byly bledne, a sam eksperyment – niedokonczony. Zainteresowanym polecam poszukac… 🙂
Pozdrawiam,
Prometeusz
Takie badania powinny być przeprowadzane w kosmosie – żeby wykluczyć wpływ ruchu obrotowego Ziemi.
@ stachner – kolego a jak wykluczysz ruch obrotowy naszej planety wokół słońca, albo ruch obrotowy ramienia naszej galaktyki wokół jądra drogi mlecznej, albo jak wykluczysz ruchy naszej gromady lub supergromady galaktyk, wokoło bliżej niesprecyzowanego środka ciężkości? Albo jak wykluczysz przemieszczanie się struktury wszechświata które jest związane z jego rozszerzaniem? Wierz mi ale ruch obrotowy naszej planety jest jednym z ruchów o najmniejszej prędkości z wyżej wymienionych i ma najmniejsze znaczenie w tym przypadku.
Jedna miliardowa metra na sekundę, i czego to ma niby dowodzić ?